Учителі-міленіали: як школі втримати сучасного педагога

 «Освіторія» неодноразово писала про учнів-міленіалів. А як щодо вчителів цього покоління? Як доводить дослідження Інституту Геллапа (США), школи все ще «заточені» під старше покоління педагогів. Проте щороку вчителів-міленіалів (або їх ще звуть поколінням Y) стає дедалі більше. Вони не лише по-новому викладають, а й мають нові очікування від професії. Як школам подбати про сучасних педагогів? Що робити, щоб не втратити цих фахівців?

Учителі-міленіали: хто вони такі?

Як свідчить статистика, середній вік американського вчителя — 42 роки. Приблизно половина педагогів — люди від 25 до 43 років, яких відносять до покоління міленіалів. До 2030 року майже вся робоча сила складатиметься з представників покоління Y. В Україні схожа ситуація. Середній вік у нас — 45 років, а міленіалів менше, ніж у США. Але у 2030 році саме вони становитимуть основну масу працівників.

Масштабе дослідження «Як міленіали бажають працювати та жити» доводить: їхні потреби на робочих місцях не розуміють 92% опитаних директорів шкіл. Міленіали втричі частіше змінюють роботу, ніж це робили в їхньому віці попередні покоління. До того ж лише третина людей цього покоління має постійну роботу, а не працює за тимчасовими контрактами, зазвичай — одразу кількома.

Чого хочуть учителі покоління Y?

1️⃣

Соцпакетів, пільг, знаків уваги

Перше, що спадає на думку: незадоволення зарплатою. Мовляв, що там вдаватися в нюанси, якщо грошей мало? Звісно, у частині країн такої проблеми взагалі немає. Утім, експерти вважають, що міленіали не так вже й женуться за грошима, як попередні покоління. Соціальний пакет і турботу вони цінують більше, ніж зарплату. У США виграють в очах таких педагогів не ті школи, де вища зарплата, а ті, що облаштовують зони відпочинку для вчителів, де вони можуть побути на перерві між уроками, виділяють «вчительські години» для шкільного басейну та встановлюють дорослі тренажери у спортзалі.

Звісно, такі рішення вимагають коштів та реальні лише для таких країн, як США. Проте влаштувати чаювання із членами родин учителів або зібрати їхніх дітей на свято, де в ролі аніматорів спробують себе старшокласники, — цілком можливо.

2️⃣

Особистого розвитку

Представникам покоління Y важливо, щоб менеджери шкіл про них дбали не лише як про професіоналів, але і як про людей. Серед пропозицій, як покращити життя школи, від них надходять такі несподівані: влаштовувати тренінги не лише для підвищення кваліфікації, а й для особистого розвитку. І навіть про те, як влаштувати особисте життя, адже три чверті вчителів — жінки, серед яких чимало тих, хто хоче знайти супутника життя чи поліпшити стосунки. Сухі ділові відносини — вчорашній день. Баланс між роботою та особистим життям, можливість обговорювати будь-які теми з колегами — пріоритети нині. Але для того щоб бути настільки відвертими, потрібна атмосфера довіри.

3️⃣

Підвищення кваліфікації

Замість того, щоб розглядати працю як спосіб заробляти гроші, міленіали шукають роботу, яка дає їм почуття мети, перспективи в майбутньому. Опитування свідчить: 91% педагогів покоління Y прагнуть досягти керівних посад. Імідж професії сильно впливає на це покоління. У тих країнах, де вчителів поважають, співробітники шкіл не так часто звільняються за власним бажанням.

Традиційно професію вчителя не пов’язували з можливістю робити кар’єру, адже раніше йшлося про вертикаль, тобто посадове підвищення. І мріяти можна було лише про вакансію директора школи, яка не всіх приваблювала. Нині ж акцент роблять на горизонтальній кар’єрі: поглиблення компетенції, підвищення кваліфікації, розширення відповідальності. Вчителі можуть ставати інфлюенсерами, відеолекторами, консультантами, наставниками. 59% міленіалів кажуть: можливість вчитися і рости надзвичайно важлива для них.

Утім, менш ніж половина опитаних американських педагогів вважають, що торік мали змогу вчитися і рости. А ще й досвід має бути цінним! Але тільки третина згодні з тим, що їхнє останнє покращення майстерності на роботі вартувало витраченого часу. Педагоги цього покоління вважають, що оцінка їхньої роботи повинна ґрунтуватися на досягнутих результатах, а не на стажі роботи. Тому безперервне навчання та зворотний зв’язок мають вирішальне значення, щоб знати, що можна ще покращити.

4️⃣

Уважного до них директора

На думку міленіалів, керівник школи має бути доступним для спілкування, вміти дати слово кожному на нараді та знайти час для розмови наодинці. Міленіали, які регулярно зустрічаються з керівником та мають зворотний зв’язок, удвічі частіше, ніж їхні однолітки, планують залишатися на цій посаді й надалі. Але тільки 19% опитаних вчителів кажуть, що отримують зворотний зв’язок, і лише 17% вважають відгуки, які отримують, значущими.

Від директорів також очікується, що вони поважатимуть особистість учителя, бачитимуть його таланти.

5️⃣

Новацій

«Так завжди було», «це традиція» — не відповідь для міленіалів. Вони більше новатори, ніж хтось до них. Інколи навіть варто зупиняти їх у бажанні змінити заведені порядки. Але якщо робити це регулярно, вчителі цього покоління підуть зі шкіл у сфери, де більше новацій.

Що дають учням вчителі покоління Y?

1️⃣

Нові форми 

Міленіали віддають перевагу новаторському поданню матеріалу, люблять шукати нові форми, залучати сучасні технології. Серед педагогів, яким понад 43 років, панує думка: що простіше й натуральніше, то краще. Скажімо, якісна презентація та пояснення вчителя дадуть змогу краще зрозуміти матеріал, ніж проєкти, коли учні в інтернеті шукають інформацію. Вчителі покоління Y думають навпаки. Інколи вони можуть так захопитися формою подання матеріалу, що про результат трохи забувають.

Якщо старше покоління педагогів лякає кліпове мислення дітей, то міленіали вбачають його переваги та легко працюють із цим.

2️⃣

Сучасні технології

Покоління Y знаходить значно більше позитивних моментів у дистанційних заняттях, ніж вчителі більш поважного віку. Вони легше адаптуються, спілкування онлайн для них може бути таким само цікавим, як у реалі. Дослідження показало: цим учителям зручніше спілкуватися з батьками в месенджерах чи писати імейли, а не дзвонити чи зустрічатися.

Ці вчителі значно частіше вводять гейміфікацію, ніж їхні попередники, а ще люблять влаштовувати конкурси, вікторини та вносити інші елементи змагання. Сучасні технології інколи просто зачаровують їх, педагоги намагаються донести їх та вразити уяву учнів.

3️⃣

Культуру диспуту

Міленіали цінують можливість дати кожному висловити свою думку. У їхніх поглядах — толерантність, інклюзія, протидія булінгу та дискримінації. Вони залюбки організовують диспути, бесіди, обговорення з учнями.

Але мало хто зважає на те, що й самі вчителі прагнуть бути почутими. Старші покоління часто сприймають це за нетактовність або бажання привернути до себе увагу. Опитування довело, що потреба впливати на життя школи у більшості вчителів покоління Y не задоволена.

4️⃣

Орієнтацію на сильні сторони

Хоча педагоги прагнуть дати шанс кожному, їхнім серцям ближчі найбільш талановиті, розумні учні. Вони вітають особистостей. Досвідчені вчителі вже здатні розгледіти у більшості школярів здібності, яскраві риси. Але підтягувати тих, хто не встигає за програмою, — це кара небесна. Міленіали переконані: якщо учень не бажає отримувати знання та навички, це його особистий вибір. А змушувати вчитися — невдячна справа.

Традиційний підхід до виправлення того, що не так з людьми, замінено фокусом на їхні сильні сторони. І себе вчителі вміють правильно подати, роблять акцент на своїх сильних рисах, а не намагаються стати універсальними. У найбільш яскравих вчителів-міленіалів є впізнавані іміджі, їх не сплутати одне з одним.

5️⃣

Робочу атмосферу

А ось слухняність і тиша в класі вчителів покоління Y мало турбує. Вони охочіше за інших погодяться, що робочий гамір у класі — це нормально. Не образяться, якщо хтось не привітається в коридорі. Ієрархію міленіали визнають, панібратство не вітають, але їхні вимоги до дисципліни значно нижчі, ніж у тих, кому за 45 років.

Поділитися цією статтею