Як знайти власну формулу ефективності та збалансувати ресурси?

Ми в «Освіторії» віримо, що карантин — час для саморозвитку. Саме тому події Освіторія Хабу перейшли в онлайн-формат, щоб бути доступними і надихати ще більшу аудиторію. Спікери щотижневих безкоштовних вебінарів — справжні зіркові вчителі та лідери думок у своїй сфері, які розкривають найактуальніші теми для освітян і батьків під час дистанційного навчання та роботи.

Станіслав Федосєєв, вчитель математики та логіки, родом із Кривого Рога. Його життя змінилося після того, як у 2017 році він увійшов до ТОП-20 фіналістів премії Global Teacher Prize Ukraine. Відтоді Станіслав виступає на найпросунутіших освітніх подіях, пише дисертацію про власні методики викладання математики та є активним змінотворцем освіти в ГО «Н.овий О.світній В.имір І.дей». Під час вебінару Станіслав поділився лайфхаками ресурсного мислення і розповів, як вчителю стати багатшим, енергійнішим та впевненішим у собі. Ми законспектували найцікавіші його тези.

Якщо ви не реєструвалися на вебінар, але проглянете відео і бажаєте отримати тестування й сертифікат після трансляції — заповніть анкету:

Отримати сертифікат

Установка на бідність чи установка на успіх?

Мозок людини — порожній диск, на який встановлюється інформація. Ця інформація генерується з різних джерел: батьки, друзі, школа та робота. Проте ми самі також, звісно, формуємо нашу свідомість. Існують дві основні установки, котрі стають поводирями людей у їхньому житті: установка на бідність та установка на успіх.

Є люди, в яких переважає установка на бідність — і тут бідність треба розуміти не лише як фінансову, але й емоційну. Такі люди постійно знаходять відмовки, щоб не пробувати робити нічого нового. Вони завжди думають, як купити дешевше. Їхні механізми захисту — це засудження інших. Вони часто заздрять, від життя лише «беруть», і не віддають, проте часто повчають інших. Власні успіхи вони применшують, а свої чесноти часто знецінюють.

Люди, котрі керуються установками на успіх, постійно шукають можливостей. Вони купують те, що хочуть, а не те, що дешевше. Ці люди вміють брати на себе відповідальність за невдачі, у результаті і від успіху вони отримують більше. Їхня місія — це давати: давати час, енергію та навіть усмішку. Так, цим людям є чого навчити інших, і вони охоче діляться власним досвідом, але приймають і інші опції світобачення.

Як працюють гроші?

Змінити власні установки та мислення мене надихнула книжка підприємця Джо Вітале, яка в перекладі російською має назву «Фактор притяжения». Ось кілька законів грошей:

  • Гроші люблять, коли ними діляться. Цим законом керуються всі найуспішніші і найбагатші люди світу — від Стіва Джобса до Ніка Вуйчича. Коли, кому і як віддавати гроші чи ресурси? Діліться тоді, коли відчуваєте натхнення: жертвуйте і переживайте радість від цього. Віддавайте 10 % від своїх заробітків справі, в яку вірите, за яку вболіваєте. Якщо віддаєте менше, у вас працює установка дефіциту, і ваша свідомість скута цим.
  • Гроші люблять швидкість та ідеї. Щойно у вас виникла цікава ідея — не зволікайте, інвестуйте в неї: не лише гроші, а й свої сили, час, натхнення. Гроші ідуть до тих, хто діє першим.
  • Мисліть, як підприємець. Ким би ви не були, маєте навчитися підприємливості: щоразу, коли чуєте від когось скаргу чи проблему, подумайте, як би ви могли зарадити в цій ситуації, щоб ви могли зробити для розв’язання проблеми.
  • Гроші люблять відносини. Усі гроші, які приходять до нас, ідуть від людей. Тому саме щира повага та любов до людей, внутрішнє ваше бажання допомогти іншим повертатимуться до вас у вигляді ресурсів.
  • Гроші люблять пристрасть. Вони ідуть до того, хто займається улюбленою справою. Якщо я, як вчитель, працюю за покликанням і горю своєю роботою, ця пристрасть повертатиметься до мене у вигляді ресурсів.
  • Гроші люблять зворотний зв’язок. Будь-яка ситуація — негативна чи позитивна — дає нам інформацію про те, як далі діяти. Уявімо, що сталося щось неприємне: одна людина вважатиме, що це чергова невдача, і буде внутрішньо почуватися знеціненою. А інша сприймає поразку як досвід і вийде з випробувань більш досвідченою.
  • Гроші люблять мету. Волт Дісней, всесвітньовідомий мультиплікатор, казав: «Я хочу заробляти гроші фільмами, щоб створювати нові фільми». Гроші заради грошей не приносять задоволення.

Як досягати бажаної мети?

  • Чітко уявляйте, чого хочете. Якщо зможете пояснити свою бажану мету 6-річній дитині, тоді ви справді знаєте, чого прагнете.
  • Записуйте свої цілі. За даними статистики, лише 3 % людей досягають своїх поставлених цілей. Проте ті, хто прописують (не набирають на комп’ютері, а саме записують від руки), досягають удесятеро більше за інших. Я перевірив цей лайфхак на собі — щойно почав занотовувати цілі, як дуже швидко їх досяг.
  • Ставте дедлайни — крайній термін досягнення мети.
  • Складайте список пунктів, що треба зробити для досягнення мети.
  • Розставте цілі за пріоритетами.
  • Дійте одразу. Це непросто, навіть адаптуватися до карантину спочатку було дуже складно. Довелося переглянути свої методи роботи і переписати графік та підходи до викладання.
  • Робіть крок до досягнення цілі щодня.

Формула «мінімум 100 % максимум»

Це найефективніша формула, як регулярно працювати для досягнення цілі і не здаватися на шляху.

Мінімум — те, що ви виконаєте в будь-якому разі.

100 % — саме те, що вам треба.

Максимум — практично нереальний обсяг, який ви можете виконати в разі натхнення.

Поясню на прикладі: я почав застосовувати цю формулу для того, щоб привчити себе робити зарядку щодня. Мої 100 % — це 20 хвилин фізичних вправ на день, а мій мінімум — 1 хвилина. Як виявилося за одну хвилину можна 40 разів присісти, 100 разів пострибати або 1 хвилину постояти в планці. Отже, ця одна хвилина привела мене до того, що виробилася звичка займатися спортом щодня. За цією ж формулою я досяг того, що пробіг півмарафон: моя програма 100 % була бігати 4 рази на тиждень по 30 хвилин, мінімум — бігати 4 рази на тиждень по 2 хвилини (навіть коли негода чи захворів, бігав удома), а програма максимум — бігати понад 1,5 години за одне тренування.

Тож можу сказати, що формула дуже дієва. За нею ми працюємо з учнями і готуємося до ЗНО. Спочатку ми проговорюємо, що кожен учень сам відповідає за свою підготовку і результати, а вчитель — це допомога. Далі учні визначають свої програми мінімум, 100 % і максимум, ми це все документуємо письмово — укладаємо контракт, де прописана відповідальність сторін, і працюємо за ним.

Із мого досвіду, за 100 % діти найчастіше обирають 30–50 хвилин занять математикою щодня, програма мінімум — 10 хвилин щодня, максимум — 4 години. Важливо, коли діти в групі працюють за формулою, то мають щодня надсилати фото або відеозвіт своєї роботи: виконані приклади чи задачі, пояснення формули чи закону на камеру тощо.

Вправа «Баланс ресурсів»

Це дуже потрібна вправа, яку раджу виконати кожному вчителю. Виділіть на неї 30 хвилин свого часу: відключіть гаджети, залиштесь наодинці, спокійно подумайте і чесно дайте відповідь собі на запитання: «Куди я вкладаю свої сили, час та гроші?», «Від чого я отримую задоволення?»

Щоб було зручніше аналізувати свої ресурси, намалюйте коло, розбийте його на 6 рівних секторів — у кожному напишіть найважливіші для вас сфери життя: наприклад, сім’я, особистісно-професійне зростання, відпочинок, стосунки, духовність, фінанси. Кожен промінь, що відходить від центру кола, слід розбити на 10 поділок і позначити в кожному секторі, наскільки ви задоволені цієї сферою свого життя: 1 — зовсім не задоволені, 10 — повністю задоволені. Коли з’єднаєте всі точки, отримаєте «колесо» свого життя і візуально побачите, яка сфера «просідає» до 0. Наступний крок: на кожне таке «просідання» подумати, що вам треба зробити, щоб покращити ситуацію. Це виведе вас на усвідомлений рівень життя і допоможе зрозуміти власний ресурсний стан — коли людина має фізичні, духовні та душевні сили для вирішення завдань та енергію для здійснення бажаного.


Global Teacher Prize Ukraine — щорічна національна премія для вчителів — агентів освітянських змін, яку проводить «Освіторія». Премія покликана відзначити досягнення вчителя не лише щодо своїх учнів, а й щодо суспільства, та підкреслити важливість педагогів в Україні. 

Подати заявку чи номінувати вчителя на премію Global Teacher Prize Ukraine

Поділитися цією статтею