Якою буде Україна після перемоги: підлітки поділилися ідеями відбудови нашої держави

Зображення: «Країна взаємно красивих людей»

Майбутнє за дітьми, тож вони також повинні його творити. Саме такий шанс дали українським підліткам організатори освітньо-мотиваційної програми «Країна взаємно красивих людей». У її межах українські підлітки розповіли, якою бачать відбудову України після війни. Програму реалізувала громадська організація GoGlobal за інформаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації України.

Яка вона, країна взаємно красивих людей?

Освітньо-мотиваційна програма мала дві цілі — дати підліткам необхідні навички для життя під час війни та дізнатись їхнє бачення повоєнної України.

Задля цього онлайн зібрали 1154 учасників з усієї України віком від 15 до 18 років. Це були учні старших класів та студенти коледжів. Підлітків поділили на 58 команд, із кожною працювали українські й іноземні волонтери.

Протягом трьох тижнів спільної роботи ментори та наставники ділилися знаннями щодо медіаграмотності, безпеки, креативності та критичного мислення, психічного здоров’я та дій у кризових ситуаціях.

Окрім участі у тренінгах, кожна команда створювала проєкт власного бачення відбудови нашої країни після війни. У підлітків була можливість не просто подумати та помріяти, а сформувати власні ідеї та поділитись ними. Молодь розповідала, що вже робить та які кроки готова зробити, щоб досягти тієї омріяної України.

Українські діти бачать та розуміють, наскільки зараз усі готові об’єднуватись. І не лише, щоб дати відсіч ворогу, а й для розвитку країни. Бізнес сьогодні хоче підтримувати різні програми, йому потрібні таланти та свіжі ідеї. А розвивати та примножувати це може саме українська молодь. І вона розуміє, що її доробки знайдуть своє застосування та будуть внеском у відбудову країни.

Керівники програми розповіли, що переглядати та аналізувати дитячі роботи без сліз та мурашок по шкірі було неможливо. Підлітки називали себе маленькими силами могутньої України й усвідомлювали важливість свого внеску у щасливе майбутнє нашої держави.

«Я приємно здивована, як глибоко діти почали розуміти процес відбудови. Вони зазначали ключовими напрямками високотехнологічні економічні сфери діяльності. Тобто діти хочуть бачити нашу країну економічно сильною. Вони хочуть бачити країну освітнім хабом: не виїздити кудись на навчання, а щоб навпаки, з інших країн приїздили до нас. Підлітки хочуть опікуватись розвитком медицини, вони хвилюються про екологію. Здивувала глибина розуміння дітей проблематики і їхнього бачення, як це потрібно робити після війни.

І це не просто декларація дитячих мрій, вони робили дуже конкретні проєкти. Після закінчення програми діти писали нам, які проєкти вони вже започаткували. Вони почали свої розробки, зверталися до міських голів, МАН. Тож важливо працювати з молоддю, щоб виявляти її актив і спрямовувати його у правильному напрямку,» — розповіла Тетяна Коврига, директорка GoGlobal.

Яких змін у повоєнній Україні прагне молодь?

Проєкти учасників програми команда GoGlobal об’єднала у «Маніфест Змін». У ньому зібрали відповіді дітей щодо того, що вони роблять вже сьогодні, якою бачать Україну майбутнього та що робитимуть для того, щоб вона стала такою.

До важливих дій сьогодення юні українці віднесли здобуття нових знань та навчання відповідальності. Підлітки вважають, що це необхідно для побудови майбутніх професій та бізнесів. Також учасники зазначили, що вже розповідають про Україну в соцмережах та за кордоном, а ще досліджують свій край, щоб розуміти, де можуть бути корисними. І це також є внеском у майбутню перемогу.

Україну сьогодні учасники програми бачать утомленою та пошматованою, але водночас сильною та об’єднаною. Щодо майбутнього нашої держави, діти бачать Україну відродженою та популярною, з міцною економікою, країною високих технологій та нових ідей.

Серед основних своїх цінностей учасники програми назвали свободу, патріотизм та добробут. Відповідно до них діти формували своє бачення України майбутнього.

Що планують робити юні українці, щоб країна стала такою, як вони мріють?

💛

Здоров’я та добробут

Підлітки вважають за потрібне розвивати медичну інноваційну галузь та запроваджувати нові методи лікування. Популяризувати серед українців позитивне ставлення до фізичної культури та турботи про власне здоров’я.

💛

Соціальне життя та розвиток спільнот

Пріоритетом у цій сфері для учасників програми є розвиток інфраструктури України. Також вони зазначили, що важливо працювати над створенням справедливого середовища та впровадженням гендерної рівності. Розвивати волонтерський та скаутський рух серед молоді. Значущим є благоустрій міст і сіл, а також розвиток місцевого туризму.

💛

Освіта та кар’єра

Юні українці зазначили, що для них важливо бути суб’єктом освіти, а не її об’єктом. Діти хочуть брати участь в освітній реформі, пропонувати нові ідеї та змінювати навчальний процес.

Учасники зазначили, що варто популяризувати професії, які потрібні країні для відбудови та розвитку, розвивати професійну та професійно-технічну освіту. А також створити такі умови для здобуття освіти, щоб навчатися в Україні було престижно та популярно.

💛

Національна ідентичність

Українська молодь зазначила, що у нашому суспільстві відбулося пробудження національної свідомості. І дуже важливо докласти зусиль, щоб його зберегти та посилити.

Також має значення і популяризація української мови. Тож важливо працювати над її розвитком. Діти бачать у майбутньому нашу мову у всіх сферах життя, без суржику та використання російської.

Що було цінним для учасників

Підлітки зазначили, що протягом освітньої програми вони дізнались багато нового та отримали цінний досвід. Їм було цікаво слухати про життєвих шлях та досягнення спікерів. Діти дізнались про важливість української мови та як привернути увагу до проблем нашого суспільства.

Важливим для підлітків також був обмін досвідом між собою. Працюючи в команді, кожен учасник дізнався щось нове про інші школи та освітній процес у них.

Протягом спільної роботи діти усвідомили цінність культурного різноманіття, отримали мотивацію дізнаватися більше про культурні особливості тих людей, з якими вони спілкуються. Учасники зазначили, що у них з’явився стимул більше вивчати історію та іноземні мови після участі у програмі.

Юні українці розповіли, що відчувають свою приналежність до громади та країни, вони усвідомлюють свою роль у житті нашої держави та хочуть розповідати світові про неї.

Координатори програми передадуть маніфест та роботи учасників до Міністерства цифрової трансформації. Вони сподіваються, що там використають їх у формуванні політики України щодо її відбудови. Адже важливо, щоб ідеї нашої молоді потрапили до правильних рук та були реалізовані.

Поділитися цією статтею