ЗНО 2021: як складатимуть математику та українську мову й літературу

ЗНО з математики та української мови обов’язкове для всіх абітурієнтів. Які нові правила запровадили у ЗНО 2021? Зібрали всі нововведення та поради для цьогорічних випускників.  

Як обирати: література — не лише для гуманітаріїв

Вже за кілька днів випускники шкіл складатимуть два обов’язкових ЗНО: українська мова та математика. Чому їх мають складати всі? Тому що їх зараховують як державну підсумкову атестацію (ДПА), як перевірку того, наскільки добре вчорашні учні опанували ці предмети. 

Математику складають 28 травня. Для цього предмета розробили два варіанти тестових зошитів. Якщо оберете рівень стандарту, матимете 2,5 години на 28 завдань. Для тих, кому математика потрібна на профільному рівні, 34 завдання, серед яких є досить просунуті, та додаткова година.

1 червня вступники складатимуть або лише українську мову — це 2,5 години на 40 завдань, або мову і літературу — це додаткова година, ще 24 питання за програмою літератури, три питання з розгорнутою відповіддю та написання власного висловлення.

Кому з випускників-2021 варто складати саме українську мову та літературу?

Тим, хто вступає до вишів і на омріяну спеціальність потрібно скласти саме таке ЗНО. Звісно, це не стало сюрпризом для майбутніх філологів, журналістів, спеціалістів культури та мистецтва. Але, окрім них, літературу треба складати під час вступу на напрями: архітектура та будівництво, соціальні та поведінкові науки, соціальна робота, сфера обслуговування, управління та адміністрування, право, міжнародні відносини. Загалом 43 конкретні спеціальності по цих напрямах.

Якщо абітурієнт не на 100% упевнений у виборі напряму підготовки, краще складати тест з української мови й літератури. Адже за ЗНО з української мови й літератури учасник окремо отримує дві оцінки: за тест із мови та за тест із мови й літератури. Тож якщо випускник раптом вирішить вступати на технічну спеціальність, зможе подати оцінку з мови. 

Якщо ж абітурієнт упевнений, що для вступу на омріяну спеціальність потрібно складати ЗНО лише з української мови, може обрати саме це тестування. Повний перелік спеціальностей — на сайті МОН у документі «Умови прийому на навчання до закладів вищої освіти у 2021 році».

 Кому доведеться викладатися на обох тестах?

«Освіторія» поцікавилася: для вступу на які напрями треба пройти обидва ці тести на найглибшому рівні: скласти і математику на профільному рівні, і українську літературу разом із мовою? На двох найближчих ЗНО доведеться викластися на повну тим, хто обрав психологію, соціологію, дизайн, архітектуру та містобудування, управління та адміністрування, публічне управління та адміністрування, міжнародні економічні відносини, а також тим, хто хоче вивчитися на вчителя початкової освіти.

Два рівні складності в тестах з математики. Як обрати — пояснює Тетяна Вакуленко, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти

Тестовий зошит «Рівень стандарту»

Це зошит для тих, хто вивчав математику на рівні стандарту і готується вступати на спеціальність, де математика не буде основним предметом. Саме для таких учасників ми розробили сертифікаційну роботу, яка найбільше відповідає обов’язковим речам, які мусить знати кожен випускник.

На цю сертифікаційну роботу учасники матимуть 150 хвилин. У ній буде 28 завдань. Великий плюс — у тестовому зошиті з’явилися довідкові матеріали. Демонстраційний варіант тестової роботи можна переглянути на сайті УЦОЯО. Моя особиста думка: якщо учень старанно вчився в школі — матиме високий результат. Жодних надзвичайно глибоких знань, компетентностей не вимагатимуть. Потрібна добре сформована обізнаність щодо базових понять з математики.

Отже, у тесті будуть завдання як на просто базові математичні навички, так і завдання, які виконує кожна людина в житті. Наприклад, у демонстраційному варіанті тесту представлене таке завдання: на діаграмі інформація про кількість придбаних у супермаркеті телевізорів протягом перших 6 місяців. Треба обрати правильне твердження з чотирьох варіантів відповіді. Насправді, це аналіз простої стовпчикової діаграми, де в нас є 6 місяців із січня по червень і кількість проданих телевізорів.

Кожна людина бачить діаграми в газетах, журналах, аналітичних виданнях. Тож читання діаграм є важливим для тих, хто хоче комфортно почуватись у сучасному світі. Адже заклад вищої освіти не є вершиною розвитку людини — це лише один зі шляхів її можливого становлення.

У тесті представлені завдання різних форм відповіді, зокрема й короткої. Наприклад, у шухляді лише олівці та ручки. Ручок — 7, олівців — 4. Ручок червоного кольору — 3. Яка ймовірність взяти із шухляди червону ручку? Теорія ймовірності у світі вважається важливою основою розвитку людини, тому що більшість сучасних моделей побудовані саме на ній. Ми щодня приймаємо певні рішення. Можемо приймати їх емоційно, а можемо — на основі теорії ймовірності та розуміння певних процесів.

Упевнена: додаткових занять із репетиторами, щоб виконати цей тест на високий результат, не потрібно.

Тестовий зошит для поглибленого рівня — «складанка»

Якщо учасник вивчав математику поглиблено як профільну навчальну дисципліну або планує вступати в технічний або медичний заклад вищої освіти — треба обирати другий варіант тестового зошита. Щоб зорієнтуватися, потенційний учасник тестування має уважно переглянути умови прийому до закладів вищої освіти і з’ясувати, чи є математика предметом ЗНО для вступу на омріяну спеціальність.

Цей тест схожий на «складанку». Є завдання зі стандартного рівня тесту та додаткові завдання. Всього в тесті 34 завдання. Учасникам дають 210 хвилин на виконання.

Також у зошиті є довідкові матеріали. Вони абсолютно аналогічні тим, що і в попередній тестовій роботі, щоб усі були в рівних умовах щодо складання математики.

Однак тут є ще й «суперзавдання», які демонструють математичну компетентність, здатність людини оперувати різними математичними інструментами. До прикладу, це рівняння чи нерівності з параметрами. Є завдання на доведення.

Важливе нововведення: до цього тесту додається ще один бланк — бланк В. У ньому учасник має показати вміння розв’язувати завдання — оцінюватися буде кожен крок вирішення. Наприклад, це геометрична задача з кількох етапів, і кожен етап буде оцінюватися окремо. Але загалом оцінювання аналогічне до того, яке було раніше в бланку Б. Він також залишається в тесті. Тому для учасника суттєво нічого не зміниться. Просто потрібно уважно прочитати завдання та акуратно виконати всі його умови.

ЗНО з української мови: на що звернути увагу 

У сертифікаційній роботі з української мови на учасників чекають 39 завдань закритих форм (коли потрібно обрати відповідь або встановити відповідність) та одне завдання відкритої форми. На виконання цього тесту відводять 150 хвилин.

У ЗНО з української мови варто звернути увагу на значну кількість завдань з читання. Такі завдання передбачають ґрунтовний аналіз трьох текстів, об’єднаних однією темою. Учасник зможе продемонструвати здатність до зіставлення різних точок зору, обізнаність у способах оформлення тексту тощо.

ЗНО з української мови і літератури: нововведення

Цей глибокий тест охопить 67 завдань. Він складніший і довший, ніж тест з української мови, але й часу на його виконання учасникам дають вдосталь: 210 хвилин. Учні зможуть продемонструвати в ньому низку навчальних досягнень.

За формою це такий самий «тест-складанка», як і тест із математики. Тобто в тесті з української мови і літератури закладено всі завдання, які окремо представлені в тесті з української мови.

У тесті є 24 завдання з української літератури та 39 — з української мови закритих форм. Окрім того, включили три нові завдання до текстів з читання відкритої форми, а також уже знайоме учасникам «власне висловлення».

Учасники тестування з української мови і літератури спершу попрацюють із закритими завданнями з літератури, потім — з мови, далі опрацюють ті самі три тексти, що й учасники тестування з української мови, але окрім завдань із вибором одного варіанта відповіді із запропонованих, вони виконають відкриті завдання до текстів. Для відповіді на ці запитання потрібно буде написати від двох до шести речень, продемонструвати вміння глибоко аналізувати текст.

Приклад таких завдань наведено в демонстраційному варіанті тесту з української мови і літератури. У цьому варіанті тексти присвячені українському кінематографу. Це тексти різних авторів, і підходи та стиль їхнього письма відрізняються.

Серед завдань до текстів такі: порівняти погляди авторів і знайти, яку саме тему розкриває лише один з них; віднайти, які характерні риси є в кожному з цих текстів; доречно використати наведену інфографіку. Так, одне із завдань передбачає визначення окремих характеристик текстів: спрямованість на формування громадської думки, наявність виразного експресивного забарвлення тощо. Вступник читає тексти, дивиться, які позначки є навпроти кожного («+» чи «–») і має визначити, чи це відповідає дійсності.

Наприклад, в одному з текстів експресивного, емоційного забарвлення немає, але стоїть плюс. У відповіді учасник має пояснити читачеві, що названа характеристика визначена неправильно, пояснити свою точку зору з посиланням на текст.

Отже, для відповіді на 9 запитань до текстів учасник ЗНО має ретельно опрацювати кожен із них, проаналізувавши їх з різних боків. Маємо справу з тим, чого навчають учнів у 10–11-х класах, коли треба сформувати власну точку зору й підтвердити її аргументами.

У відкритих завданнях до текстів екзаменатори не будуть оцінювати грамотність учасників тестування

Важливо, що у відкритих завданнях до текстів не буде оцінюватися грамотність учасників. А ось у власному висловленні, як і раніше, здатність особи грамотно висловлювати свою точку зору буде оцінюватись.

Головне у завданнях до текстів, щоб читач (він же — екзаменатор) зрозумів позицію автора. Якщо учасник тестування зумів донести свою точку зору й не допустив такої кількості помилок, яка заважає розумінню тексту (так теж буває, на жаль), то робота буде оцінена за її змістовні характеристики. Наскільки відповідь заснована на текстах, буде підтверджено фрагментами або уривками фрагментів з текстів. На оцінку впливатиме і те, наскільки повно учасник тестування відповів на всі складники запитання.

Які тести ЗНО попереду?

28 травня

тестування з математики

1 червня

тестування з української мови, української мови і літератури

4 червня

тестування з історії України

7 червня

тестування з фізики

10 червня

тестування з біології

Коли оприлюднять результати основної сесії ЗНО?

Інформацію про результати розмістять на інформаційних сторінках учасників тестування до 30 червня 2021 року.

Поділитися цією статтею
Автор: