У столиці та багатьох регіонах учні початкової школи повертаються до очного навчання. Утім, в інших областях, наприклад, на Волині, триває дистанційка. А як навчаються молодші школярі в інших країнах? «Освіторія» розповідає, де і чому навчання дітей до 10–11 років не переводять в онлайн-формат.
Болгарія: перед уроками — тест на COVID-19
У цій країні нещодавній локдаун розпочався 20 жовтня через збільшення кількості випадків COVID-19, свідчать місцеві ЗМІ. Середня та старша школа — на дистанційному навчанні. А ось учні початкової школи повернулися до класів 8 листопада, хоча загальна ситуація з коронавірусом все ще погіршується. Проте освітяни переконані: навчати дітей читати, писати, рахувати, привчати до шкільних правил дуже важливо наживо. Також учні початкової школи ще не здатні займатися самостійно, тож їхні батьки опиняються перед вибором: працювати чи забезпечувати синам і донькам повноцінне навчання. Саме тому навчання в класах дітей такого віку спрощує життя їхнім родинам.
Уряд країни уклав договори з двома болгарськими медичними компаніями, які надали початковим школам 400 тисяч тестів на COVID-19. Перевірки проводять вчителі двічі на тиждень, до початку занять. Для маленьких учнів обрали найменш травматичний спосіб тестування: аналіз слини. Ті родини, які не погодилися на регулярне тестування дітей, мають перевести їх на дистанційне навчання.
Норвегія: діти втрачають мотивацію після дистанційки
У Норвегії вважають: що менший учень, то більше йому потрібен вплив особистості вчителя, його приклад, його фізична присутність поруч. Тут шукають наукове обґрунтування цій ідеї.
Нещодавно оприлюднене спільне норвезько-американське дослідження виявило, як дистанційне навчання впливає на школярів 6–11 років. Вчені вивчали, як на локдауні змінилися: ставлення дітей до школи, емоційні зв’язки з однокласниками та вчителями, задоволення від навчання, почуття приналежності до класу. У тривалому дослідженні взяли участь майже 400 учнів, і це не лише про задоволеність дітей. Воно прогнозує довготривалу академічну успішність. Діти, які негативно ставляться до школи, навіть попри іншу мотивацію (отримати вищу освіту або гроші від батьків за гарні оцінки), з більшою ймовірністю кидають навчання в старших класах або погано складають випускні тести. Були вивчені всі фактори, здатні вплинути на любов до школи. Цікаво, що на неї зовсім не впливає, зростає дитина в повній чи неповній сім’ї, стать, підготовка до школи. Натомість значно погіршують ставлення до школи негативні висловлення батьків про неї, соціальне становище родини, низькі комунікативні здібності дитини (і через це відсутність прив’язаності до однолітків), конфлікт з однокласниками чи вчителем.
Що ж показало дослідження? В учнів початкової школи мотивація вчитися дещо знизилася за час дистанційного навчання. Але вона значно погіршилася в тих дітей, у яких вже була зниженою до онлайну. Діти до 10 років налаштовані на живе спілкування, встановлення стосунків, копіювання прикладів поведінки дорослих, вивчення нових соціальних ролей. Досвід навчання вдома, коли отримання знань і навичок вони сприймають у відриві від спілкування, зменшує бажання ходити до школи після завершення карантину.
Учні, які вже й так насторожено ставилися до занять, після дистанційного навчання не мали емоційної залученості навіть коли поверталися до класів. І це загрожує зниженням шкільної успішності згодом. Дослідники дійшли висновку: для найменших учнів, які вже мали якісь проблеми з навчанням, закриття шкіл на локдауні може з часом призвести до цілковитої втрати інтересу. Діти гірше зможуть розкрити свої здібності, менше будуть підготовлені до професійного життя в дорослому віці, матимуть менше шансів знайти гідну роботу.
Латвія: змішане навчання — лише для підлітків
У цій країні локдаун щойно завершився 15 листопада. Утім, до 11 січня 2022 року там ще триває режим надзвичайного стану. До того працювали лише початкові школи, адже учням цього віку важко зосередитися біля моніторів. Решта школярів навчалися дистанційно. Нині вони повертаються в класи, проте надалі школи самостійно ухвалюватимуть рішення, коли працювати очно.
Підлітків від 11 років можна щомісяця на тиждень переводити на онлайн-навчання, тобто для них передбачене змішане навчання. Звісно, якщо в класі є випадки захворювання, самоізоляція тим паче буде вводитися. Але маленьких школярів заборонено переводити на дистанційку без надзвичайних приводів.
Франція: знов у масках
Тут ситуація була донедавна стабільною. Діти ходили до школи. У вересні 2021 року в початкових школах навіть скасували носіння захисних масок. Найменшим школярам такі методи профілактики заважали зосередитися на заняттях. Тож маски мали використовувати лише на перервах, у їдальні.
Утім, з 15 листопада епідемічна ситуація у Франції знову погіршилася, повідомляє The Tribune. Тому діти від 6 років мають носити маски у школі: і на перервах, і під час навчання. Щогодини проводять провітрювання класів.
Філіппіни: забули, що таке парти
У цій країні учні всіх класів з понеділка, 15 листопада, лише повернулися до шкіл після 20 місяців дистанційного навчання, як повідомляє преса. Школи не працювали з березня 2020 року. Філіппіни — остання країна, яка завершила локдаун, що розпочався торік. Бангладеш, Венесуела, Саудівська Аравія, Кувейт та Панама мали майже таке саме тривале дистанційне навчання, яке добігло кінця у вересні-жовтні 2021 року.
Вчителі перевіряють рівень знань учнів після повернення до шкіл і не задоволені ним та ставленням учнів до навчання. Освітяни побоюються, що чимало дітей покинуть вчитися.
Якщо у Франції учні початкової школи першими підпадають під ослаблення вимог карантину, то у Філіппінах — навпаки. Дітей до 10 років не пускали з батьками в магазини та кафе, адже вважалося, що вони неправильно носять захисні маски, ще не можуть відповідально дотримуватися вимог соціальної дистанції. Це правило скасували лише днями.
Швеція: немає доказів, що це потрібно
Початкові школи залишалися відкритими протягом усієї пандемії. Агентство громадської охорони здоров’я країни заявило: «Немає наукових доказів того, що закриття початкових шкіл могло б мати якийсь суттєвий вплив на пандемію». Уряд дозволив місцевій владі вирішувати, які школи не закривати, навіть якщо там є випадки коронавірусу. Лише інфіковані та хворі школярі мають залишатися вдома.
У Швеції заборонено збиратися понад вісім осіб заради дотримання соціальної дистанції. Але на школи це правило не поширюється. На період карантину заборонені лише масові заходи в актових та спортивних залах, а також обмежено працюють їдальні.