Як навчати найменших: батьківський гайд

Малюк починає вчитися практично з моменту народження. За дуже короткий проміжок часу дитина навчається не лише ходити, а й висловлювати свої думки, емоції та потреби. Розвиток малюка — надзвичайно динамічний процес. Як батькам не загубитися серед безлічі методик розвитку та навчання дітей? Склали для вас батьківський гайд: тут знайдете найпопулярніші напрямки навчання малюків, переваги та недоліки кожного методу.

Як навчати малюків?

Методик розвитку дітей раннього віку величезна кількість. Усі вони допомагають набути різних навичок: координації, дрібної моторики рук, уваги, мовлення. Але є методики, які найчастіше рекомендують фахівці та обирають батьки.

Методика Монтессорі

Методика Монтессорі розрахована на дітей 2–5 років, а головним її принципом є ідея самовиховання малюка. Дитині надається повна свобода вибору активностей та можливість виконувати всі дії самостійно. Наприклад, зав’язати шнурки, перенести стілець, одягнути светр. Дорослий може лише показати на своєму прикладі, як потрібно виконувати ту чи ту дію, але не робити її замість дитини.

Плюси методики:

  • дитина стає більш уважною, самостійною та дисциплінованою;
  • розвивається логічне мислення та аналітичні здібності;
  • розвивається дрібна моторика рук.

Недоліком методики більшість фахівців вважають складнощі у звиканні дитини до правил, наприклад, у дитячому садку чи школі після демократичної атмосфери в монтессорі-групі.

Методика Глена Домана

Методика Домана використовується переважно для загального розвитку малюків віком від 0 до 3 років. Але застосовується і для навчання дітей старшого віку. Вона будується на створенні в дитини зв’язків між візуальними образами та звуками. Наприклад, для вивчення цифр дитині показуються картки з різною кількістю точок, а педагог вимовляє вголос їхню кількість. Аналогічно відбувається вивчення квітів, фруктів, тварин.

Плюси методики:

  • навчати дитину можна від народження;
  • займатися просто та зручно (5–20 хвилин на одне заняття);
  • дитина розвивається всебічно.

Недолік методики Домана — складність застосування для дітей віком від трьох років, особливо якщо вони раніше не займалися за цією методикою.

Як вивчати англійську з найменшого віку?

Мовні школи та освітні установи заохочують батьків різними методиками вивчення іноземної мови.

Метод Хелен Дорон

Авторка розробила метод навчання, який ігнорує використання рідної мови. Весь цикл навчання триває 9 років, і протягом цього періоду діти спілкуються лише англійською під час занять у групах по 4–8 осіб. Завдяки цьому вони спочатку вчаться спілкуватися простими фразами, а пізніше писати та читати англійською. Весь процес навчання дуже природний. Одним з найважливіших елементів цього є високий професійний рівень учителя. Оскільки дитина навчається переважно шляхом наслідування, вчитель повинен демонструвати бездоганне володіння мовою.

Метод Каллана

Метод спрямовано на розвиток комунікативних навичок шляхом заохочення дітей до повторення фраз. У цьому методі необхідно вивчити багато слів та довгих фраз напам’ять. Автори методу Каллана створили його на основі того, як дитина розширює словниковий запас. Найчастіше діти повторюють почуті висловлювання та слова. Письмову англійську та граматику починають вивчати паралельно чи пізніше, коли дитина вже має досить сильну усну англійську та багатий словниковий запас.

Як легко вчити математику?

Навчати дитину азів математики можна за допомогою різних методик, включаючи вищеописані методи Монтессорі та Домана. Але є кілька спеціалізованих методик, які використовуються для навчання дітей математики.

Методика «Росток»

«Росток» — це комплексна програма розвитку дитини, яка будується на таких принципах:

  • індивідуальний підхід до кожного учня;
  • системність навчання;
  • пріоритетності навчання та виховання;
  • пріоритетність творчої діяльності.

Прикладом вдалого використання методики «Росток» є онлайн-школа математики «Матема», де з дітьми займаються досвідчені педагоги за індивідуальними планами навчань.

Методика Newmero

Методика будується на використанні спеціальних блоків із цифрами. Завдяки цьому дитина отримує уявлення про число не як набір із кількох цифр, а як про реальне значення. Наприклад, 157 більше не означатиме набір із трьох чисел — один, п’ять і сім, а матиме справжнє значення — сто п’ятдесят сім. Дитина в ігровій формі освоює такі поняття, як десятки та склад числа, додавання та віднімання.

Особливості програми:

  • числа для дитини вже перестають бути абстрактними, тепер їх можна побачити й торкнутися;
  • дитина самостійно будує числа та вчиться називати їх;
  • спеціальні позначення на кожному блоці вчать дитину розпізнавати числа та розставляти їх послідовно;
  • дитина вчиться порівнювати числа та виконувати прості арифметичні дії.

Програма також розрахована на дітей молодшого шкільного віку і використовується не тільки в школах, а й на окремих курсах з розвитку. На курсах математики діти вчаться переходити від абстрактних прикладів до конкретних завдань, від окремих випадків до загальних правил.

Навчаючи дітей важливо пам’ятати: кожна дитина вчиться з різною швидкістю і до кожної потрібен індивідуальний підхід. Інакше навіть найсучасніша методика розвитку не дасть потрібного результату.

Поділитися цією статтею