Smart-винаходи українських підлітків: що вигадали фіналісти змагання з моделювання «STEAM House»

Ваша дитина досі не може відірватися від гаджета? То це тому, що вона ще не знайома з робототехнікою і моделюванням. Таким лайфхаком поділилися дорослі на змаганні з моделювання розумних пристроїв для підлітків «STEAM House». Півфінал змагання відбувся 8 листопада в Kyiv Smart City. На ньому оголосили переможців у трьох номінаціях: інтернет речей, розумні персональні гаджети, проєкт для розумного міста. Фіналісти отримали червоні скриньки із сертифікатами на все необхідне обладнання, щоб доопрацювати свої ідеї і презентувати робочі моделі винаходів на фіналі 20 грудня в Освіторія Хабі.

Інтернет речей

Анна Юрченко та Анастасія Павленко з Одеси створили модель розумного будиночка для домашнього улюбленця — котеняти, невеличкого песика або морської свинки. За допомогою мобільного додатка пристрій зможе інформувати власника про стан наповненості годівниці і навіть підсипати нову порцію корму в установлений час. Він покаже стан лотка, температуру і вологість у будиночку, а також дасть змогу погратися з улюбленцем на відстані. «Цей винахід ми створили для людей, які часто бувають поза домом, але не хочуть обмежувати свою тваринку в увазі, — пояснює 15-річна Анастасія. — Він розроблений для того, щоб трішки покращити життя тварин и полегшити його для дітей».

Таїсія Зінов’єва, 16 років, із командою дівчат із Запоріжжя мріють вирощувати полуницю на балконі в будь-яку пору року. Адже це не лише гарно, а й корисно! Для цього вони хочуть збудувати автономний мініагрокомплекс, який дасть змогу вирощувати ягоди та зелень у спеціальних вертикальних трубах з отворами, по яких автоматично подається повітря, добрива, вода. Керується такий комплекс з мобільного пристрою. «Усі стикаються з проблемою, що взимку не вистачає вітамінів, відчувається погіршення самопочуття. Для того щоб підтримувати себе в тонусі цілий рік, і потрібен такий комплекс», — пояснює Таїсія.

А якщо у вашому приміщенні ще немає «розумної системи безпеки», то можливо ідея команди 16-річного Олександра Цуканова з Дніпропетровщини в майбутньому стане вам у пригоді. «Ми вирішили більше автоматизувати наш клас, і так з’явився наш проєкт, — розповідає Олександр. — Це система, яка попереджає про пожежу: вона обладнана датчиками диму, що дає змогу відстежувати кількість вуглекислого газу та інших небажаних для людського організму газів і фільтрувати їх. Також до цієї системи входить автоматичне провітрювання приміщення, і в разі пожежі наша система сама буде вибудовувати план евакуації».

Розумні персональні гаджети

Віталій Роман з міста Горішні Плавні на Полтавщині цього року побував у Сполучених Штатах. Разом із командою він брав участь у конкурсі First Lego League і здобув перше місце в номінації «Основні цінності». Команда 16-річного Віталія запропонувала ідею пристрою, який нагадуватиме космонавтам про домівку і підтримуватиме їх під час виконання місії. Передбачається, що цей пристрій зможе показувати відео, пов’язані з домом, і навіть генерувати запах домашніх пиріжків!

А Михайло Корбут з Чернівців якось прочитав статтю, що велика кількість аварій на дорогах стається через неякісні шини і через те, що водії вчасно не змінюють їх відповідно до сезону. Це надихнуло підлітка створити пристрій, який аналізуватиме щеплення коліс із покриттям. Якщо шини не відповідають погодним умовам, винахід блокуватиме або уповільнюватиме рух автомобіля. «Це як стандарт має бути. Це має ставитися залізно на кожен автомобіль. Поліція повинна бути зацікавлена в безпеці дорожнього руху, — міркує 15-річний Михайло. — Багато автівок уже мають бортовий комп’ютер, який може обробляти ці дані. Тобто вартість самого авто збільшиться приблизно гривень на триста».

Костянтин Савчук, 17 років, із Чернівців надихнувся мультиком про черепашок Ніндзя. Образ героїні, яка вправно катається на роликах, настільки запам’ятався йому в дитинстві, що хлопцеві захотілося створити щось подібне. «З електророликами можна зручніше пересуватися з одного місця в інше. І цікавіше!» — розповідає Костянтин. Згідно з проєктом, невеликий двигунчик кріпитиметься на одну ногу і управляти ним можна за допомогою пульта. А заряджатимуться ролики від ноутбука.

Проєкт для розумного міста

Мамі Михайла Хараджяна з Кривого Рогу часто бракувало часу, щоб поливати квіти. Тому вона вирішила запропонувати сину ідею для проєкту, який з автоматичного поливу згодом переріс у штучну екосистему. Ідею підтримав тато, айтішник за фахом. І тепер вони мають вдома підсвічений акваріум, вкритий шаром вати, у якій можна швидко виростити розсаду для дачі без зайвих турбот. Добривом у цій автономній системі слугують продукти життєдіяльності риб, які розчиняються у воді і зволожують вату. «Ідея в тому, що це закрита система: ви не поливаєте, не перевіряєте температуру, усе відбувається автоматично», — пояснює 13-річний підліток. Тож можна поїхати у відпустку на два тижні, а повернувшись, отримати готову розсаду.

Тамара Левко, 12 років, приїхала на конкурс із села Довге Закарпатської області. Вона розповіла про проєкт Water Well Hydro Control, який її команда розробляє для свого села. «Влітку в нас в одних районах посуха, а люди того не знають і використовують багато води. Інколи буває, вони лишаються без води, — розповідає дівчина з рожевим волоссям. — Тому ми вирішили створити пристрій, який буде кріпитися на кришку колодязя і контролюватиме рівень води. Тепер я розробляю додаток, який інформуватиме споживачів того джерела про рівень води, щоб вони розуміли, чи економити її, чи використовувати як зазвичай». Ідеєю уже зацікавився місцевий санаторій «Боржава», що має схожу проблему. Адміністрація закладу сказала, що може бути потенційним інвестором, адже виснаження джерел — поширена проблема на Закарпатті.

А троє хлопців з Дитячої інженерної академії в Києві розробили проєкт розумного снігоприбирача. За задумом, їхній пристрій працюватиме дистанційно, а згодом і взагалі не потребуватиме участі людини. «Ідея цього проєкту зародилася тоді, коли ми побачили, що люди мерзнуть на вулиці, прибираючи сніг, і дуже співчували їм», — каже 17-річний Артем Олійник. Автономний і компактний пристрій розбиватиме сніг шнеком і трубою відкидатиме вбік. На ньому будуть датчики орієнтування на місцевості, завдяки яким він зможе об’їжджати всі перешкоди. На думку юних розробників, ідея може зацікавити компанії, які виготовляють невеликі пристрої, наприклад, газонокосарки, і такий снігоприбирач буде недорогим для споживачів.

Повз хлопців, які дають інтерв’ю і одним оком заглядають у гаджет, проходить їхній директор Дмитро Боровик. «Хлопці, вам успіху і наснаги, — підбадьорює 60-річний вусань, і додає: — Ви краще от про це напишіть, що їхнє життя отут, — показує на мобільний телефон. — Тому ми оцим і пробуємо їх витягнути з того «Алісиного задзеркалля».

Серед подарунків для фіналістів — курс з математики та критичного мислення Gios, різні STEM-набори та конструктори, 3D-принтери, інтерактивні дошки і планшети, ігрові аксесуари. А для шкіл, які підтримають свою команду, — система управління школою та навчанням «SMLS» на рік.

Поділитися цією статтею