20 дивовижних дитячих новинок Книжкового Арсеналу

Найцікавіші нові казкові книги для молодших школярів, навчальні та мотиваційні для старших, а також підбірка емоційних і відвертих видань для підлітків.

Заохотити школярів читанням легко — потрібні лише цікаві сучасні книги. Українські видавці щороку створюють усе більше якісних видань і зовсім скоро презентують їх на IX Книжковому Арсеналі, який пройде з 22 по 26 травня.

Часу на вибір поміж інтерактивними презентаціями, читацькими іграми, автограф-сесіями та майстер-класами буде обмаль. Тож Освіторія склала список найочікуваніших, на наш погляд, дитячих новинок, який допоможе зорієнтуватися серед різноманіття крутої дитячої літератури як українських авторів, так і перекладів світових бестселерів. 

Молодшим школярам: казкове

«Сучасні українські казки»
(«Фонтан казок»)

Народні казки — це колосальне надбання, але вони не завжди сприймаються нинішнім поколінням, інколи фольклор предків навіть лякає. Історії закордонних казкарів також цікаві, але часто є ментально далекими від української дитини та її реалій.

Тож батьки давно чекали на збірку «Сучасних українських казок»! Це понад 20 різноманітних актуальних історій, у героях яких, дітки швидко зможуть впізнати себе. Тут і бешкетна розповідь Галини Ткачук про динозавтра Яжвамказавтра, який мешкає у купках іграшок і роздає поради. І чудернацька «Лякачка про булочку» від Ірен Роздобудько, яка чудово імітує дитячий фольклор. А ще казка «Чарівне люстерко» Саші Кочубей – про Чуйку, яка є в кожного з нас, та багато інших.

«Боброго ранку!»
(Ольга Купріян, «Ранок»)

Це історія про родину бобрів. Родина Бобренків (тато Борис, мама Барбара і маленьке бобреня Мартуся) очікує поповнення у родині. Вони живуть разом з родичами, тож змушені оперативно знайти нове місце і побудувати собі окреме просторе житло. Це зробити не так і легко: водойма має бути чистою, поряд мають рости смачні верби і тополі, а людей навпаки не має бути і близько. І таке місце їм трапляється. Тепер вони мають знайти спільну мову з сусідами, які не надто раді бобрам, облаштувати свій побут на новому місці, підготувати Мартусю до появи малюків.
Це також історія про те, як часом складно прийняти в уже сформовану спільноту когось нового, про добросусідство та міцність місцевої громади.

«Магічний Пилок»
(Стефан Каста, М. Ґ. Петтерсон, «Видавництво»)

Глибока, серйозна, емоційна, але чарівна казка підійде також старшим школярам і дорослим. Шведський автор Стефан Каста на природі завжди почував себе як удома. Він майже певен, що відповіді на всі наші одвічні запитання знаходиться саме тут.

Та на противагу звичайним сюжетам про веселі пригоди дітей чи тварин у лісі, у своїй книжці «Магічний пилок» Каста вигадує особливих створінь, які вже від самого початку знаходяться у непростій ситуації. Головна персонажка Крутя, знає, що сталося найстрашніше. Її мами, лідерки поселення, вже нема. Хто зупинить ворогів і стане їх лідером? Ця істота тривожна, сумна, але водночас несподівано спокійна. І цей контраст відчуттів підкреслений сюрреалістичними ілюстраціями Маркуса Ґуннара Петтерсона.

«Магічний пилок» – чарівна казка 21-го століття про героїзм, екологію, лідерство і великі справи, навіть коли ти геть маленький. Про збереження живого та розв’язання складних ситуацій мирним шляхом через розмову та взаєморозуміння.
«Так Країна Сутінків зникає. Ніхто й не здогадається, що приховано у великому лісі поміж великих доріг. Наче нас немає, — думає Крутя. — Але ж ми є».

Школярам молодшого та середнього віку:
навчальна література

«Листи від пана Тукана з Франції» (MAMINO)

«Листи від пана Тукана» — нон-фікшн серія про різні країни світу.

Bonjour — пише птах-мандрівник з країни, де пахне лавандою та свіжоспеченими круасанами, де закохані парочки гуляють під дощем, а сонячної днини можна снідати просто на траві.

Пан Тукан жив у зоопарку і змалечку любив книги. Начитавшись про далекі краї, птах вирішив будь-що їх відвідати. Він довго й наполегливо тренувався, став дужим — і зміг легко розігнути ґрати та чкурнути із зоопарку темної ночі, доки охоронець давав хропака.

Відтоді пан Тукан мандрує світом. Він відвідує різні куточки земної кулі та звідусіль шле листівки у видавництво «Маміно», адресу якого знайшов на сторінках тієї найпершої книжки, що колись подарував йому малюк. Птах фотографує все найцікавіше та ділиться враженням, розповідає про особливості кожної країни. Звісно, видавництво вирішило поділитися такими скарбами зі своїми читачами — так і з’явилася ця серія.

«Енциклопедія-комікс. Додавання та віднімання»
(«Ранок»)

Дітям, яким до смаку комікси про смурфів та інших сучасних героїв точно сподобається навчальний комікс з математики: «Енциклопедія-комікс. Додавання та віднімання». У книзі головний герой — кіт із суперздібностями, з яким діти тренують мозок та дізнаються багато нового про математику.

«Програмування для дітей.
Створюй відеоігри за допомогою Скретч»
(«Ранок»)

Сучасні школярі вже змалечку цікавляться технологіями та планують своє майбутнє. Допомогти їм у цьому зможе книга «Програмування для дітей. Створюй відеоігри за допомогою Скретч», яка привідкриє для дитини світ IT технологій, за допомогою мови Скретч.

«Моя перша енциклопедія. Загадковий космос» 
(Олена Ольховська, «Ранок»)

Проста, яскрава і цікава енциклопедія — саме така, про яку малюк згадуватиме усе життя. Тут цікаві факти та відповіді на безліч секретів. Як сюрприз — додаток з веселою грою для всієї родиною. У серії також представлені: Моя перша енциклопедія. У світі тварин, Моя перша енциклопедія. Такі різні машини, Моя перша енциклопедія. Сучасні девайси.

«Книжка про сміття»
(Галина Ткачук, «ВСЛ»)

Сміття – усюди, і його стає лише більше. І поки одні люди шукають, як розв’язати цю глобальну проблему та зменшити обсяги сміття у майбутньому, інші влаштовують стихійні сміттєзвалища у лісах та пакують банани у три целофанові пакети. Проблема сміття настільки масштабна, що поява в Україні дитячої «Книжки про сміття» була неминучою.

Написати цей нон-фікшн Галині Ткачук допомагали восьмеро школярів. До книжки увійшли їхні роздуми на теми, пов’язані з відходами, їхні експерименти з кількістю сміття за день, досвіди сортування та прогнози щодо майбутнього людства.

Окрім суто пізнавальної інформації, авторка дає чимало дуже конкретних порад: куди дзвонити та писати, якщо натрапив на нелегальне сміттєзвалище, як оцінювати речі на екологічність та думати про це ще на етапі купівлі.

«Я і Конституція»
(Лариса Денисенко, «ВСЛ»)

Книжка пояснює, що таке Конституція України, які у кожного з нас права та обов’язки, що саме гарантує нам держава і як вона впливає на нас, а ми на неї.

Автори говорять з дітьми на рівних. Тут багато кольорових ілюстрацій та прикладів із життя дітей, які допомагають зрозуміти часом дуже непрості речі. Що таке смертна кара й чому вона відсутня в Україні? Коли вводять надзвичайний стан та чи можна дітям брати участь у воєнних діях та збройних конфліктах? Що таке право на гідне ставлення та чому навіть батьки не мають права принижувати та бити свою дитину? Для чого і як працює уряд? Як функціонує правосуддя та чи можна змінити Конституцію? І багато інших питань.

Книга розповідає дітям, як це – бути громадянами України. Куди звертатися і що робити, якщо наші права порушено.

Мотиваційна література для дітей

«Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про батьків
(чому вони змушують тебе їсти овочі й таке інше)» 
(Франсуаза Буше, «Артбук»)

Напевно, це найсмішніша книжка про стосунки батьків та дітей. Складається вона з відповідей на дуже важливі питання – «Як ти зустрівся із своїми батьками?», «Чому батьки намагаються якомога раніше вкласти тебе спати?», «Від чого залежить настрій твоїх батьків?». Замість серйозних та нудних відповідей – купа веселих малюнків та жартів.

Франсуаза Буше не лише відома французька письменниця та художниця. Вона також мама чотирьох дітей і на власному досвіді знає, як важливо підтримувати діалог поколінь. Вона намагається говорити зі своїми юними читачами, як з дорослими, лише у більш простій та гумористичній формі.

«Велика книга СуперСил
(Сусанна Ісерн, «Каламар»)

Книга «Велика книга СуперСил» сучасного каталонського автора — Сусанни Ісерн. У ній письменниця розповідає про різні Суперсили, такі як Творчість, Танець, Наполегливість, Пристосування. Вони є насправді здібностями людини. При цьому автор майстерно використовує сторітелінг, присвоюючи кожну Суперсилу окремому герою та описуючи нову ситуацію.

Від сторінки до сторінки дитина буде відкривати нову Суперсилу, а в окремих – впізнавати себе. Це додасть малюку впевненості в собі. Та переконає його в унікальності та неповторності.
В кінці книги є цікавий інтерактив. Мама разом з дитиною зможуть разом провести час, розмірковуючи, які ще є Cуперсили у світі.

«Казки на ніч для дівчат-бунтарок 2».
(Елена Фавіллі, Франческа Кавалло, «Книголав»)

«Казки на ніч для дівчат-бунтарок-2» — це продовження сенсаційного бестселера The New York Times, який надихає дівчат по всьому світу мріяти сміливіше, цілитися вище і боротися завзятіше. Це цілковито нова збірка сотні історій про непересічних жінок, від Нефертіті до Бейонсе, від Розалінд Франклін до Дж. К. Ролінґ. У книжці зібрали пліч-опліч вражаючих жінок, чиї історії залишать у читачок захопливе відчуття необмежених можливостей.

Пригодницька література для юних школярів

«Перша миша на Місяці»
(Джеронімо Стілтон, «Ірбіс Комікси»)

Політ на Місяць — маленький крок для Джеронімо Стілтона, але величезний стрибок для всіх мишей! Джеронімо Стілтон є редактором газети «Гризун» — найпопулярнішого видання на Мишачому острові. На дозвіллі він любить оповідати цікаві веселі історії. Цього разу Джеронімо мусить протидіяти своїм найзапеклішим ворогам — котам-піратам, які знайшли спосіб подорожувати в часі, щоб змінити історію…

«Щоденники Ніккі: Не таке вже й казкове життя»
(Рейчел Рене Рассел, «Ранок»)

Це серія перекладів «Щоденників Ніккі» від американської письменниці Рейчел Рене Рассел.
Ніккі Максвелл – звичайна дівчина з купою проблем. І перша проблема – нова школа. Вижити, в ній, здається, шансів нуль. Всі занадто крутезні, з айфонами і крутими речами. У цю спільноту Ніккі ніяк не вписатися. Друга проблема – Маккензі Холістер. Найпопулярніша дівчина у школі і, водночас, її затятий ворог.
У серії також продовження історії Ніккі у наступних частинах щоденників: «Не така вже й популярна тусовщиця», «Не така вже й талановита поп-зірка».

«Джуді Муді йде до коледжу»
(Меґан МакДоналд, «ВЛС»)

Джуді Муді полюбилася вже багатьом школярам ще з першої книги цієї серії, коли дівчинка з мінливим характером була ще шаленою третьокласницею. Героїня дорослішає разом із читачами, і Видавництво старого лева презентує чергові книги її пригод.

Цього разу улюблений учитель поїхав у відрядження, а вчителька на заміну впровадила нові правила. На математиці вона роздає цукерки – усім, окрім Джуді Муді, тому Джуді потрібно займатися додатково, зі студенткою-репетиторкою. Чи полюбить Джуді математику? Чи здивує пана Тодда, коли він повернеться до школи? Як друзі сприймуть її нове захоплення?

До речі, також презентують додаткове видання «Супермегакласна книжка цікавезних завдань від Джуді Муді», — вона точно знає, як допомогти юним школярам не знудитись влітку.

Відверта художня література для підлітків: українське

«Скелет без шафи»
(Оксана Лущевська, «Ранок»)

Одинадцятирічним і старшим школярам сподобається нова історія від Оксани Лущевської – українська дитяча авторка, на рахунку якої майже чотири десятки книжок для дітей та підлітків.
Ані 11 років. У неї найпершої в класі починають рости груди, через що вона стає об’єктом жорстокого цькування. Однокласники не називають її інакше, як тумба. У Ані люблячі батьки, які завжди і в усьому її підтримують, але дівчинка вирішує не ділитися з ними своїми проблемами у школі.

Розраду вона знаходить у своїй любові до анатомії. Її найкращий друг – скелет Слім, якого мама, медсестра у дитсадку, принесла додому з роботи, бо він лякав малюків. Аня читає медичні енциклопедії та анатомічні атласи, а ще веде блог в Instagram від імені Сліма. Там вона викладає фотографії його кісток та суглобів і пише цікаві факти про будову людського тіла.

Це історія дівчинки, яка для того, щоб змінити ситуацію, вирішила не змінювала себе: не худла, не шукала дружби з популярними дівчатами у класі, не піддавалася на провокації. Навпаки, її незламність і цілеспрямованість, упевненість у тому, що вона робить і любить, зрештою переломили ситуацію. І це хороша модель для наслідування.

«Лепрекони»
(Валентина Захабура, «ВСЛ»)

Прогресивним підліткам також пропонують нову повість «Лепрекони». Валентина Захабура вперше в українській літературі для підлітків торкається теми гермафродитизму. Письменниця дуже делікатно говорить про таку проблему. І, що важливо, вводить її в загальну канву історії, тож сюжет не рухається лише довкола цієї теми.

Більшість подій повісті відбуваються у стінах школи або поза нею, але з учнями одного класу. Тут і проблеми у навчанні, і діставучий класний керівник, і проблеми у родині, які впливають на поведінку підлітків у школі, і перші симпатії та розчарування.

Старшокласниця Наталка отримує лист від давнього друга дитинства. Він пише, що живе у Німеччині та на кілька днів завітає до Києва, хоче побачитися. Але замість друга Антіна до Наталки підходить дівчина Антоніна. Лише спілкування з Антоніною дають Наталці відповіді на багато питань.

«Мишоловка»
(Олена Рижко, ВЦ «Академія»)

Олена Рижко увірвалася в підліткову літературу лише рік тому – але одразу трьома книжками: «Дівчина з міста», «Знає тільки Мару» і «Король Даркнету». Звичайні підліткові проблеми герої її книжок проживають на тлі карколомних пригод. А ще вони закохуються, сваряться, сумніваються, страждають, роблять дурниці і потрапляють у халепи, часом – у небезпечні для життя.

У «Мишоловці» Олена Рижко розповідає про безпеку в інтернеті. Головна героїня – 16-річна Торі – переживає непросту ситуацію у стосунках зі своїм хлопцем. Розраду вона шукає в інтернеті, де знайомиться з таємничим хлопцем під нікнеймом Фенікс.

Тут і любовна лінія, сповнена випробувань, і зрада близьких людей, і проблема стосунків між батьками і дітьми, і перші зароблені гроші, і потреба в повазі та самореалізації. А ще – цілком реальна небезпека.

Переклади для підлітків: емоційне

«Сікстен»
(Ульф Старк, «ВСЛ»)

Сікстенові батьки розлучилися, тож тепер хлопчик із татом живуть лише вдвох і щосили намагаються вдавати, що їм дуже весело. Але Сікстен вже втомився від цього прикидання і від татової опіки. Та добре, що в Сікстена є найкращий друг Юнте, а в того — чудові ідеї, як переключити татову увагу на когось іншого. Хлопці починають шукати йому… нову симпатію. Що з усього цього вийде, адже татові, здається, байдуже до жінок?

Книжку видано за підтримки Шведської ради з питань культури KULTURRÅDET.

«Мама»
(Гелен Дельфорж, «Nebo BookLab Publishing»)

Ця книга розчулить і дорослих, і дітей, і найбільших бунтарів, які в підлітковий період геть віддаляються від батьків.
Мама — нова книга Гелен Дельфорж та Квентіна Гребана.
Мама одиначка. Мама в країні, де війна. Мама, що довірила свою дитину няні. Втомлена Мама… Мама. Читаючи цю книгу, кожен може впізнати себе — у дитині, у мамі, або одночасно в обох.

Від сторінки до сторінки читача зустрічають епізоди, місцями смішні, місцями сумні, але завжди — дуже справжні. Тут і магія материнства, і шалена відповідальність. Любов, щастя і новонароджене дитя, у якого попереду все життя. Сила ілюстрацій, їх емоційність та щирість також вражає до глибини душі.

Поділитися цією статтею