ЗНО 2021: Усе, що треба знати про нововведення

«Освіторія» поспілкувалася з Тетяною Вакуленко, заступницею директора Українського центру оцінювання якості освіти, і детально розповідає про нововведення в ЗНО 2021, про які має знати кожен учасник.

З деякими нововведеннями нового сезону ЗНО ви вже знайомі. Наприклад, поява для вступників-«технарів» змоги обирати: складати тестування з української мови і літератури, як це було в попередні роки, чи обмежитися стандартним тестом з української мови. Але є інші значущі новинки. Чому пробне ЗНО складатиметься з очного та домашнього тестування? Які обов’язкові предмети додалися до ДПА? Як насправді виглядають «завдання для реального життя» у тесті з математики? Як повернути кошти учням за пробне ЗНО 2020, якщо вони досі цього не зробили?

Пробне ЗНО: одне тестування «наживо» замість двох

Цьогоріч є суттєва відмінність: учасник може брати участь лише в одному очному тестуванні. Всі інші можна пройти вдома. Раніше учасники обирали два тестування. Приходили в пункти тестування, потім заповнювали електронні бланки й отримували шкальований результат максимум із двох навчальних предметів.

У 2021 році учасник у пункті тестування може пройти іспит з одного навчального предмета, але отримати шкальовані результати з усіх навчальних предметів. Тобто, коли учасник прийде додому, в його е-кабінеті вже будуть лінки на тестові зошити й бланки відповідей з усіх навчальних предметів.

У пункті тестування учасник ЗНО може «відчути» процедуру, адже там повністю відтворені всі її етапи. А завдяки пробному ЗНО вдома можна просто перевірити, наскільки добре опанував програму з певного предмета.

Одна з причин, чому ми залишаємо лише один день для проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання — досвід попереднього року, а також цьогорічні епідеміологічні загрози. По-перше, було надзвичайно складно повідомляти всіх учасників про скасування пробного ЗНО. По-друге, для нас важливо мінімізувати епідеміологічні загрози.

Важливо: близько 50 тисяч осіб досі не отримали назад кошти за пробне ЗНО, оскільки або не мають рахунку в ПриватБанку, або не оновили дані про свій фінансовий номер мобільного телефона. На сьогодні майже 160 тисяч учасників з 218 отримали гроші. Решта має змогу отримати виплати до 1 грудня.

На ЗНО та ДПА збільшилася кількість предметів

На один збільшилася кількість навчальних предметів, які може складати учасник на ЗНО. Буде вибір: ЗНО з української мови чи ЗНО з української мови та літератури (поговоримо про це детально в окремій наступній статті).

Збільшилася кількість обов’язкових предметів державної підсумкової атестації. Здобувач повної середньої освіти тепер має обов’язково складати українську мову, математику або історію України чи іноземну мову, а також четвертий предмет на вибір. Це може бути один з предметів, наведених вище. Наприклад, якщо третім предметом випускник обрав історію України, то четвертим може обрати іноземну мову або ж предмет з природничо-наукового блоку: хімія, фізика, географія, біологія.

Два рівні складності в тестах з математики. Життєві завдання

Із 2021 року ДПА у формі ЗНО з математики є обов’язковим. Це учні й студенти, які наступного року отримають свідоцтво про повну загальну середню освіту.

Саме тому розроблено два варіанти тестових зошитів.

Тестовий зошит «Рівень стандарту»

Для тих, хто вивчав математику на рівні стандарту, випускається із закладу освіти і не збирається вступати. Або готується вступати, але математика на обраній спеціальності не буде основним предметом. Саме для таких учасників ми розробили сертифікаційну роботу, яка найбільше відповідає обов’язковим речам, які мусить знати кожен випускник.

На цю сертифікаційну роботу учасники матимуть 150 хвилин. У ній буде 28 завдань. Великий плюс — у тестовому зошиті з’явилися довідкові матеріали. Демонстраційний варіант тестової роботи можна переглянути на сайті УЦОЯО. Моя особиста думка: якщо учень старанно вчився в школі — матиме високий результат. Жодних надзвичайно глибоких знань, компетентностей не вимагатимуть. Потрібна добре сформована обізнаність щодо базових понять з математики.

Отже, у тесті будуть завдання як на просто базові математичні навички, так і завдання, які виконує кожна людина в житті. Наприклад, у демонстраційному варіанті тесту представлене таке завдання: на діаграмі інформація про кількість придбаних у супермаркеті телевізорів протягом перших 6 місяців. Треба обрати правильне твердження з чотирьох варіантів відповіді. Насправді, це аналіз простої стовпчикової діаграми, де в нас є 6 місяців із січня по червень і є кількість проданих телевізорів.

Кожна людина бачить діаграми в газетах, журналах, аналітичних виданнях. Тож читання діаграм є важливим для тих, хто хоче комфортно почуватись у сучасному світі. Адже заклад вищої освіти не є вершиною розвитку людини — це лиш один зі шляхів її можливого становлення.

У тесті представлені завдання різних форм відповіді, зокрема і короткої. Наприклад, у шухляді лише олівці і ручки. Ручок — 7, олівців — 4. Ручок червоного кольору — 3. Яка ймовірність взяти із шухляди червону ручку? Теорія ймовірності у світі вважається важливою основою розвитку людини, тому що більшість сучасних моделей побудовані саме на цій теорії. Ми щодня приймаємо певні рішення. Можемо приймати їх емоційно, а можемо — на основі теорії ймовірності та розуміння певних процесів.

Упевнена в тому, що додаткових занять з репетиторами, щоб виконати цей тест із високим результатом, не потрібно.

Тестовий зошит для поглибленого рівня — «складанка»

Якщо учасник вивчав математику поглиблено як профільну навчальну дисципліну або планує вступати в технічний заклад освіти, де математика є одним з предметів ЗНО, або в медичний заклад — треба буде обирати другий варіант тестового зошита. Щоб зорієнтуватися, потенційний учасник тестування має уважно переглянути умови прийому до закладів вищої освіти і з’ясувати, чи є математика предметом ЗНО для вступу на омріяну спеціальність.

Цей тест схожий на «складанку». Є завдання зі стандартного рівня тесту та додаткові завдання. Всього в тесті 34 завдання. Учасникам дають 210 хвилин на їх виконання.

Також у зошиті є довідкові матеріали. Вони абсолютно аналогічні тим, що і в попередній тестовій роботі, аби всі були в рівних умовах щодо складання ДПА з математики.

Однак тут є ще й «суперзавдання», які демонструють математичну компетентність, здатність людини оперувати різними математичними інструментами. До прикладу, це рівняння чи нерівності з параметрами. Є завдання на доведення.

Важливе нововведення: до цього тесту додається ще один бланк — бланк В. У ньому учасник має показати вміння розв’язувати завдання — оцінюватися буде кожний крок рішення. Наприклад, це геометрична задача з кількох етапів, і кожен етап буде оцінюватися окремо. Але загалом оцінювання аналогічне до того, яке було раніше в бланку Б. Він також залишається в тесті. Тому для учасника суттєво нічого не зміниться. Просто потрібно уважно прочитати завдання та акуратно виконати всі його умови.

Коли можна зареєструватись на пробне ЗНО 2021?

Кожен учасник може вибрати лише один предмет для проходження пробного ЗНО. Дата реєстрації: 5‒19 січня 2021 року

Де зареєструватися?

На сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Тестування з усіх навчальних предметів (українська мова, українська мова і література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька та французька мови) відбудуться 10 квітня 2021 року.

Коли оприлюднять результати пробного ЗНО?

16 квітня 2021 року

Оскільки не всі здобувачі освіти можуть відвідувати заклади освіти самостійно, Український центр оцінювання якості освіти та ГС «Освіторія» і МФ «Відродження» підготують серію відеороз’яснень до завдань пробного ЗНО 2021.

Коли пройде основна сесія ЗНО?

Почнеться з 21 травня тестуванням з хімії і завершиться 15 червня тестуванням з географії.

24 травня

тестування з іспанської, німецької, французької мови

25 травня

тестування з англійської мови

28 травня

тестування з математики

1 червня

тестування з української мови, української мови і літератури

4 червня

тестування з історії України

7 червня

тестування з фізики

10 червня

тестування з біології

Коли оприлюднять результати основної сесії ЗНО?

Інформацію про результати розмістять на інформаційних сторінках учасників тестування до 30 червня 2021 року.

Поділитися цією статтею