Як навчати ефективно: поради від тренерів «Креативного Кампусу»

Автор тексту: Катерина Хорощак
Зображення: http://www.gohigher.org/

Креативні підходи до навчання — один із трендів у сучасній освіті. Під час «Креативного Кампусу» — чотириденного інтенсиву для викладачів — учасники дізнавалися про креативні методи і техніки. Ми запитали в тренерів проекту, що потрібно викладачам, щоб навчати ефективно.

Не втрачайте своєї креативності

«Викладачам треба пам’ятати про те, що ми всі народжуємося креативними. Тому питання полягає не в тому, чи можемо ми бути креативними, а в тому, чи хочемо», — розповідає Наталія Іванова, доцентка кафедри економічної теорії Києво-Могилянської Академії та авторка курсу «Креативне мислення».

Насамперед треба запитати себе: «А чи хочу я щось змінити в собі? Якщо так, то як я можу це зробити, враховуючи всі обмеження (і не лише фінансові), в яких я живу?»

Так ви знатимете, куди рухатися. Методів розвитку креативного мислення, за словами Наталії Іванової, дуже багато. Є такі, що не потребують навіть часових витрат.

«Можеш один день усе робити правою рукою, а наступний — лівою. Можеш раз на тиждень змінювати маршрут, яким дістаєшся до роботи. Можеш їхати в громадському транспорті і читати оголошення справа наліво. Головне, щоб було бажання змінюватися», — додає Наталія.

Також можна спробувати відому вправу «30 способів незвичайного використання предмета». За її умовами, протягом трьох хвилин слід пропонувати нестандартні способи використання, наприклад, канцелярської скріпки. Тільки замість скріпки можна обрати тему, ближчу до предмета, який ви викладаєте.

Не використовуйте креативні методи заради методів

Креативні методи зараз активно застосовують у навчальних закладах. Інколи — без розуміння, де і який підхід краще обрати, каже старша викладачка кафедри англійської мови Києво-Могилянської Академії, фасилітаторка Ольга Бершадська.

Та викладачу важливо розуміти, яким має стати студент після закінчення курсу. Для цього можна намалювати його образ. Так легше усвідомити, що і як варто включати в навчальний процес. Якщо ж просто захоплюватися сучасними методиками викладання, ніяких результатів, окрім інтерактивності, на заняттях не буде.

«Людина краще запам’ятовує тоді, коли отримує емоцію. Але важливо пам’ятати, що бувають різні методи, хоча у викладача є улюблені. Студентам треба йти назустріч. Якщо вони вже замучились і хочуть просто послухати, значить, інтерактивність їх замучила», — розповідає Ольга Бершадська.

Якщо погляди на хороше заняття у викладачів і студентів не збігаються, пані Ольга радить пам’ятати, що вчитель може бути ще й фасилітатором. Нехай студенти самі організують активність. Завдання викладача — курувати те, що відбувається.

Записуйте свої лекції на диктофон

Викладач, тренер та письменник Роб Люіс радить аналізувати своє викладання зі сторони студентів, намагатися розуміти, як вони почуваються на заняттях, бути більш гнучкими, та урізноманітнювати навчальний процес.

«Використовуйте мобільний телефон, щоб записати хоча б 10–15 хвилин своєї лекції, а потім переслухати. Так ви зрозумієте, чи ви викладаєте одноманітно, чи ви зрозуміло пояснюєте, як взаємодієте зі студентами», — додає Роб Люіс.

Учасники Креативного Кампусу разом із Робом Люісом запропонували кілька ідей для розвитку критичного мислення у студентів:

  • давайте студентам розв’язувати проблеми, які не мають єдиного вирішення;
  • гейміфікуйте навчання;
  • організовуйте дебати та рольові ігри в аудиторії. Дослідження свідчать, що студенти краще вивчають тему, якщо пояснюють її іншим;
  • не забувайте про есе та дослідницькі проекти;
  • мотивуйте читати. Адже читання є антидотом до кліпового мислення.

Продовжуйте вчитися

Тренерка для викладачів та академічна менеджерка Анна Колбушевська радить українським викладачам завжди бути попереду гри — що кваліфікованішими ви будете, то більше у вас шансів запропонувати освіту, яка потрібна для фахівців ХХІ століття. Є багато можливостей для навчання, доступних вчителям — як класичних, так і онлайн.

«Потрібно використовувати ці можливості і пам’ятати, що найкращий приклад, який ми можемо дати нашим студентам, — це продовжувати вчитися», — розповідає Анна Колбушевська. А для пошуку технік та інструментів тренерка радить сайт The Digital Teacher.

Поділитися цією статтею
Автор: