Як учителю знайти свою школу, а школі — свого вчителя

440 тисяч — саме стільки вчителів працюють в українських школах. Як вони знаходять роботу своєї мрії? Як 17 тисяч українських шкіл знаходять вчителів? Допомогти найкращим школам і вчителям знайти один одного — місія Рекруторії. Як працюватиме механізм підбору освітянських кадрів розповідає Оленка Северенчук, директорка з розвитку Освіторії.

Як виникла ідеї Рекруторії?

Рекруторія — молодша донька Освіторії, думки про яку ми виношували вже давно. Усе почалося 6 років тому, коли я прийшла на посаду HR-менеджера у Новопечерську школу. За кілька місяців нам потрібно було знайти 200 співробітників для нового унікального проєкту, 120 із них — це вчителі, тьютори, асистенти вчителів, психологи. Скажу відверто — коли мене запитують про найбільший професійний виклик, я досьогодні кажу, що це пошук учителів для Новопечерки! Часом ми мали по 15 співбесід щодня.

Ми розуміли, що буде складно, але не підозрювали, що буде складно аж настільки. Коли шукаєш менеджера, бухгалтера, програміста, офіціанта… — ринок більш-менш розвинений і запит на спеціалістів значно вищий. В Україні 440 тисяч вчителів, тобто, кожен 90-ий українець — вчитель. Та попри ці гучні цифри, знайти тих, хто був потрібен саме нашій школі, ми не могли. Ми зустрічали в більшості своїй учителів з пострадянською парадигмою мислення, від якої однозначно вирішили відходити. Про реформу Нової української школи тоді ще ніхто й не думав і більшість щиро вірили, що діти мають на уроках тихенько слухати, а головним показником ефективності роботи вчителя є оцінка.

Перше, що ми зробили — склали профайл із 23-х критеріїв, яким мав відповідати «наш» учитель. Зараз про це згадувати навіть смішно. Коли на ці критерії подивилася директорка Новопечерської школи пані Ірена, вона, не приховуючи іронії, сказала: «Знаєте, я вам не підходжу. І канадські вчителі теж». Це були одні з граблів, на які ми наступили. Критерії переглянули і скоротили їх до 7-ми засадничих. Але кожній школі важливо мати подібний профайл, бо байдуже — приватна чи державна, школа має свою ідентичність, своє ДНК. І вчитель має ціннісно «сходитися» із навчальним закладом. Скажімо, створюючи колектив у 2013-му, складному для України році, для нас було важливим бездоганне знання української мови і віра в свою країну. Зі знанням англійської мови було значно складніше. За тогорічним дослідженням EdCamp, лише 10 % вчителів, які не є викладачами іноземних мов, володіють англійською на рівні вище Pre-intermediate. Ми мусили змиритися із цим, хоча спочатку вільна англійська була одним з отих 23-х критеріїв, але спільно з учителями ставили мету: протягом 2-х років рівень володіння англійською мовою має досягти рівня не нижче Intermediate. Для цього ми забезпечували безкоштовні уроки англійської і спонукали вчителів вдосконалюватися у своїх зонах розвитку. Співпраця — це завжди про домовленості.

У нашій базі залишилась велика кількість вчителів, які з різних причин не змогли тоді долучитись до роботи у Новопечерській школі. Та ми розуміли, що ці люди — справжній скарб. Тож ми часто проводили іншим приватним школам консалтинг або рекомендували їм вчителів, яких знали. Тоді ми зрозуміли, що є проблема: школи не можуть знайти своїх вчителів, бо вони не знають, кого шукають. А вчителі не можуть знайти свою школу, бо теж не знають, чого насправді хочуть і які мають очікування від роботодавців. Найчастіше директор каже: просто знайдіть мені класного вчителя. А що таке класний вчитель? Так само вчителі — не замислюються, яку роботу шукають. У них є базові побажання. Скажімо, йти з роботи не пізніше 16.00, бути офіційно працевлаштованими, мати оплачувану відпустку і лікарняні. Але більшість вчителів не замислюються над тим, що вони ціннісно шукають у школі. Тому місія Рекруторії — допомогти школі знайти свого вчителя, а вчителю — знайти свою школу.

Як це працює для власників шкіл?

Спершу роботодавець заповнює коротку анкету на сайті, щоб ми розуміли його потреби. Після обговорення усіх умов співпраці, роботодавець заповнює заявку на пошук співробітника. Тоді я особисто зустрічаюся з директором чи власником школи і проводжу глибинне інтерв’ю. Мета цієї зустрічі — зрозуміти, що важливо для школи. Часто подібні розмови наштовхують директора на те, щоб спільно із колективом розробити умовний «портрет» вчителя. Хтось шукає вчителя віком від 30 років, інший — студентів 3–4 курсів. Комусь важливо, щоб кандидат мав закінчену академічну освіту, для когось освіта не має жодного значення. Важливо, щоб власник чи директор міг пояснити, чому їм потрібен саме такий вчитель.

Коли знято суто технічні вимоги, ми вже приблизно розуміємо, які вчителі їм відповідають. Ми маємо величезну базу вчителів, адже Освіторія реалізувала багато проєктів: це і Школа тренерів Нової української школи, через яку пройшли 22 тисячі вчителів початкових класів, це і Хаб Освіторія, у якому ми щороку на тренінгах навчаємо близько 5 тисяч вчителів, і премія Global Teacher Prize Ukraine, яка збирає найкращих. Плюс ми завжди відкриваємо вакансію і з цього потужного арсеналу фахівців обираємо 3 кандидатів, яких рекомендуємо роботодавцю.

Нам складніше залучати вчителів у державні школи, бо заробітна плата там лишається низькою, попри те, що вона значно виросла за останні кілька років. Середня заробітна плата у хорошій приватній школі — 17 тисяч гривень на місяць. Тоді як у середньому вчитель державного сектору отримує 6 тисяч. Пізніше плануємо допомагати і державним школам із пошуком фахівців, лише потрібно трохи «розкачатися».

Як це працює для вчителя?

Український учитель, як правило, дуже «стабільний» — багато педагогів працюють в одній школі якщо не все життя, то десятиліттями. Дуже часто вчитель боїться зробити крок у невідоме, щоб не втратити принаймні те, що має. Ми хочемо дати вчителям шанс ризикнути. Хочемо зібрати максимальну кількість резюме навіть тих учителів, які не шукають роботу сьогодні, але, можливо, зважаться на це за рік чи два.

На сайті Хаб Освіторія у окремому розділі Рекруторія вчитель може заповнити коротку заявку і прикріпити своє резюме, що потрапить до нас у базу. Спершу ми зідзвонюємося із вчителем для короткої бесіди телефоном — знайомимося і проговорюємо базові важливі умови. Після цього запрошуємо на знайомство. Люблю зустрічатися із великою кількістю вчителів, адже лише у живій розмові можеш зрозуміти, про що людина і що для неї важливо. На наступному етапі вчителі знайомляться із власником школи. У них можуть бути додаткові вимоги: комусь потрібен «показовий урок», хтось хоче, аби вчитель пройшов спершу навчання або практику в літньому таборі. Вчитель від початку знає про всі ці умови і або приймає їх, або ні.

Вчителям хочу порадити не боятися подавати заявку — це ні до чого не зобов’язує. Ви самі вирішуєте, чи йти в цьому далі, чи ні. Пам’ятайте про свою самодостатність і експертизу, якою б вона не була. Навіть якщо маєте 2 роки стажу, це 2 роки вашої експертизи, і часом це краще, аніж 20 років. Наша мета — знайти вчителя і школу, які найкраще «пасуватимуть» один одному, якщо так можна сказати.

Вас цікавить, як правильно скласти резюме учителю?
Про це читайте незабаром на «Освіторії»

Поділитися цією статтею