Як знайти хорошу няню

Зображення: www.disney.com

Чимало батьків шукають нянь та гувернанток за оголошеннями та рекомендаціями. Але так можна натрапити на крадійок чи непрофесіоналок, які не гарантують безпеку вашої дитини. Фахівці агентства з підбору домашнього персоналу «Затишний будинок» порадили, на що варто звертати увагу.

Так держава мотивує мам виходити на роботу. Програма «Муніципальна няня» діє з 1 січня 2019 року. Якщо жінка повертається працювати, коли її дитині ще немає 3 років, можна отримувати компенсацію за витрати на няню (прожитковий мінімум на дитину до 6 років, тобто нині — 1626 грн). Звісно, гроші мамам потрібні, проте в Києві така компенсація покриє лише шосту-восьму частину реальної оплати за таку роботу.

Проблема в тому, що няню треба самостійно знайти, а вона обов’язково має бути оформлена як підприємиця, укласти офіційну угоду. Оформити можна і бабусю чи іншого родича дитини. Утім, навряд чи це вигідно: компенсація не покриває навіть податків. Щомісяця батьки мають надавати докази того, що сплачують за послуги няні: чеки чи виписки з банківського рахунку. Можливо, ця програма — справа майбутнього, коли няні перестануть працювати неофіційно. Але ж і без державної програми батьки продовжують шукати нянь.

Про що розпитувати кандидаток

Няня і гувернантка — різні професії.

Завдання няні — догляд за дитиною, її фізичний і творчий розвиток.

Завдання гувернантки — ще й навчання, етичне та естетичне виховання, інтелектуальний розвиток.

Часто претендентки на роботу «для солідності» пишуть, що вони гувернантки, навіть не усвідомлюючи професійних обов’язків. Гувернанток можна шукати серед репетиторок, але і вони часто плутають назви. Репетиторка займається винятково підготовкою з певних шкільних дисциплін. Гувернантка, крім цього, доглядає за дитиною, виконує режимні моменти.

Вимоги до віку претенденток — справа особиста. Але якщо йдеться про молоду няню без досвіду, віддайте перевагу тій, у якої є молодші брати-сестри, яких допомагала ростити, або ж була інша «практика». Гувернантка-студентка може бути вигідним варіантом для школяра, якщо маєте не так багато коштів, а вона вивчає, приміром, іноземну мову. Послуги людини без досвіду значно дешевші, а заглиблення в матеріал та ентузіазм можуть гарно вплинути на дитину.

Якщо йдеться про няню в поважному віці, заздалегідь обговоріть: чи зможе вона наздогнати дитину, якщо раптом на вулиці та кинеться тікати (навіть якщо раніше так не робила), чи здатна супроводжувати під час прогулянок, інколи підтримувати рухливі ігри. Перепитайте, чи не впливає вік на її пам’ять. Тоді в неї не буде приводів казати: «Я забула, що ви казали, не молода вже».

Якщо не звертаєтеся до агентства та не укладаєте угоду, хоча б сфотографуйте паспортні дані няні. Не забудьте це зробити під час першого знайомства, хай навіть у вас ще кілька варіантів, але ви залишаєте няню наодинці з дитиною.

Добре попросити меддовідки з наркологічного, психіатричного, фтизіатричного диспансерів про те, що няня не перебуває на обліку, довідку про судимості. Особливо якщо є підозри. Адже, на жаль, санітарну книжку все ще легко купити, тож довіряти повністю не доводиться.

Психіатричні обстеження в нашій країні добровільні, тому людина із психічними відхиленнями може не перебувати на обліку, якщо не хоче (окрім випадків, коли вона загрожує життю — своєму чи інших). Так що адекватність — перше, про що треба подумати. Звісно, нюанси може помітити лише психіатр, але ж дивні жести та міміка, спроби розповісти щось «по секрету про облаштування Всесвіту», згадка про незрозумілі хобі чи про боротьбу із численними ворогами, дивакуваті ідеї мають насторожити.

Співбесіда: які запитання поставити

Є теми, розмови на які дадуть значно більше, ніж запитання «в лоб». Розпитайте про попередніх вихованців, попросіть описати дитину. У розмові легко помітити роздратування, зневагу до дітей, навіть якщо її намагаються приховати. Якщо жінка розповідає про щось особисте із життя роботодавців, чи потрібно це вам? Так само і з критикою попередньої родини. Якщо з її опису неможливо уявити характер і звички дитини, вона не дуже добрий професіонал. Розповідає, що попередні вихованці були їй як рідні діти? Ризикуєте, що така няня втручатиметься у ваш особистий простір, не розумітиме своєї ролі в родині.

Запитайте, чи є в жінки діти, як вона їх виховувала, як карала та заохочувала, чим пишається. Хороші матері та бабусі — плюс у цій роботі. Але якщо діти маленькі і потребують її уваги, запитайте, чи є їй з ким залишити малечу, якщо захворіють, якщо дитсадок закриють на карантин.

Розпитайте, що буде робити, якщо сама занедужає. Няня зобов’язана попередити за добу, крім екстремальних випадків (зламала ногу тощо). Прекрасно, якщо в неї на прикметі є заміна (колега), яка підстрахує в таких ситуаціях. Також обговоріть, які послуги няня готова надавати, якщо ваша дитина застудилася: перебувати при ній не півдня, а цілий день, ходити на процедури. Варто заздалегідь знати, якщо жінка вважає, що в ці дні малюком має займатися винятково мама, бо боїться інфікуватися чи наразити на небезпеку своїх дітей.

Звертайте більше уваги не на те, що няня говорить про свою комунікабельність, любов до дітей, а на її позу та міміку. Якщо няня сидить у закритій позі (схрещені руки, опущена голова), має «наклеєну» посмішку або похмуро дивиться, це може бути обумовлене напруженням під час співбесіди або якимись проблемами, нездужанням саме сьогодні. Запросіть на знайомство з вихованцем на інший день, і якщо нічого не змінилося, навряд чи дітям буде добре з такою нянею.

Якщо жінка дуже товариська, весела, говірка, це «плюс», але особливо уважно спостерігайте за нею під час знайомства з дитиною. Якщо няня поводиться формально, не цікавиться малюком, можливо, її комунікабельність обернеться безкінечними телефонними розмовами та пліткуванням із сусідами.

Гарний «тест-драйв»: запропонуйте написати листа майбутньому вихованцеві. Це чимало скаже і про характер няні, і про її креативність, і про рівень її грамотності. У деяких претенденток помилок більше, ніж в учнів молодших класів, попри документ про вищу освіту. Якщо ж замість листа претендентка намагається написати автобіографію діловою мовою — вона мало знається на дитячій психології.

Прислухайтеся до культури мовлення няні: чи немає суржику або відчуття, що вона робить паузи, бо ледь стримує звичні нецензурні слівця-зв’язки.

Лише коли поспілкувалися, влаштуйте окремо знайомство з дитиною. Простежте, що няня робитиме: шукатиме спільну мову чи підлещуватиметься, спробує трохи більше дізнатися про малюка чи підлітка, або ж говоритиме лише про себе.

Поцікавтеся думкою дитини, особливо якщо вона вже не дошкільнятко. Інколи ідеальна няня не може впоратися з хлопчиком чи дівчинкою, бо їхні характери несумісні.

Що зробити після співбесіди

Перевірте, чи не занесена няня до чорного списку — на сайтах, а також у базі даних агентств з підбору домашнього персоналу. Якщо про неї як професіоналку є відгуки, що пишуть.

Якщо готові брати на роботу, не полінуйтеся під’їхати за місцем проживання колишніх роботодавців і розпитати у дворі, у сусідів, чи гуляла няня з дитиною. Трапляється, рекомендаційні листи пишуть друзі претенденток, а досвіду в них насправді немає. Якщо все в порядку, заодно дізнаєтесь, як саме це виглядало: грала з дитиною чи просто сиділа на лавці, тягнула за руку та покрикувала.

Можна зробити також «екскурсію» за місцем проживання. У сусідів делікатно розпитайте, як няня виховувала власних дітей, а також про її родичів. Чоловік, син чи донька з алкоголізмом або судимістю можуть становити загрозу для вашої дитини.

Скільки платити

  • Розцінки на 2019 рік для няні — 8–12 тис. грн на місяць. Така жінка займається дошкільнятком, виконує режимні моменти, годує і забезпечує догляд, привчає до акуратності, організує дозвілля.

  • Вихователька для школяра, яка працюватиме лише в другій половині дня, обійдеться не набагато дешевше — 6–12 тис. грн. Вона забирає дитину зі школи, водить на прогулянки та гуртки, слідкує, щоб дитина поїла та зробила уроки.
  • Якщо няня необхідна в нічний час, оплата збільшиться на 30–40 %.
  • Послуги гувернантки дорожчі, але все залежить від рівня кваліфікації. У найпростішому випадку жінка має виконувати обов’язки няні плюс готувати до школи чи допомагати робити домашні завдання. Це обходиться у 12–15 тис. грн на місяць.
  • Якщо батьки потребують фахівця з додатковими глибокими знаннями, ідеться вже про 15–35 тис. грн на місяць. Така гувернантка володіє методиками раннього та прискореного навчання, професійно займається музикою, хореографією, малюванням чи іноземною мовою.
  • Гувернантка класу еліт, якій пропонують до 50 тис. грн, має власні методики викладання матеріалу, розкриття здібностей дитини, може провести ранню профорієнтацію. За потреби може підвозити дитину на автомобілі. Організовує свята, екскурсії, проводить з вихованцем канікули, їздить з ним на відпочинок влітку, залишається без батьків (коли вони, приміром, за кордоном). Також до цієї категорії належать носії іноземної мови.

Поділитися цією статтею