Скільки слів на хвилину ви читаєте? У середньому це, зазвичай, 120–180. А хотіли б читати втричі швидше? І не просто пробігати текст очима, а розуміти і засвоювати прочитане? Якщо так, то саме час розвинути швидкочитання — суперскіл, завдяки якому зможете читати по 20 книжок на місяць.
Що таке читання, швидкочитання і до чого тут «сакади»?
Читання — це складний для нашого мозку процес, під час якого ми сприймаємо і розуміємо написану інформацію. А швидкочитання — це набір методик, що допомагають збільшити кількість слів, прочитаних за хвилину, і підвищити відсоток інформації, яка залишиться в пам’яті після читання. Щоб опанувати ці методики, варто зрозуміти, як саме ми читаємо. Виявляється, під час читання наше око рухається не плавно вздовж рядка, а робить швидкі стрибки — «сакади» та короткі паузи — «фіксації». Це з’ясував ще в 19 столітті французький офтальмолог Луї Еміль Явал.
Отже, читання для нашого ока виглядає приблизно так: стрибок — зупинка, стрибок — зупинка, хоч ми самі цього не помічаємо. Досвідчений читач робить по 4–6 зупинок на рядок тексту, кожна така «фіксація» триває 0,2 секунди. Якщо людина має добре натренований периферійний зір і великий словниковий запас, то за одну таку «фіксацію» читач може розпізнати не одне, а два-три слова одразу.
Отже, для прочитання одного рядка знадобиться менше зупинок, а відтак і загальна швидкість читання збільшиться.
Як розвинути швидкочитання?
Почніть з найпростішого — ці елементарні й логічні поради допоможуть виробити власні читацькі традиції.
- Читайте вранці — тоді наш мозок активніший і увага на максимумі.
- Знайдіть своє «місце для читання» — це має бути зручне затишне місце із якісним освітленням, де вам приємно читати.
- Не соромтеся користуватися олівцем чи указкою для читання — хай як по-дитячому це виглядає, але якщо водити олівцем чи пальцем під рядком, який читаєте, це підвищує зоровий фокус і концентрацію.
- Читайте мовчки й уникайте регресій (повернень) у тексті.
- Прокачуйте навичку читання де тільки можна. Ми проводимо так багато часу в чергах чи транспорті — не варто марнувати ці хвилини, краще читати: хай паперова чи завантажена на пристрій книжка буде завжди з вами.
- Читайте те, що любите, і діліться цим: читання має приносити задоволення, власне, для цього і пишеться література. Додати драйву у свою читацьку практику можна, вступивши до книжкового клубу, де учасники ставлять собі челенджі, обговорюють твори та обмінюються книжками.
Перейдіть до хард-кор вправ зі швидкочитання — такі тренувальні вправи допоможуть вам входити у стан «потоку» під час читання і отримати справжній кайф від процесу.
- Тренуйте робочу пам’ять. Пам’ять відіграє важливу роль у читанні. Читачеві потрібно тримати в оперативній пам’яті вже прочитані слова та словосполучення для об’єднання їх у складніші конструкції для загального розуміння прочитаного.
- Розширюйте словниковий запас. Що більший словниковий запас у читача, то швидше й легше йому розпізнавати, декодувати вже відомі слова та конструкції. Для цього потрібно регулярно читати дуже різноманітну літературу, а не лише улюблений жанр художньої чи професійної літератури. Також варто час від часу читати тлумачний словник — хай спершу це звучить трохи нудно, але ви можете знайти там багато цікавого й кумедного.
- Збільшуйте «візуальне вікно» під час читання — іншими словами, тренуйте периферійний зір. Вченими доведено, що людський зір має досить вузький фокус, у якому ми розпізнаємо літери на 80–90 %. Цей фокус або «вікно» становить кілька літер, а далі ми сприймаємо літери розмитими. Для декодування слова людині не потрібно розпізнавати всі букви в слові. Якщо словниковий запас великий, то для прочитання слова достатньо кількох літер: наш мозок — такий потужний біологічний комп’ютер, що здатен методом перебору розпізнавати слово, знаючи лише кілька букв у ньому. Тому за одну фіксацію сильні читачі можуть розпізнавати не одне, а 2–3 чи навіть 5–7 слів. А деякі читачі можуть декодувати і зрозуміти одразу цілий рядок тексту в книзі за одну фіксацію. Такі суперчитачі переважно роблять 1–2 фіксації на кожен рядок тексту.
- Дайте сучасним технологіям удосконалити ваш мозок. Спеціалісти Readlax розробили онлайн та мобільну платформу для тренування мозку для швидкочитання. Це найефективніші ігри для мозку з фокусом на збільшення швидкості читання без втрати розуміння прочитаного. Вправи тренують усі перелічені поради зі збільшення швидкочитання, тож і ви можете стати суперчитачем. Окрім тренувальних ігор, ви можете пройти онлайн тестування з визначення швидкості читання різними мовами, а також користуватися агрегатором новин з можливістю читати і тренувати швидкочитання на практиці.