Як надихнути дівчат програмувати — і змінити світ

В Україні в ІТ-сфері працює уп’ятеро менше жінок, ніж чоловіків. І багато дівчат досі чують, що ІТ — не жіноча справа. Довести хибність стереотипу і заохотити дівчат до програмування — таку мету має програма Technovation challenge. «Освіторія» дізналася про умови участі в конкурсі та поговорила з переможницями минулих років.

Technovation — це програма, що запрошує команди дівчат з усього світу допомогти вирішити найболючіші проблеми людства через технології. Звучить надто амбітно? Так і є — гасло програми: «Дівчата заради змін» («Girls for change»). Technovation була започаткована в США у 2010 році, і відтоді понад 23 тисячі дівчат зі 100 країн світу взяли участь у програмі. Уже третій рік поспіль у Technovation є і українські команди. Це стало можливим завдяки підтримці Western NIS Enterprise Fund.

Ірина Озимок

керівниця Програми місцевого економічного розвитку WNISEF та амбасадорка Technovation

Головне завдання програми — надихнути дівчат стати лідерками змін через IT-підприємництво. Це не означає, що кожна дівчинка, яка взяла участь у проекті, має потім працювати в IT. Однак після програми вона розумітиме, що таке бізнес-процеси, бізнес-план, як працювати з проблемою, як презентувати свій продукт. З іншого боку, сьогодні ІТ присутнє у всіх сферах життя — від охорони здоров’я до індустрії розваг.

Для участі в конкурсі потрібно:

Команда 3–5 дівчат віком 10–18 років

У команду можна взяти своїх однокласниць, подруг, сестер. Не обов’язково жити в одному місті. У першій українській команді, що виграла поїздку до Сан-Франциско, були дівчата з різних міст, і це не завадило їм успішно працювати.

Реєстрація на сайті Technovation Ukraine

Після реєстрації кожна команда отримує програму — 12 і 20-тижневі навчальні курси. Ці курси вже перекладені українською мовою, але презентацію команди роблять англійською мовою. Навчальні курси включають планування, бізнес, маркетинг, а також запропонований приблизний графік опрацювання матеріалу. Дуже важливою є мотивація і організованість команд. Ніхто не змушуватиме щось робити, не буде нагадувати, що вже вийшов наступний розділ навчального курсу. Команда має самостійно планувати свій час і роботу.

Ментор для команди

Ментором може бути будь-хто — професіонал своєї галузі, вчитель, волонтери Корпусу миру, батьки, незалежно від того, чи працюють вони в ІТ, чи ні. Ментори зустрічаються з командою, допомагають, переконуються, що команда має ресурси для роботи.

Ідея, що вирішує проблему

Дівчатам потрібно згенерувати ідею мобільного додатка. Додаток має вирішувати якусь конкретну проблему спільноти, у якій ви живете. Орієнтуватися можна на Цілі сталого розвитку, ухвалені ООН: подолання бідності, якісна освіта, вирішення проблем голоду, гендерна рівність, інновації та інфраструктура тощо. Команди разом із менторами мають також зробити дослідження ринку — які додатки вже існують у цій галузі, як їх можна вдосконалити. Після цього команда має створити прототип додатка, написати бізнес-план та розробити презентацію, а також зняти дуже привабливе відео про свій додаток.

Цього року реєстрація на конкурс почалася в жовтні. Дедлайн подання заявок — 23 квітня. На той час у кожної команди має бути готовий принаймні прототип додатка. У травні відбувається регіональний пітч — презентація всіх українських проектів.

Під час регіональної презентації команда може виграти поїздку до Сан-Франциско як visiting team. Там команда не презентує свій додаток, але може піти на зустрічі з компаніями Microsoft, Google. Команда, що перемогла на регіональному рівні, їде як півфіналіст на пітч світового рівня в Сан-Франциско. Там команди змагаються за приз $15 тис. Також є можливість стати найкращою командою Європи. Українська команда цього року виграла цей приз — $1 тис.

Даша Табунщик

16 років, Запоріжжя, навчається в 11-му класі. Переможниця регіонального українського конкурсу Technovation 2017 та Student-ambassador програми Technovation challenge

У 2017 році я вперше брала участь у програмі зі своїми подругами. Нашим ментором була моя тітка. Ідея додатка AirNear з’явилася після того, як тато розповів мені, що в Києві було якесь свято, і багато людей вийшли на вулиці для святкування. Якраз у цей час повітря було дуже забруднене, а люди про це навіть не здогадувалися. У Запоріжжі багато людей страждають на хвороби легень. Туди важко повертатися з іншого міста — повітря таке забруднене, що не можеш вдихнути на повні груди. Тож ми подумали, що закрити прямо зараз усі ці заводи не можемо, але можемо попередити людей, де і коли повітря найбільш небезпечне.

Додаток AirNear — це мапа, на якій видно рівень забруднення в тому районі, де ви зараз перебуваєте, або куди плануєте піти. Ми хочемо зробити цю мапу інтерактивною, щоб інформація оновлювалась у режимі онлайн. Для цього ми відвідали всі лабораторії Запоріжжя, але нам сказали, що зараз таких датчиків для вимірювання повітря в Україні немає. Ті, що є, показують інформацію про минулі дні. Але після того, як про наш додаток почали писати в ЗМІ, на сайті Міністерства охорони здоров’я почали публікувати таблицю забруднення повітря в Запоріжжі.

Мілена Васильєва

18 років, Кременчук, навчається на факультеті прикладної математики в КПІ. Переможниця регіонального українського конкурсу Technovation 2018

З дитинства я хотіла змінити світ. Але не знала як, бо не мала особливих талантів. Та батьки навчили мене вчитися. Про проект я дізналася за два дні до дедлайна, тож брейнстормінг ідей був не тільки в мене, а й у всієї родини. Я сиділа допізна, робила уроки, а вставати наступного дня треба було о 5-й ранку. Я відчувала, що дуже втомилася, що багато вчуся і працюю, так само, як і мої однолітки. Якби я тільки знала, скільки мені потрібно спати, відпочивати, гуляти, щоб бути здоровою, це було б класно. Тож саме цю проблему я і взяла для вирішення — додаток, що допомагає індивідуально визначити, скільки часу на відпочинок потрібно кожній людині.

Був період сумніву: я думала — невже проблему втоми можна порівняти з екологічними проблемами, бездомними тваринами, насильством. Я провела дослідження — виклала в соцмережі анкету, де запитувала в людей, скільки вони сплять, як часто відчувають втому, поганий настрій. Виявилося, що 62 % моїх знайомих перевтомлені і навіть мали симптоми депресії. Зараз я працюю над вдосконаленою версією додатка. Мені допомагають на волонтерських засадах програміст — колега мого тата, дизайнер, ілюстратор — мій одногрупник, який дуже зацікавився ідеєю. Після повноцінного релізу додаток допомагатиме користувачам запровадити корисні звички: прогулянки, медитації, регулярне пиття води, повноцінний сон.

Ярослава Джонсон

президент WNISEF

Коли я була дівчинкою, то усвідомила, що історія написана чоловіками для чоловіків. Я дуже дивувалася, що робили всі ті жінки видатних хіміків, фізиків. Невже вони тільки вдома сиділи? Я думаю, не може бути успішною та держава, яка не використовує потенціал половини свого населення. Україна також має використовувати знання і відвагу дівчат і жінок. Коли якась з українських команд поїде до Сан-Франциско наступного серпня, ви побачите, що дівчата можуть усе.

Поділитися цією статтею