30 років Незалежності: знакові події в освіті

30 років Незалежності і 30 років поступу в українській освіті. Ми вже писали про те, що українці впродовж століть були однією з найосвіченіших націй у Європі. У другій частині таймлайну ми зібрали головні здобутки української освіти за роки Незалежності.  

1991

У нас є перший український Закон «Про освіту»

Перший в Україні Закон «Про освіту» ухвалили 25 травня 1991 року. Разом з Державною національною програмою «Освіта» він стає базою для реформ наступних років. У перший рік незалежності в Україні діють майже 20 900 шкіл. У наші дні — менш як 17 000.

Друкують і редагують перші шкільні підручники

Міністр освіти Петро Таланчук особисто контролює зміст усіх нових підручників. У кабінеті Таланчука стояв стенд, куди напряму з типографії приносили всі нові примірники. Підручники рясніли шовінізмом, тож кількість правок була величезною. Як і проблема настінних карт: нові не друкували, тому кордони України вчителі малювали фломастерами.

З’являються перші приватні школи

Найстарша приватна школа України — ліцей «Гранд», який відкрив двері учням ще за радянських часів, у 1988 році. Одним з найперших приватних закладів стає і Київський ліцей бізнесу, створений весною 1991 року. А станом на 2018 рік в Україні працюють 228 приватних шкіл.

1993–1994

Країні шалено бракує вчителів і підручників

Протягом двох років Україна переживає масштабний вчительський кадровий голод — не вистачає 5000 педагогів. Видавництва не встигають вчасно постачати підручники школам: 1 вересня школи залишися без 25 % потрібних підручників. Виняток — Київ.

1997–1998

У вищій освіті вирують реформи

В Україні розпочинають впровадження двоступеневої освіти, вводять новий перелік напрямів і спеціальностей. Відбувається перехід на нові професійні програми підготовки фахівців з вищою освітою.

1998–1999

Ростуть борги держави перед вчителями, а учнів погано годують

Кінець 1990-х запам’ятався педагогам середніх закладів освіти тривалими періодами невиплати зарплати. Через недофінансованість критично погіршується харчування в школах-інтернатах і дошкільних навчальних закладах. Школи не укомплектовуються партами відповідно до зросту дітей, що негативно впливає на здоров’я учнів. У класах немає елементарного: крейди, роздаткових матеріалів, електролампочок, дезінфікувальних засобів. Не менша проблема в закладах дошкільної освіти: за рік через брак фінансування закривається понад 700 садочків.

2000

«Сідай, 12». Звикаємо до нової системи оцінювання

Раніше оцінювання навчальних досягнень учнів проводилося за 5-бальною шкалою. А ще в «нульових» навчальні заклади отримали свободу використовувати інші системи оцінювання досягнень учнів.

2002

Школярам подарували додатковий рік у школі: привіт, 12-річка!

Вперше 12-річну систему навчання впроваджують у 2002 році з ініціативи міністра освіти Василя Кременя. Учням обіцяють зниження навантаження і додатковий час на засвоєння складних програм. Оцінювання за 12-бальною системою має починатися лише з 4-го класу.

2005

Україна приєднується до Болонської системи освіти

Студент має заробити рейтинговий бал, а йому оголошують вердикт у 7-рівневій системі ECTS. Завдяки Болонській системі ми отримали поділ вищої освіти на бакалаврат і магістратуру. Перший — це загальна вища освіта, яка триває від трьох років. Друга — це вища спеціалізована освіта.

2006

Рівні права на вступ до вишів: учні офіційно складають ЗНО

Незалежне оцінювання у школах хотіли запровадити ще в 1993 році — саме тоді зробили першу спробу створити тестування в школах, але невдало. Пілотні тестування проводили в 2002–2005 роках, але на офіційному рівні ЗНО вводять лише у 2006 під патронатом міністра освіти Івана Вакарчука.

Починає працювати Український центр оцінювання якості освіти.

2010

Повертаємося до 11-річної системи навчання

Це передвиборна обіцянка Віктора Януковича, яку хутко втілює тодішній міністр освіти Дмитро Табачник. Мотивують тим, що 12-річна система не виправдала себе, а її фінансування надвитратне. На спробу «протиснути» 10-річну систему в МОН кажуть категоричне «ні».

2012

Електронні підручники — офіційні «учасники» освітнього процесу

До цього в Законі України «Про освіту» існувало лише поняття друкованого навчального видання. Цифрова ера диктує свої правила: відтепер навчальним виданням на офіційному рівні вважаються і е-підручники, е-довідники, е-словники.

2014

Рідні школи залишають тисячі дітей з анексованого Криму та окупованих районів Донбасу

Після Революції Гідності та сумнозвісних подій з анексією Криму та окупацією окремих районів Донбасу країна стикається з необхідністю надавати освіту більш ніж 145 тисячам дітей-переселенців. Учнів оперативно включають у навчальний процес.

Реформують вищу освіту

Вперше якість вищої освіти контролює незалежний орган  Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Виші отримують право впроваджувати власні освітні та наукові програми, мають право відкривати власні рахунки, брати кредити, розпоряджатися майном. А головне  навчальні заклади можуть вільно розпоряджатися власними доходами.

Скасували ступінь спеціаліста. Відтепер в Україні п’ять освітньо-кваліфікаційних рівнів: молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії, доктор наук.

2017

Ухвалено новий Закон України «Про освіту»

Він замінює собою однойменний закон 1991 року. Закон суттєво підвищує заробітну плату вчителям, розширює автономію шкіл, змінює правила атестації та підвищення кваліфікації педагогами, декларує надходження освітніх субвенцій до всіх закладів освіти, де учні здобувають повну загальну середню освіту. Він визначає, що директор може керувати школою 6 років і не більш ніж дві каденції поспіль.

Переходимо на 12-річне навчання. Дежавю, але це вже остаточно

Один з найголовніших постулатів нового освітнього закону — 12-річний термін навчання у школах: лише ця друга спроба ввести в Україні 12-річку виявилася вдалою. Середню освіту ділять на три рівні: початкова освіта тривалістю чотири роки, базова середня освіта тривалістю п’ять років та профільна середня освіта тривалістю три роки.

Народжується Нова українська школа

Школи переходять на новий Державний стандарт початкової освіти. За старт реформи відповідає пані міністр освіти Лілія Гриневич.

Без домашніх завдань і оцінок: що таке Нова українська школа

Мета НУШ — створення нового освітнього середовища та змісту освіти. У 2019–2020 навчальному році до Нової української школи прийшли приблизно 426 тисяч першокласників.

В Україні вперше проводять Global Teacher Prize Ukraine

Премію, якою опікується громадська спілка «Освіторія» та її очільниця Зоя Литвин, ще називають «нобелівкою» для вчителів, освітянським «Оскаром».

cover_prize
Фоторепортаж: Як пройшов фінал Global Teacher Prize Ukraine

Цьогоріч Global Teacher Prize Ukraine відбудеться 2 жовтня, переможець отримає 250 000 гривень та унікальний шанс стати голосом українських освітян і обличчям змін у системі освіти.

Ухвалено закон про інклюзивну освіту

Закріплено право на освіту дітей з особливими освітніми потребами. Це дає їм можливість навчатися в усіх навчальних закладах. Вперше визначено поняття «особа з особливими освітніми потребами», «інклюзивне навчання».

5 найкращих статей про інклюзивну освіту

2018

Україна вперше бере участь у PISA

Це найбільше у світі компетентнісне дослідження середньої освіти. Тестування пройшли 600 тисяч підлітків з 80 країн, серед них — 6 тисяч 15-річних українців. За результатами Україна опинилася посередині списку. Оскільки PISA-2018 показала проблему з математичною грамотністю у школярів, 2020–2021 навчальний рік оголошено Роком математики в Україні.

Що дала Україні PISA: підсумки та все, що ви могли пропустити

Булінг існує не лише на словах, а й у законі. За нього каратимуть

На законодавчому рівні встановили відповідальність не тільки за вчинення, а й за приховування випадків булінгу.

Антибулінговий закон: чи викорінять штрафи цькування в школах?

2019

Започаткували добровільне ЗНО для вчителів

Відтепер вчителі мають змогу пройти триетапну сертифікацію за власним бажанням. Успішне складання такого ЗНО з оцінкою теоретичних і практичних умінь дає вчителям надбавку 20 % до зарплати.

Як педагоги складали «вчительське ЗНО»

2020

Через пандемію COVID-19 у школах вперше навчають дистанційно

12 березня всі школи України одночасно закрили на карантин. Це стало найбільшим викликом для освітньої системи цьогоріч. Україна не мала ні єдиної онлайн-платформи для навчання, ні методичних рекомендацій щодо проведення дистанційних уроків. Педагоги навчалися тонкощів «дистанційки» з нуля, випробовували освітні платформи, нові методи, проводили уроки в ZOOM.

4 секрети щасливого вчителя дистанційного навчання

Всеукраїнська школа онлайн транслює телеуроки

Навесні 2020 року створено телеуроки в межах проєкту «Всеукраїнська школа онлайн». У грудні МОН спільно з Мінцифри, УІРО та ГС «Освіторія» розробили і презентували національну онлайн-платформу «Всеукраїнська школа онлайн» для 5–11-х класів.

Всеукраїнська школа онлайн: Як знімали телеуроки для наймолодших

Діти з тимчасово окупованих територій можуть вступати до вишів без ЗНО

Діти з ОРДЛО й тимчасово окупованого Криму можуть вступати до закладів вищої освіти без складання ЗНО й отримують можливість вступити до всіх вишів України, а не за обмеженим окремим списком, як це було раніше.

Усі школи переходять на державну мову

Школи, де ще викладають предмети російською, румунською чи іншою мовою, з вересня навчають дітей українською. Мову нацменшин викладають на відповідних уроках.

Учні можуть самостійно обирати предмети й освітню траєкторію

Ці новації ухвалено разом із Законом «Про повну загальну середню освіту». Учні та вчителі отримують небувалу свободу. Школярі зможуть за власним бажанням обрати курс чи предмет, діти з інвалідністю — створювати індивідуальний навчальний план. Педагоги нарешті отримають омріяну автономію: зможуть самі створювати програми, власні системи оцінювання.

2021

Випробування дистанційним і змішаним навчанням

Саме у 2021 році прийшло розуміння, що дистанційне та змішане навчання ще надовго залишаться в нашому житті. Як і в 2020 році, проблемні зони дистанційки — відсутність гаджетів та інтернету, недостатня цифрова грамотність вчителів. Помічними під час дистанційного й змішаного навчання стали уроки для 5–11-х класів від платформи «Всеукраїнська школа онлайн».

Бери й роби. Змішане навчання: від слів до дій

Затвердили Типову освітню програму для 5–9-х класів, які навчатимуться за новим стандартом базової освіти.

У школах тестують е-щоденники та е-журнали

МОН запроваджує сервіс E-Journal, що дозволяє вести електронний облік даних про учнів, розклад уроків, відвідуваність, домашні завдання. Під’єднатися до E-Journal може будь-який заклад загальної середньої освіти, написавши запит на адресу Інституту освітньої аналітики.

Зросла середня зарплата у сфері освіти

Навесні 2021 року середня зарплата українських освітян становила 10 859 гривень — це 80,2% від середньої за економікою. Але разом із тим, вчитель-початківець отримує всього 2 гривні 31 копійку за навчання одного учня на одному уроці, як підрахував освітній експерт Володимир Онацький.

Середня зарплата у сфері освіти 2021: порахуйте, чи ви отримуєте цю суму?

Поділитися цією статтею