Чому українські діти обирають російський реп у 2021 році

Музичний критик Ігор Панасов чесно пояснює феномен любові української молоді до російського репу. 

Apple Music та Spotify назвали найпопулярніші пісні 2021 року у світі та Україні. Більшість пісень, які слухають саме в нашій країні, — треки російських реп-виконавців. То чому українські діти й молодь фанатіють від музики з лайкою авторства Face, Моргенштерн, PhraoH, Скриптонит? Розбираємо цю незвідану любов по кісточках разом зі знаним українським музичним критиком Ігорем Панасовим.

Днями Apple Music представив рейтинг найпопулярніших пісень в Україні. Ось ТОП-10: 

1. Птичка (HammAli and Navai)

2. Rampampam (Minelli)

3. Чистый (Scriptonite)

4. Astronaut in the Ocean (Masked Wolf)

5. Снова я напиваюсь (SLAWA MARLOW)

6. Minor (Miyagi and Andy Panda)

7. Пополам (Branya)

8. Cristal and МОЁТ (Morgenstern)

9. Патрон (Miyagi and Andy Panda)

10. The Business (Tiesto)

Більшість треків виконують російські реп- і хіп-хоп-виконавці. Схоже, російський реп надовго й міцно взяв у полон вуха і мозок юних українців. Чому так сталося, пояснює музичний журналіст Ігор Панасов.

Тексти

Ось що становить 80 % причин, які спонукають українських дітей слухати російський реп. Різноманіття світових реп- та хіп-хоп-виконавців нині зашкалює, все у відкритому доступі. Але ж ні — спостерігаємо повальний запит саме на російський сегмент реп-зірок. Ясна річ, що сенси та емоції, які російські репери виплескують у своїх треках, дуже швидко починають резонувати з уподобаннями юних українців.

Мова

Чимало батьків в Україні — російськомовні та перебувають у контексті російськомовної культури і, відповідно, транслюють цей інтерес своїм дітям. Тож надмірна увага саме до російського репу легко пояснюється тим, що це — рідна мова для багатьох українських дітей.

Ненормативна лексика, епатаж

Те, що так лякає батьків у текстах російських реперів — ось те самісіньке, до чого підсвідомо «притягуються» підлітки. 12–18 років — тож узагалі час суцільного епатажу, бажання відгородити власну територію, показати свою значущість суспільству, голосно заявити про себе. Це природний, але разом з тим один з найскладніших періодів у «дозріванні» особистості. Підлітки намагаються визначити своє «я» відносно решти світу й замислитись: «А ким я буду далі?» Саме тому вони настільки вразливі, їжакуваті, часом навіть агресивні. А репери у своїх піснях транслюють усі ці переживання. Вони ідеально вписуються в підліткову картину світу, наче віддзеркалюючи емоції, в яких «варяться» юні хлопці й дівчата.

А реперська експресивність з гарячим слівцем лиш підливає олії у вогонь. У героях цих треків підлітки, ну звісно ж, бачать себе — бунтарство, дахозносні вечірки, відносини, відчуття самотності…

Здавалось би — а чому тоді діти не настільки зацікавлені американськими реп-зірками? І тут все просто: англійську мову в нас ще не вивчають з пелюшок, тож поки немає повного розуміння почутого — обирають зрозуміліші тексти.

Потужні інвестиції в російський реп-сектор

Усі ці розмови на кшталт «Ну а де ж наш рідненький український реп?» та нерозуміння тотального захоплення російським мають просте й приземлене пояснення.

До свого квітучого стану російський реп прийшов не тому, що він «настільки крутий», а тому, що в 2005–2006 роках були вкладені астрономічні кошти в розвиток інфраструктури для розквіту саме цього напрямку. Основи того маркетингу, який зараз працює на жанр з повною потужністю, були закладені ще в «нульові». В Україні цим взагалі ніхто не займався. Два лейбли — BlackStar (Тіматі) та Gazgolder, з якої виріс Баста, «підім’яли» під себе реп-напрямок та цілеспрямовано насичували його коштами. У випадку з Тіматі все зрозуміло: він син великого бізнесмена, який завиграшки міг вже у 22 роки інвестувати в будь-які проєкти. Із Gazgolder теж все зрозуміло: кошти в нього вклав один непублічний бізнесмен. Отож, бізнес та амбіції конкретних людей були спрямовані на інвестування потужних сум у розвиток реп-сектора: просто так «із нічого» жодна індустрія не розбудовується.

А плоди ми могли спостерігати вже на початку 2010-х, коли, як гриби після дощу, у музпросторі «засвітились» російські репери. Дуже багато реперів — два чи три десятки, «татусями» більшості яких були вже згадані вище лейбли-гіганти.

Думаю, що років через 10–15 вплив російського репу спаде. Якщо, звісно, не буде потужної культурної експансії зі сторони Росії в нашому інформаційному просторі, як це було до 2014 року. Мають підрости покоління, які з англійською на «ти» з дитинства, тоді російський музпростір знебарвиться для нас, а англомовний контент буде у фаворі.

То що ж робити, якщо підліток увесь час слухає «цей жахливий реп»?

Немає кращої реклами будь-чого для дітей і підлітків, як зробити це будь-що забороненим. Саме заборонене — найласіший шматочок. Тим паче, у цифрову епоху ви нічого не сховаєте, ба навіть якщо конфіскуєте всі гаджети.

Вкрай важливо не влаштовувати істерики, а й собі ставати просунутими батьками-меломанами та показувати альтернативу. Це доповнить картину світу вашої дитини, хай навіть вона продовжуватиме слухати свого обожнюваного Скриптоніта. Дайте з чого обирати — і результати не забаряться.

Якщо дитина не зростає в неблагополучній родині, то період активного зацікавлення ненормативною лексикою сходить нанівець сам по собі: гормони переходять в іншу фазу, а разом із цим починається й нове життя.

Яку круту українську альтернативу можна запропонувати?

Український реп живий і завжди був. Інша справа — у цей сектор у нашому музпросторі не інвестують майже нічого, тож більшість імен мають попит у дуже вузькому колі поціновувачів. У цьому контексті вривання в медійний простір таких дівчат, як alyona alyona та Alina Pash — хороший шанс для цього жанру в Україні. За великим рахунком, хіп-хоп — не органічна для українського масового слухача культура. Все-таки в нас це субкультура, на відміну від Америки, де вона зароджувалася та росла.

Маємо чимало імен класних реп-виконавців, які можуть сподобатись і підліткам — варто лише з ними познайомитися.

11 гідних українських виконавців:

  • Денні Дельта 
  • ponomariovv (Віктор Пономарьов)
  • Глава 94
  • Wellboy
  • М 44
  • Freel
  • Довгий пес
  • KALUSH
  • VovaZiLvova
  • alyona alyona
  • YARMAK
  • Alina Pash

via GIPHY

Західні видатні репери:

  • Kendrick Lamar
  • NF
  • Anderson Paak 
  • Kanye West
  • Tyler, The Creator
  • Старий-добрий Eminem. Я б точно не став ховати від дітей його новий альбом!

via GIPHY

Нехай познайомляться і зі «злим» американським репом та всім його різноманіттям.

Поділитися цією статтею