Змагання запустили на місцевому телебаченні.
Здається, зараз існують шоу, в яких можна помірятися силами в чому завгодно: спів, танці, кулінарія і багато іншого. А тепер з’явилася передача, на якій можна позмагатися у батьківстві — на британському каналі стартувало реаліті-шоу під назвою «Britain’s Best Parent?».
Творці, канал Channel 4, відзначають, що в шоу будуть змагатися не стільки конкретні батьки, скільки певні стилі батьківства, причому самі стилі сильно відрізняються від класичної типології, яка поширена в батьківському світі. Так, у шоу з’являться батьки, які виховують гендерно-нейтральних дітей, батьки-вегани, авторитарні та поліаморні, батьки, які відмовилися від сучасних технологій, і багато інших.
У змаганні одночасно братимуть участь три пари батьків, завдання яких — продемонструвати свій батьківський стиль, причому не тільки на власних дітях, а й на дітях інших учасників. Після того, як усі сім’ї обміняються дітьми та проведуть з ними день, вони зустрінуться в студії, щоб обговорити відмінності своїх батьківських методів, їх переваги та слабкі сторони. Переможців визначить глядацьке голосування.
Можна припустити, що знак питання в кінці назви шоу натякає на неоднозначність титулу «найкращих батьків країни», який отримують переможці. Як зазначив колумніст видання The Irish Times Патрік Фрейн, люди, які добровільно беруть участь у такому шоу, повинні бути автоматично дискваліфіковані, тому що навряд чи «найкращим» батькам спаде на думку ідея позмагатися в батьківстві під прицілом телекамер, та ще й втягнути в цей експеримент своїх дітей.
У першому епізоді передачі, який уже вийшов на британському телебаченні, взяли участь: мати, яка виховує дитину поза гендерними рамками, «ліниві» батьки, які вважають за краще практично ні в що не втручатися, і прихильники «східного» стилю виховання.
Передачу неоднозначно зустріли критики та глядачі, проте, здається, цього й домагалися творці. За словами ведучої програми, британської журналістки Аніти Рані, це шоу має стати приводом для глобальної дискусії про батьківство: про те, наскільки різним воно буває, і про те, як по-різному воно сприймається.
«Воно змусить людей по-справжньому замислитися, — сказала Рані у своєму інтерв’ю виданню Radio Times. — Я думаю, чимось воно може розлютити людей. А в чомусь змусить усміхнутися. Але воно буде дуже захопливим».
Також ведуча зазначила, що шоу може стати ковтком свіжого повітря для батьків, які стільки часу провели з дітьми на карантині — воно допоможе їм поглянути на інші батьківські стилі й, можливо, переоцінити власні рішення або почерпнути свіжі ідеї.
Перший епізод «Britain’s Best Parent?» викликав бурхливі обговорення. З одного боку, шоу дає глядачеві шанс поглянути на різноманітність батьківських стилів і рішень, показує рутину життя з дітьми й (начебто) доводить, що не існує одного єдиного способу ростити дитину — їх безліч, і у всіх є свої сильні та слабкі сторони.
З другого боку, такі передачі тільки заохочують «змагальне батьківство» — прагнення день за днем доводити, що ти кращий батько чи мати порівняно з іншими (цьому буквально і присвячена передача), а також дають широкій аудиторії в черговий раз стати суддями для батьків (хоча це й так надто часто відбувається в звичайному житті).
«Мені дуже не подобається ідея про те, що існують якісь «ідеальні батьки», — написала користувачка Twitter Moaning Poetry. — Не тільки тому, що всі діти різні, але й тому, що це додає батькам зайвої напруги. Кожен день батьківства різний: то ви замовляєте піцу і дивитеся фільми, то ви готуєте домашню їжу і йдете на довгу прогулянку».