Досвідом ділиться вчителька географії з Києва Оксана Волошина
Сервіс Classtime допомагає швидко і якісно опитати клас і миттєво відстежити, наскільки діти опанували матеріал. З ним можна легко зацікавити та згуртувати учнів і додати ігрові елементи в навчання. Інноваційну розробку вже використовують вчителі в різних школах країни та й усього світу. Ми відвідали Слов’янську гімназію в Києві та подивилися, як відбуваються уроки з використанням сервісу. І з’ясували, чим він може стати в пригоді сучасному вчителю.
Історія вчителя
Оксана Волошина працює вчителькою географії в Слов’янській гімназії в Києві. Сервіс Classtime на своїх уроках почала використовувати у березні минулого року.
«Це мрія усієї моєї професійної кар’єри. Для мене найскладнішим з того, що я не любила, була перевірка робіт. А тут відразу є готові відповіді. Дітям також подобається, що вони зразу бачать результат своєї роботи. А я економлю свій час. Тепер можу не витрачати його на перевірку робіт, а натомість створити запитання, проявити якусь творчість. Замість мене цю рутинну роботу виконує штучний інтелект. Це просто супер».
Чому це так цікаво дітям? Оксана Волошина вважає, що учням особливо до смаку такі завдання, адже вони працюють у класі з телефонами.
«Зараз смартфони на уроках — це проблема. Коли ти їм щось розповідаєш, вони в своїх телефонах, там їм цікавіше. А так учні сидять у телефонах і роблять те, що мені треба. Це всіх влаштовує. Я відразу бачу, як вони працюють, хто що не вивчив, хто чого не знає».
Що це таке?
Classtime — це онлайн-помічник вчителя, що збагачує урок миттєвою візуалізацією рівня розуміння та прогресу усього класу в живому часі. Раніше сервіс називався GoPollock і ми вже писали про те, як його можна використовувати на уроках.
Наприклад, швидко перевіряти знання учнів, залучати дітей до командної роботи, працювати над помилками, готуватися до ЗНО та зробити свою підготовку до уроку набагато ефективнішою.
Як допомагає Classtime
«Для мене це — швидкість, економія часу і творчість, — розповідає пані Оксана. — Сесії Classtime проводжу, коли вивчаємо тему і коли треба підбити підсумок. Або я можу давати завдання додому. Цікаво дивитися, хто і коли його виконує. Зазвичай діти роблять завдання ввечері. Але я попереджаю, що вимикаю сесію о 21–22:00. Дехто може працювати над цим з шостої до дев’ятої, а хтось усе робить за останні 15 хвилин. Я їм відразу вмикаю відповіді та бачу, якщо хтось помиляється — виправляє. Цікаво спостерігати просто для себе», — каже Оксана Волошина.
До того ж сервіс допомагає боротися зі списуванням. Адже якби діти виконували завдання в паперовому варіанті, то запитання для всіх ішли б в одному порядку. А за допомогою Classtime учитель може їх перемішати і створити окремий варіант для кожного. І так заплутати охочих зазирнути за підказкою до сусіда.
«Я не забороняю використовувати атлас чи підручник, — зізнається пані Оксана. — Якщо вони там знайшли відповідь — це не списування, це пошук інформації. Це робота і процес навчання. А от коли учні дивляться відповіді одне в одного, то це вже списування. Тому перемішування завдань дуже допомагає. Тепер вони менше списують. Раніше хтось зробив усі 100% — і решта в нього запитують, а він допомагає. Зараз такого не бачу».
Важливими функціями для пані Оксани є:
- Можливість призначати кількість балів за завдання.
- Часткове оцінювання (якщо правильно виконана частина завдання, наприклад, на відповідності).
- Можливість позначати клас для виконаної сесії.
- Змога переглядати сесії конкретного класу.
- Використання всіх командних ігор.
Однак ці функції доступні в платній версії сервісу, тому пані Оксана придбала її власним коштом.
«Витрати часу залежать від натхнення та кількості запланованих завдань», — говорить Оксана Волошина.
Якщо завдання були вже надруковані в Microsoft Word, то їх підготовка триває максимум 10-15 хвилин. Треба просто скопіювати дані і вставити їх у сервіс. Усе залежить від кількості завдань. Але якщо запитання треба придумувати, то часу на це йде трохи більше.
«Нещодавно я створювала завдання до параграфа. Воно складається з 24 запитань. Витратила на це приблизно 30-40 хвилин», — розповідає вчителька. Ще є варіант, коли треба передруковувати завдання із зошита. Тоді на це йде близько 15 хвилин.
Опанувати легко. Головне — почати
Найскладнішим для Оксани Волошиної було почати використовувати сервіс.
«Вчителі — дуже консервативні люди. Їх треба весь час спонукати до дії. Коли я почала, Classtime мені відразу сподобався. Ти миттєво розумієш, наскільки це класно. Тоді виявляється, що найважчим було знайти силу волі, змусити себе почати. А потім — усе нормально, там все зрозуміло і просто. Головне — вибрати час, щоб почати навчатися», — зізнається вчителька. Але результати того варті.
Ще навесні пані Оксана залишила відгук на сайті Classtime:
Вчителька планує і надалі використовувати сервіс, адже він дає можливість експериментувати і відкривати щоразу нові методи роботи.
«Classtime можна використовувати по-різному: закріплення вивченого, підсумкове оцінювання, домашні завдання, — розповідає пані Оксана невдовзі після нашої першої зустрічі. — Вже після вашого візиту спробувала використовувати сервіс трохи по-іншому. Вийшло дуже класно. Пояснювала новий матеріал і одразу паралельно проводила сесію по запитаннях, які щойно розглянули на уроці. Працювати довелося всім учням. Результат засвоєння нового виявився набагато кращим, ніж звичайне пояснення».
Як відбувається урок
Шостий клас сьогодні вперше проходитиме тестування за допомогою сервісу Classtime. Але спочатку вони повторюють пройдений матеріал.
Фрази «А зараз дістаньте подвійні листочки, будемо писати контрольну» не буде. Учням треба взяти в руки свої телефони і зайти на сайт Classtime.
Там вчителька вже створила для них сесію, а їм треба лише ввести код і приєднатися до неї. Тема — історія географічних відкриттів. Наприклад, учні бачать на екранах карту, і потрібно відповісти, хто з мореплавців здійснив цю подорож: Колумб, Магеллан, Васко да Гама чи Кук.
Тільки-но шестикласники беруть на уроці телефони, їхнім емоціям відразу ж нема краю. Усі кричать, радіють, метушаться, обговорюють новий формат навчання. Починається тест. На екрані сервіс Classtime відображає прізвища учнів та їхній прогрес. Можна спостерігати, як вони відповідають на запитання, де помиляються.
Іноді вчителька перемикає на інше зображення, де можна побачити робота, якому треба зарядити батарейку. Завдання класу — зарядити її за допомогою правильних відповідей. Кожна з них додає їй трохи заряду.
Тут емоцій стає ще більше. Хтось радіє, що виконав усю роботу без помилок, інші розчаровуються у власній неправильній відповіді. Але всі дуже задоволені і включені в процес роботи.
На наступний урок до Оксани Волошиної приходить 11-й клас. Вони вже використовували Classtime на своїх заняттях. Цей сервіс учні знають ще з березня минулого року. Також вони вже старші, тому урок відбувається тихо і спокійно, порівняно із шестикласниками.
Сьогодні в них — запитання для підготовки до ЗНО. Наприклад: «Автомобіліст виїхав з Києва о 12 годині і тінь від автомобіля була спрямована праворуч. У якому напрямку рухався автомобіліст?»
Усі зосереджені на виконанні завдань. Коли вчителька вмикає їм одну спробу на відповідь — бояться натискати кнопку, переживають. Але такий спосіб підготовки до ЗНО для школярів відчутно приємніший.
Що кажуть діти?
Сама форма виконання завдань дітям дається легко — як шостому, так і одинадцятому класам. Зі смартфонами в руках почуваються як риби у воді. Їм просто і приємно зайти на сайт, ввести код і відповідати на тести онлайн. Найскладніше — це самі запитання. Учням дуже подобається, що вони працюють з телефонами і відразу бачать свої відповіді і результати. Не доводиться чекати по кілька днів на оцінку.
В одинадцятикласників є лише одна проблема — їм хотілося б ще мати окремий мобільний додаток, і щоб у кожного був свій акаунт. Таким чином, вони прагнуть економити час і швидше приступати до виконання завдань.
«Із сервісом працювати дуже зручно. З цим проблем взагалі не виникає — все просто і зрозуміло, і за допомогою смартфона. Хотілося б, щоб усі вчителі проводили так уроки», — говорить учениця 11-го класу Яна Бойко. І її в цьому підтримує весь клас.