З якого віку треба знайомити дитину з грошима, як це робити і коли починати давати їй гроші на кишенькові витрати. Про це ми поговорили із засновником проекту «Сімейний бюджет», автором книги «Любов та бюджет» Любомиром Остапівим.
Коли знайомити дитину з грошима
В ідеалі вже з першого класу. Є така книга Сергія Біденка «Як розповісти дітям про гроші». У ній ідеться про те, що у віці 6-8 років діти вже познайомилися з грішми, звикли до них і зрозуміли, що їх можна обмінювати на щось корисне. У цей час дитина вже може самостійно робити покупки в магазині, розуміє різницю між грошовими величинами, починає розуміти, для чого необхідно заощаджувати та зберігати гроші, але ще не здатна планувати свої витрати на тривалий період.
Саме в цей момент дитині треба пояснити основні правила поводження з грошима. Що ми спочатку заробляємо — потім витрачаємо. Ціна — це кількість грошей, які треба віддати. І не забувати запитувати: «Скільки це коштує?»
У свої книзі «Любов та бюджет» я пишу, що можна взяти три банки і показати на їх прикладі дитині різницю між заощадженнями, витратами та благодійністю. Дитина розуміє, що їй треба не лише витрачати кошти, а й заощаджувати, і, по можливості, займатися благодійністю. Тим більше, що в цей час дитина вже починає збирати невеличкі суми на іграшки тощо. Тому цей приклад буде для неї зрозумілим і корисним.
Коли дитині вже 9-11 років, вона може робити покупки, порівнюючи товари, розуміє вартість речей, формує уявлення про заробляння грошей, отримує вміння зводити баланс своїх доходів і витрат.
Як розповідати дітям про гроші
Краще робити це в ігровій формі або пояснювати на зрозумілих дитині прикладах. Наприклад, зайти з нею в супермаркет, показати, що в нас є бюджет на продукти і список, що треба купити, і разом вирішити цю задачу.
Взагалі дітям дуже добре заходять ігри. Наприклад, для трохи старшого віку підходить гра «Життєвий капітал», яку створила українська команда. Основна мета — навчитися змушувати гроші працювати на себе, а не працювати за гроші. Під час гри можна пройти через низку помилок, пережити фінансові неприємності та успіхи, усвідомлено і не усвідомлено робити корисні чи даремні витрати. Тобто вона навчає фінансової грамотності.
Коли починати давати дитині кишенькові гроші
Кишенькові гроші корисні тим, що допомагають дитині розраховувати свій бюджет самостійно, а не просити в батьків. Краще починати в підлітковому віці — 12-13 років. Діти вже розуміють, що гроші допомагають створити собі комфортне життя, розуміють концепцію заощадження коштів, вчаться планувати короткострокові витрати, але ще не здатні планувати довгострокові витрати. У цьому віці можна переходити від ігор до практики і більше заглиблювати підлітків у світ дорослих грошей.
Про типові помилки батьків
Діти — як губки — усе вбирають та повторюють за батьками. Тому, якщо ви безконтрольно витрачає гроші, це може передатися дитині. Неправильно також взагалі не приділяти час цій темі і робити її забороненою. Дитина все одно цьому вчитиметься, але вже в однолітків. І не факт, що вони навчать її доброго.
Треба приділяти цьому свій час, пояснювати сину або доньці, що таке гроші і як ними розпоряджатися. Але пояснення не повинні бути на кшталт: «Тобі треба планувати», «Тобі треба вести бюджет». Все має бути в ігровій формі
Також допомагають програми фінансової грамотності в різних банках. Там дитині оформлюють спеціальну картку, на яку вона отримує кишенькові гроші, і вже вчиться розпоряджатися своїм бюджетом.
Що почитати на цю тему
Є дві супер-книжки міжнародного експерта Бодо Шефера — «Кіра й таємниця бублика» і «Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей». Ці книги у формі легкої історії пояснюють дітям базові принципи поводження з грошима і навіть інвестування.
Також «Книга юного підприємця» Сергія Біденка. Вона для старшокласників і розповідає їм про підприємництво. І «Фінансова грамотність для малюків» Анни Гресь. Там є відповіді на прості запитання про гроші для дітей: звідки беруться гроші, чому вони закінчуються, як можна заробити гроші.