ЗНО обов’язкове, але тільки для вступу: головне про зміни в завершенні навчального року

18 червня Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт, що вносить зміни в завершення цього навчального року у зв’язку з ризиком поширення COVID-19. Хто складатиме ЗНО, що означає скасування ДПА та як вираховуватимуть оцінки випускникам — ось коротка роз’яснювальна інструкція, що допоможе учням і батькам.

Що таке ДПА і чому її скасували?

ДПА — Державна підсумкова атестація — іншими словами, випускні іспити, які складають учні, що закінчують початкову, базову середню та повну загальну середню освіту. Оцінки з ДПА після 11-го класу вносять в атестат про повну загальну середню освіту. Починаючи з 2015 року, результати ЗНО випускника почали зараховувати як оцінки з ДПА. Таким чином, учні не повинні були складати окремо випускні іспити в школі і ЗНО для вступу. Проте є певний відсоток випускників, які не планують вступати в заклади вищої освіти, але повинні були пройти ЗНО для отримання атестата про закінчення школи. Саме для того, щоб скоротити кількість учнів, які писатимуть ЗНО цього року, проголосований законопроєкт робить ДПА цього року добровільною.

Якщо ДПА не обов’язкова, що пропонують на заміну?

ДПА цього року є добровільною. Випускник має вибір, як саме складати державну підсумкову атестацію:

  • прийти в школу до 25 червня і написати заяву: її розгляне педагогічна рада школи, і випускник отримає бали за ДПА на основі попередніх оцінок;
  • складати обрані предмети на ЗНО, і результати тестування будуть зараховані як ДПА.

Така процедура дасть змогу скоротити кількість випускників, що пройдуть ЗНО цього року, приблизно на третину. У Міністерстві освіти і науки вже розробляють методичні рекомендації, і їх невдовзі надішлють у школи.

Що буде із ЗНО?

ЗНО є обов’язковим для всіх випускників, які планують цього року вступати до закладів вищої освіти.

ЗНО відбуватиметься в безпечних умовах і згідно з рекомендаціями Головного державного санітарного лікаря України. У МОН запевняють, що всі приміщення для проведення тестувань ЗНО повністю готові: там є маски, термометри, антисептики.

Перед проведенням тестувань приміщення дезінфікують. Між учасниками ЗНО буде відстань не менш ніж 1,2 метра, обов’язковий масковий режим та допуск на тестування із температурою тіла не вище 37,2 і без ознак ГРВІ.

Міністерство освіти і науки готове провести основну сесію ЗНО 25 червня — 17 липня. Проте якщо ситуація з поширення коронавірусної інфекції погіршиться, ЗНО можуть перенести на 17 серпня — 4 вересня.

На безкоштовній платформі з підготовки до ЗНО iLearn публікують розлогі відеопояснення завдань пробного тестування. Вже можна переглянути офіційні роз’яснення з української мови, а 19 червня — з математики, історії України та англійської мови.

Чому не скасують ЗНО?

На це є кілька вагомих причин:

  • ЗНО гарантує вступникам рівний доступ до освіти: незалежно від місця проживання, соціального чи економічного статусу родини. За результатами ЗНО випускник може вступити до омріяного університету;
  • ЗНО дає свободу вибору спеціальності: вступник може подати 5 заяв на бюджетні місця в навчальні заклади різних міст України;
  • 73 % українців вважають ЗНО прозорою і чесною формою вступу;
  • ЗНО дає змогу провести вступну кампанію з найменшими ризиками для здоров’я всіх учасників: учні проходять тестування у своєму місті чи районному центрі, організатори дбають про дотримання гігієнічних норм і фізичної дистанції;
  • учасник ЗНО — стійка до зараження вікова група: за даними світової статистики, підлітки становлять лише 12 % від усіх заражених на COVID-19. У пунктах тестування ЗНО будуть працювати інструктори, що не входять у вікову групу ризику.

Поділитися цією статтею