Як онлайн-освіта змінить майбутнє університетів

Фото: www.edx.org

Якою буде освіта в університетах через 12 років? Як розвиватимуться робочі місця? Як швидко роботодавці й працівники зіштовхнуться з необхідністю серйозної трансформації навиків? Що таке «модульні заліки» та який сенс у багатоканальному поширенні освіти?


Довідка

EdX — некомерційна платформа з відкритим вихідним кодом, яка займається освітою та MOOC (масовими відкритими онлайн-курсами). Платформа має на меті переглянути підхід до освіти за допомогою технологій. Заснована командою з Гарварду та Массачусетського технологічного інституту, ЕdX вбачає місію в розширенні можливостей здобути якісну освіту для всіх і всюди та в підвищенні якості викладання як в інтернеті, так і в університетах.

Якими будуть студенти в 2030 році

Модель освіти, яку зараз у світі вважають нормальною, до 2030 року трансформується кардинально. Ось взяти до прикладу мене самого: з усіх знань, які я застосовую, лише 10% я отримав у коледжі. Решта 90% — те, про що я дізнався значно пізніше. Єдиний спосіб вижити в таких умовах — безперервно навчатися протягом усього життя.

Адже в майбутньому нас чекають університети, куди молодь приходитиме, освоївши перш курс навчання онлайн. Студенти будуть підготовані. Наступні два роки вони отримуватимуть знання в університеті, де їх навчатимуть вчитись і де вони пізнаватимуть основи основ. Після цього студенти йтимуть на роботу і продовжуватимуть вчитися протягом життя.

Правило шести хвилин

Ще сто років тому, щоб отримати інформацію, треба було ставити запитання. Онлайн-освіта дає можливість отримувати знання в будь-який час і самостійно обирати як і чого навчатись. Ну а онлайн-університети акселерують людські можливості з отримання інформації та її використання.

Протягом п’яти років ми проводили в EdX дослідження, як довго користувачі дивляться навчальні відео. Статистика приголомшила: не більш ніж 6 хвилин! Потім увага глядачів розсіюється. Саме тому зараз усі наші відео — короткі. До речі, ми рекомендуємо керівникам проектів та компаній робити презентації не довшими ніж 6 хвилин — це правило дійсне для всіх.

Щоб навчання на онлайн-платформі було цікавим, на EdX постійно з’являються нові формати: розпізнавання зображень, штучний інтелект, який може перевірити невеликий твір чи есе студента, взаємооцінювання, нестандартно влаштовані форуми, а ще студенти можуть об’єднуватись у невеликі робочі групи.

Яка мотивація в онлайн-здобувачів освіти

Освітні платформи дають людям можливість отримувати нові знання легко й ефективно. Дослідження показує, що через 10 років кількість студентів у світі збільшиться вдвічі. Як же підвищити відсоток мотивованих студентів?

Я спілкувався зі студентом 2-го курсу на ім’я Йетім із Монголії. Він хотів підтягнути англійську мову, і його вчитель в університеті порадив спробувати онлайн-навчання. Розповідав мені, що в класній кімнаті студенти часто втрачають мотивацію. Коли я запитав його «А як ти себе мотивуєш?», Йетім розповів дещо цікаве:

«Зазвичай ми здаємо свою «домашку» в класі конкретному вчителю. А цих домашніх робіт задають дуже багато, і часто стається таке, що вчителі не встигають їх усі перевіряти. Мене часто засмучувало це, — стараюся, але не отримую оцінки своїй роботі. До того ж я не в курсі, чи все в мене вийшло. А ось коли я почав займатись онлайн — реакцію на свою роботу почав отримувати моментально. Роблю все правильно — висвічуються зелені галочки, щось не так — червоний хрестик. Відчув, що освіта для мене перетворюється на відеогру, яка стала високомотиваційним процесом».

Анант Агарвал порівнює навчання на онлайн-курсах з відеогрою: і там, і там ви чітко бачите, як б’єте в ціль. А тепер уявіть, що ви граєте у відеогру, а потім на екрані з’являється напис: «Через тиждень дізнаєтесь, пройшли ви місію чи ні». Правда ж, геть нецікаво? А моментальна зворотна реакція — це круто, і саме цього ми прагнемо в EdX. А також створюємо чимало гейміфікованих модулів, а наші вчителі одразу пишуть коментарі під роботами учнів.

Пасивне навчання, коли ви годину просто слухаєте лекцію — не таке ефективне, як комбінація переглядів коротких відео та вправ і дискусій. Таку ж техніку вчителі можуть застосовувати в класі — не обов’язково зводити все до освіти в режимі онлайн. Достатньо міксувати лекційну частину з активними вправами.

Ще три роки тому лише 50% студентів, які записуються на наші курси, робили всі завдання до кінця та отримували сертифікат. Сьогодні відповідальних вже 80%. Усе зводиться до мотивації. Декотрі зі студентів можуть пройти половину курсу, щоб взяти участь у певних заходах чи підвищити конкурентноздатність. Таку тенденцію я бачу на нашому курсі про конкуренцію — студенти просто хочуть навчитися чогось нового.

А ось такі предмети, як курс із блокчейну з отриманням ступеня IBM або курс зі штучного інтелекту, люди закінчують, бо мотивація дуже висока. Також у нас є «Курс Щастя» від університету Берклі (Каліфорнія) — і там студентам може бути достатньо години, щоб дістати позитивні емоції від прослуховування. Часом щастя важливіше за диплом.

50% професій вимруть і трансформуються

Як гадаєте, який відсоток наявних професій існуватиме в 2030 році? Сучасні дослідження свідчать, що 50% спеціалістів з різних сфер опиняться без роботи. Це лякає. Наступного разу, коли тиснутимете комусь руку, просто замисліться: одна з цих рук вже не ходитиме на роботу! Вже зараз ми на шляху «оцифрування» транспорту — таксі трансформувалось в онлайн-сервіс Uber. Замість театру люди «ходять» за враженнями на сайт Netflix, а номер у готелі бронюють не телефоном, а за допомогою сайту Airbnb.

Це тільки початок змін у ландшафті професій. Скоро з’являться нові робочі місця в цифровій економіці. Наприклад, якщо ви були водієм вантажівки, то коли з’являться самокеровані авто, треба буде перепрофілюватись у того, хто пильнуватиме за графіком перевезень онлайн. Тішить, що професії не зникнуть, а трансформуються. Але часу на підготовку до змін не так багато — 12 років.

Як у цьому допоможе EdX? Ми — відкрита платформа онлайн-освіти, яка працює безкоштовно для всіх охочих. Ми зробили програмне забезпечення з відкритим кодом, щоб будь-хто міг використати наш код і створити свій курс. Хочемо ділитися знаннями зі світом, хоча деякі кажуть, що ми божевільні! Пишаємося, що деякі країни, як-от Китай, зробили платформу EdX національною. Співпрацюємо з провідними світовими університетами — від Массачусетського та Берклі до Гарварду. Наші партнери — 140 вишів.

Сьогодні в нас навчаються 18 мільйонів студентів з усіх країн світу, які за час нашого існування закінчили 62 мільйони курсів. Зараз на сайті ви можете отримати доступ до 2300 курсів.

Філософія EdX — поєднання Big Data (великі дані) та нейронауки. Також використовуємо Active Learning Works (активне навчання). Це означає, що ви активно проживатимете ваше навчання — за допомогою відеоконтенту, ігрових вправ, обговорень у живому часі.

Ми хочемо, щоб люди вмикали свій мозок і свою уяву одночасно. Згідно з дослідженнями, мозок краще засвоює знання саме під час такого активного навчання. Активність мозку була відносно невеликою, коли під час нейроексперименту студенти просто дивилися відео — це відображалося на датчиках як «фаза сну». А ось мозок тих, хто брав участь в інтерактивних тестуваннях, просто «кипів»!

Хочу розповісти про цікавий момент. Якщо ви запитаєте в студентів, які в університетах ходять на лекції, коли вони роблять завдання, то найчастіше відповідь — «Через тиждень». Щодо онлайн-курсів — коли вони тільки починають проходити курс, 80% людей починають дивитися відео, і вже потім роблять завдання. Але в кінці проходження курсу все змінюється. Студенти розуміють, що завжди можна зробити завдання. І вже 80% спершу роблять завдання і тільки потім продивляються відео.

Три освітні тенденції, з якими не пропадеш

У якій би сфері ви не працювали, пам’ятайте, що треба оновлювати та покращувати навики. Якщо маєте ступінь бакалавра — значить час рухатись до ступеня магістра. На EdX ми запустили серію MicroMasters, завдяки якій для отримання ступеня магістра можна 25% завдань виконати онлайн. Решту — у вашому університеті, якщо він — наш партнер.
Студенти, які пройшли мікромагістратуру, діляться враженнями: у 91% вже є робота.

Зараз у навчанні є три великі тенденції: навчання має стати модульним, багатоканальним, а ще люди вчитимуться протягом усього життя.

Модульність освіти

Це означає, що вона буде розділена на невеликі блоки. Перевага для студента — ви можете взяти будь-який блок і пройти його в будь-якій послідовності. Я хочу пояснити поняття модульності в освіті на прикладі університету в Пакистані, який співпрацює з EdX. Навчальний заклад пропонує ступінь в Computer Science, але там недостатньо кадрів, які б могли забезпечити повноцінне навчання в цій сфері. Що ж можна зробити? Студенти проходять в університеті шість курсів цієї програми, а потім беруть додатково 4-місячний курс з EdX для продовження своєї програми (цей курс пропонує університет у Сан-Дієго). Після цього вони отримують ступінь. Такий підхід яскраво демонструє поняття «модульності» в освіті.

Багатоканальність освіти

Освіту в майбутньому можна буде отримати як удома, так і в університетських кампусах. Ба навіть у виші ви можете скористатися послугами сервісів онлайн-освіти. А далі, отримавши університетську освіту, можете продовжувати навчання в будь-якому напрямку, користуючись послугами цифрових університетів. Так ви зможете отримувати паралельно кілька вчених ступенів.

Lifelong Education — безперервне навчання

Мікромагістратура (MicroMasters) на EdX вже зараз дає змогу всім охочим взятися за отримання вченого ступеня та підвищити кваліфікацію — і вік тут не має значення. Цим охоче користуються великі корпорації, навчаючи команду. Культура Life Long Learning міцнішає — у людей виробляється звичка жаги до знань протягом усього життя.

Поділитися цією статтею