Мрієте працювати в престижній школі, а можливо навіть думаєте про релокацію в Київ? Відчуваєте, що вчительство — ваше покликання, але хвилюєтесь, чи відповідаєте вимогам до сучасного педагога? Ми запитали в директорів найкрутіших столичних шкіл, на яких претендентів вони полюють та якими є найважливіші компетенції для вчителя XXI століття.
Проактивність
Ми дуже активна школа — любимо новації і «двіж» у хорошому сенсі цього слова, тому шукаємо, перш за все, проактивних вчителів. Людину багато чого можна навчити, але якщо в неї немає жаги до якісних змін, до пошуку нових рішень і методів викладання, то нічого не вдасться. Проактивну позицію вчителя можна побачити по волонтерських чи громадських проєктах, у яких він брав участь, ініціативах, які підтримує. Тож коли бачу в резюме просто перелік шкіл, у яких вчитель працював, це мене трохи насторожує. І навпаки, якщо вчитель робить проєкти з дітьми, бере участь у благодійних ініціативах та громадському житті, розумію, що це «наша людина». Проактивний вчитель — це небайдужа людина, яка створює щось нове і робить якісні зміни довкола себе. Це також той, хто не зважає на зовнішні чинники і перепони, тому на співбесіді запитую про конкретні кейси з учительської практики: що не вийшло і чому. По тому, як людина пояснює причини невдач чи помилок, можна зрозуміти, чи займає вона проактивну життєву позицію.
Новітні технології як учительський інструмент
Для мене важливо, щоб учитель уже мав досвід використання новітніх технологій у своїй практиці. Не важливо, чи він працював до цього в державній чи приватній школі, технології — один із ключових інструментів сучасного педагога. Тому на співбесіді завжди запитую, з якими ресурсами працює кандидат. Під час такої розмови завжди видно: вчитель просто десь почитав про те, що таке НУШ, чи справді пройшов курс на EdEra, тільки чув про якийсь застосунок, чи активно його використовує в класі. Для мене важливіша не кількість новацій, які вчитель знайшов і з якими вміє працювати, а ефективність практичного застосування цих інструментів. Учителя, який вже використовує цифрові технології в роботі, ми готові і далі вчити і розвивати в нього ці навички. Сучасного педагога не повинні зупиняти зовнішні чинники в бажанні викладати дітям якнайкраще і бути максимально ефективним для учнів.
Націленість на розвиток
У наших учнях ми розвиваємо відповідальність, креативність, повагу, прагнення розвитку і взаємодію. Це цінності і компетентності, що допоможуть дітям стати ефективними та щасливими, бути в гармонії із собою та світом у 21-му столітті. Тому ми шукаємо педагогів, для яких професійний і особистісний розвиток є пріоритетом. Націленість на розвиток — дуже «повітряна», невловима компетенція.
Водночас неможливо бути ефективним вчителем і не розвиватися щодня. Тому для нас важливо не «скільки», а «як»: як він вчиться сам, як шукає інформацію і, найважливіше, як застосовує нові навички та знання. Просто список сертифікатів у резюме не свідчить про те, що людина розвивається. На співбесіді я обов’язково розпитую, які методики вчитель «прожив»: засвоїв, випробував, адаптував для роботи зі своїми дітьми і для свого предмета. Дуже важливо, щоб учитель розумів: кожен інструмент і методика потрібні не «для галочки», а як додаткова цінність ефективності його роботи, кожна методика має допомагати учням у навчанні та пізнанні.
Helicopter view
Helicopter view («бачення згори») — ця компетентність у дефіциті серед учителів. Критичне та проєктне мислення, комунікація, креативність та емпатія — ці навички яскравіше проявлені в сучасних вчителів, які приходять до нас на співбесіди. Helicopter view — це комплексний погляд на світ і на будь-яке завдання, це широкий світогляд і здатність піднятися над проблемою і бачити повну картину. Будь-яка дія, слово чи рішення, що йде від учителя до дитини, має бути позначене вищим рівнем усвідомленості світу. Цю компетентність складно побачити з резюме, тому на співбесіді з кандидатом ми також говоримо про його інтереси поза професійною діяльністю. У цій розмові хочу зрозуміти, чи людина цікавиться світом, вивчає і роздивляється його. Також ставлю на інтерв’ю серію проблемних запитань, які витікають одне з одного: прошу згадати ситуацію, пов’язану з певною темою чи проблемою, і вивчаю, як людина повелася в ній, кого залучала для розв’язання, які ресурси задіяла, які висновки чи зміни у своїй роботі зробила.
Гуманна педагогіка як життєвий принцип
Наша школа розділяє цінності гуманної педагогіки, тому для нас важливо, щоб і вчителі, які в нас працюватимуть, теж не лише були знайомі із цими засадами, а й втілювали їх у своїй щоденній учительській практиці. Запитую в кандидата: «Чому ви стали вчителем?» Хочу зрозуміти, чи це справді покликання, чи просто робота, на яку треба ходити щодня. Якщо це покликання, то людина розповість про те, що не стати вчителем вона не могла, і розкриє це через життєві події. По розмові одразу відчутно, чи щира ця історія, чи кандидат просто десь прочитав, що треба сказати.
Мені важливо почути, як учитель говорить, як відгукується про дітей, чи розуміє потреби дитини. Запитую: «Як ви спілкуєтеся з дітьми?» Якщо вчитель спостерігає, помічає, вміє чути і небайдужий до дитини, це проявляється в дрібних щоденних моментах. Тоді розумію, що така людина допомагатиме дитині побачити ширше і більше, такий учитель справді практикує педагогіку від серця до серця. За всіма діями і словами вчителя має стояти «хочу побачити дитину, хочу їй допомогти, я небайдужий». Обов’язково запитую про вчительські невдачі: такі ситуації — найважливіші. Як каже Шалва Амонашвілі, у кожному класі є діти — «точилки учительського мастерства». Коли вчитель достукується до них, знаходить до них ключик, у цьому справді проявляється його майстерність. Хочу почути тут, які висновки зробив вчитель із ситуації, чи вдалося владнати її, чи не вдалося — це також досвід.
Володіння практиками роботи зі стресом
Щоб навчальний процес був живим, важливим і цінним, вчитель повинен володіти конкретними методиками роботи у класі. Молодих спеціалістів у педагогічних вишах вчать всього і багато, але їх не вчать конкретних технік: який алгоритм дій учителя у конфліктній ситуації між учнями або в разі підвищеного стресу дитини? Чи вміє вчитель перемкнути увагу учня? Чи володіє він технікою дихання, що допомагає подолати тривожність, напругу, знервованість дитини? На співбесіді пропоную уявні практичні ситуації і прошу вчителя розказати, як він буде діяти.
Професійна та особистісна гнучкість
Гнучкість та адаптивність — це особистісні компетенції, що необхідні вчителю, який прагне динаміки і розвитку своєї кар’єри. Особливо очевидно це стало в часи змін, глобальної кризи та локдауну: педагогам довелося дуже швидко пристосовуватися до «нової норми» в освіті, переборювати свої страхи, опановувати зовсім інші підходи, змінювати власний стиль викладання, адаптувати свої напрацювання. Перед учителем, що не боїться змін, відкриваються широкі горизонти — це можливість втілити свої професійні цілі та знайти команду, в якій буде робота в синергії. Професійна і особистісна гнучкість — це soft skills, які складно оцінити за резюме, їх найкраще видно через живе спілкування з людиною.
Під час інтерв’ю ставлю кейс-питання: пропоную уявну або реальну ситуацію, прошу прокоментувати, яку стратегію розв’язання проблеми обере кандидат, чи вміє він вести діалог, чи проявляє емпатію, чи здатен адаптуватися до обставин і людей. Гнучкість також видно через самоосвіту вчителя — чи навчається педагог протягом життя, як часто змінює свої підходи до викладання, чи напрацьовує нові вчительські «фішки». Обов’язково запитую на співбесіді, чому вчитель змінював школи, і очікую, що це будуть чесні відповіді про те, які перепони для свого професійного розвитку бачив кандидат, якої підтримки від адміністрації чи колег бракувало, яких якісних змін він прагне.
«Рекруторія» поєднує тих, хто шукає одне одного.
У сенсі робочо-професійному. Маючи семирічний досвід пошуку та підбору освітянських кадрів, ми знаємо, наскільки непросто та часозатратно, з одного боку, знайти роботу, а з другого — сформувати дійсно СВОЮ команду, тому пропонуємо експертну допомогу від А до Я в цьому без перебільшення найвідповідальнішому процесі.
Шукаєте роботу або працівника у свою команду?
Заповнюйте форму або надсилайте своє резюме Крістіні Гончарук на job@osvitoria.org