Чого навчитися, щоб бути успішним у 2050 році

Чимало йдеться про 2030 рік: як навчатися, щоб підготуватися до вимог того часу. Але в тих, хто нині вчиться в перших класах, пік кар’єри припаде на значно пізніші роки. Як їх спрогнозувати і орієнтуватися на це? Відповідає психолог Олена Гридасова за узагальненими прогнозами авторитетних вчених-футурологів.

1. Найперспективніша сфера — персональні послуги

Щоб ваші діти або учні мріяли про дійсно корисну в майбутньому роботу, запропонуйте простий експеримент. Нехай уявлять собі, як їхні улюблені заняття можна пристосувати для конкретних людей — рідних, друзів, сусідів. Чим їх можна потішити, здивувати? Зробити якийсь утримувач на тілі для окулярів, які бабуся постійно губить? Виготовити незвичну іграшку-головоломку для братика?

Робота на підприємствах іде в минуле — незабаром там все буде автоматизовано і роботизовано. Офісні будні теж добігають кінця, переконані футурологи. Такі професії, як бухгалтер або секретар, стануть долею машин, а однотипна інтелектуальна робота (обчислити податки чи проконсультувати щодо законів) вважатиметься механічною, не для людини.

Де ж люди виявлятимуть свої здібності? У сфері персональних послуг. Також у фаворі буде створення вручну унікальних речей і розробка оригінальних ідей. Доведеться мислити напрочуд свіжо, щоб перевершити тисячі пропозицій. Адже кожен, хто матиме бажання надавати певні послуги, робитиме це (без тривалого навчання чи отримання ліцензій). Лише після певного відбракування за рівнем якості. За величезного обсягу пропозицій через 30-40 років попит залежатиме лише від креативності автора.

2. Творчі здібності — у фаворі

Не йдеться про те, що кожен складатиме композиції та писатиме картини. Творча жилка знадобиться кухарям, перукарям, садівникам, будівельникам. Якщо дитина зможе випікати незвичні тортики або робити фантастичні букети, це — найліпша перевага в часи, коли все стандартне й однакове зроблять роботи.

Чого це може навчити батьків? Тягнути малюка в студію малювання чи на танці, коли він захоплено будує фантастичну споруду з кубиків, каштанів та гілочок, не варто. На типовому гуртку дитину навчать робити типові речі, так само, як однолітків, а власний погляд на речі — дуже цінний, хай поки що її ігри та поробки здаються вам безглуздими. Краще знайти такі студії, дитсадки, школи, де плекають креативність.

3. Переключатися з проекту на проект

Наші батьки змінювали за життя від 2 до 5 місць роботи, або залишалися на одному. Сучасний працівник за час своєї кар’єри співпрацює з 10-15 фірмами. Але наші діти будуть задіяні в середньому в 500 короткотривалих проектах, здебільшого — онлайн. А це — вміння працювати з новими людьми, чітко домовлятися щодо розподілу праці, ставати командою, не зривати дедлайни, ефективно підтримувати зв’язок. Знання з менеджменту знадобляться всім, не тільки керівникам. Ось усі ці навички, які вже нині набирають вагу у свідомості людей, і варто розвивати в дітях.

4. Поділ на «ботанів» і «спортсменів» іде в минуле

Ще донедавна в школах були симпатичні спортсмени, які не дуже встигали за програмою, адже витрачали час на спортзали, а ще — відмінники — слабкі, сутулі, із поганим зором. Адже проводити час за ноутбуком чи книжками означало мало рухатися та менше займатися фізичними вправами. Але невдовзі віртуальний світ вирветься з гаджетів і за допомогою лінз буде проектуватися зовні. Навіть у банальній комп’ютерній грі знадобиться не тільки швидкість пальців, а й гнучкість і сила м’язів. Те саме і з корисною діяльністю — треноване тіло стане в пригоді. Ті, хто здатен швидше викреслювати графіки в просторі або моделювати, опиняться у виграші.

5. Займатися майнд-фітнесом

«Тримати в тонусі мозок» — такі заняття стануть такою ж буденністю, як нині відвідування спортзалу. Концентрація і перемикання уваги, пам’ять, швидкість обробки інформації — усе це доведеться тренувати і розвинути до максимуму. Уміння викликати за бажанням стан натхнення — теж не розкіш, а необхідність у світі, де майже всі професії стануть творчими.

6. Розвивати критичне мислення

Зараз вміння обробляти велику кількість даних цінується, але незабаром люди повністю перекладуть цей обов’язок на гаджети. А ось аналізувати, відбраковувати інформацію, не брати її на віру і робити висновки — це поки що до снаги тільки людям. Нашим дітям доведеться в лавинах інформації знаходити достовірну, відкидаючи хибну та неповну.

7. Стати дизайнером своєї освіти

Програмування, веб-дизайн, іноземні мови, журналістика і деякі інші престижні сьогодні професії не мають майбутнього, тому що стануть банальними шкільними предметами, навичками, якими володітимуть усі. Утім, будь-яка професія, якої навчають, скажімо у Гарварді, це для… невдах. У майбутньому професіоналами вважатимуться ті, хто склав унікальний мікс з різних спеціальностей, зміг їх творчо поєднати, а не прослухав стандартний навчальний курс. Тому вміти мислити інтегративно, знаходити спільне в різних темах і дисциплінах, робити щось на стику наук — ось чого школярам варто вчитися вже нині.


Сім популярних професій у 2050 році:

• Кібер-сек’юріті

• Дизайнер симуляторів

• Біотехнолог

• Нанопрограміст

• Генний програміст

• Інженер 3D-принтерів

• Менеджер активності в соцмережах

Поділитися цією статтею