Як навчити учнів писати есе, що переможе в конкурсі

Що відрізняє цікавий твір від нудного? Як навчити учнів писати есе, що приверне до себе увагу конкурсної комісії? Команда конкурсу есеїв «Як ЗМІ змінили моє життя» від ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства Закордонних Справ і у справах Співдружності та розвитку Великої Британії склала покрокову інструкцію для вчителів.

Учням 9–11-х класів слово «есе» нагадує, що зовсім скоро настане шалена пора підготовки до ЗНО. Але використання цього жанру не обмежується тільки шкільними тестами. Безліч конкурсів есеїстики доводять: завдяки добре написаному твору можна виграти цінні призи і допомогти собі під час вступу на гуманітарні спеціальності в омріяний виш.

Наприклад, у конкурсі «Як ЗМІ змінили моє життя» п’ятеро фіналістів зможуть отримати сертифікати на техніку на 2000 гривень або ж знижки від освітньої платформи LITOSVITA, та ще й взяти участь у спецномінації конкурсу «Честь професії».

І саме вчитель може підштовхнути учнів до участі в цій пригоді.

Крок 1: мотивація

За даними соціологічної агенції «GfK Ukraine», діти шкільного віку в наш час споживають майже в 6 разів більше інформації, ніж їхні ровесники у 20-му столітті. Попри це, вони не завжди вміють знаходити серед безлічі новин справді корисні. Та ви можете допомогти учням: складіть список конкурсів, стипендіальних програм та премій, у яких вони можуть взяти участь, і поділіться ними.

Слід пам’ятати, що кожен вчитель — це мотиватор на пів ставки. Адже як би доступно і якісно ви не викладали, із цього не буде жодної користі, якщо в учнів немає прагнення вчитися. Для того щоб школярі перемагали в конкурсах, спершу потрібно викликати в них щире бажання поділитися своєю історією.

Спробуйте дати дітям прочитати кілька есеїв на схожу тематику, після цього — опрацюйте та обговоріть тексти, таким чином розвиваючи їхню надивленість. Адже ознайомлення з конкретними прикладами значно спростить розуміння учнями жанру.

Крок 2: центральна історія

Після етапу попередньої підготовки слід обрати центральну історію, навколо якої розгортатимуться думки школяра. Якщо, наприклад, ваші учні беруть участь у конкурсі «Як ЗМІ змінило моє життя», то актуальними будуть розповіді про медіа чи журналістів, які значно на них вплинули. Ваше завдання — допомогти їм визначитися, про що саме вони писатимуть, який варто взяти курс і куди повести свій корабель тексту слів та розділових знаків.

Кілька порад для ваших учнів, як зосередитися на написанні есею:

  • відкладіть на певний час усі гаджети, вимкніть інтернет;
  • спробуйте чергувати 20-хвилинне активне написання та 10-хвилинні паузи на прогулянку, чай абощо;
  • вирішіть, що ви хочете сказати своїм текстом, яку ідею донести;
  • просто почніть писати уривки думок, ключові слова, адже це допоможе позбутися страху перед білим аркушем.

Крок 3: структурні частини есею

Есеї традиційно побудовані за стандартизованою схемою, яка допоможе вам як вчителю і вашим учням як учасникам конкурсу побудувати роботу над твором.

Усе починається з назви. Потрібно, щоб вона була лаконічною і добре передавала суть есею. Для прикладу, назва «Як на мене вплинула журналістика» не відображає історії про місцеве медіа, яке допомогло добитися від влади коштів на молодіжний центр, чим сприяло згуртуванню молоді.

Далі — вступ. Тут варто дати читачу зрозуміти, навколо якої думки будуватиметься подальший текст, і висунути припущення, яке учень спростує або підтвердить.

Основа частина повинна містити тези й аргументи на підтвердження власних думок. Звісно, учень може повести оповідь більше до художнього стилю, аніж до публіцистики. Але логіка викладання та обґрунтування своїх слів — це вимога жанру, якої варто дотримуватися.

Підсумувати все сказане в есеї і написати хороший висновок — це ціле мистецтво! Поясніть учню, що найкращий підсумок — короткий та зрозумілий. Він повинен випливати з усього, сказаного вище, та в ідеалі перегукуватися зі вступом.

Попри те, що структура важлива, порадьте школярам не зациклюватися на її дотриманні: нехай вони почнуть із того компонента, з якого їм найлегше.

Крок 4: редагування

Допоможіть дітям відшліфувати твір. Прослідкуйте за тим, чи всюди дотримано логіки послідовності, чи закінчено звучать речення і думки, чи зрозуміло донесено те, що учень намагався сказати.

Дайте поради щодо того, як школярам поділити свій текст на абзаци: один абзац повинен розкривати одну з ключових тез оповіді.

Заохотьте учнів писати оригінально! Адже на будь-який письмовий конкурс приходить велика кількість текстів. Тож для того, щоб привернути увагу конкурсної комісії, потрібно захопити її увагу з перших речень і до останньої крапки.

Крок 5: бета-рідери

У світі поширена практика бета-рідерів. Так, однокласники учнів, які беруть участь у конкурсі, можуть стати першими читачами або навіть редакторами текстів: вказати на стилістичні чи орфографічні помилки, поділитися враженнями від прочитаного. Ця вправа буде корисна обом сторонам: і тим, хто читає, і тим, хто пише.

Крок 6: текст має відпочити

Коли у школярів є достатньо часу для написання твору, порадьте їм на кілька хвилин, годин чи днів відкласти текст. Після цього хай повернуться до нього зі свіжими думками. Це допоможе помітити попередні помилки і додати кілька нових ідей.

Крок 7: заявка на конкурс

Якщо ви допомагаєте саме в поданні на конкурс есеїв, то вкажіть учню на важливість правильно заповненої заявки. Порадьте вписати всі необхідні дані та уважно вичитати всі стандарти подання, підкажіть, як оформити роботу, і за потреби вкажіть на помилки в цій делікатній справі. Такі дрібниці відіграють важливу роль під час відбору робіт.

Правильно оформлений текст зазвичай додає кілька балів не тільки в колонці з результатами, а й у шкалі особистого інтересу до роботи комісії. Наприклад, з усіма правилами оформлення есею в конкурсі від ГО «Львівський медіафорум» можна ознайомитися тут. До 31 січня 2022 року триває подання есеїв для учнів 9–11-х класів, тому не пропустіть!

Поділитися цією статтею