Де вчителю проапгрейдити себе: перелік найактуальніших можливостей

Які можливості пропонують громадські організації цього року педагогам для професійної прокачки? Як обрати саме те, що принесе максимальну користь? «Освіторія» підготувала різні можливості, які презентували для спільноти освітяни на нараді керівників обласних закладів післядипломної педагогічної освіти.

Мотиви вчителів не такі, як в інших професіях

Чому взагалі дорослі люди продовжують вчитися? Що їх мотивує підвищувати свою професійну цінність? І не просто міркувати про це в теорії, а відкласти інші справи та записатися на конкретні тренінги, курси, програми підвищення кваліфікації? Виявляється, вчителі — зовсім особлива група, у якої навіть причини для цього інакші, як доводить дослідження фахівців Університету штату Огайо, США. Зазвичай людей непокоїть страх втратити роботу, бажання відповідати вимогам ринку праці, зробити кар’єру, більше заробляти, краще виконувати обов’язки, а відтак отримувати більше задоволення від роботи.

А от педагогів мотивують значно більш альтруїстичні речі, наприклад: почуття відповідальності за навчання учнів. Навіть якщо вчитель досвідчений, бажання допомогти кожній дитині опанувати сучасні знання та навички підштовхує його підвищувати кваліфікацію. Виявляється, більш компетентні педагоги більше прагнуть підвищувати професійну цінність, ніж ті, кому ще бракує досвіду.

Часто вчителі з досвідом орієнтуються на навчальні досягнення своїх учнів. Поширена також мотивація стати «ідеальним вчителем» — так, як це розуміє конкретна людина. Зазвичай це досить деталізований портрет професіонала: він знає, що робити в певній навчальній ситуації, впливає та мотивує до навчання кожну дитину. Програми підвищення кваліфікації педагог неусвідомлено сприймає як ефективні та необхідні, адже вони наближують його до цього уявного взірця, закривають конкретні прогалини в знаннях чи вміннях.

Звісно, критично важливими для розвитку педагогів є також вимоги до вчителя, середовище, позиція школи щодо підвищення кваліфікації, стосунки з колегами в колективі, задоволення основних професійних потреб. Програми онлайн чи офлайн дають більше користі вчителям ще й тоді, коли йдеться про колективне навчання вчителів як спільноти. Не обов’язково про підвищення кваліфікації разом усієї шкільної команди, хоча це теж ефективно. Досить і того, що в навчальній групі педагогів буде налагоджена співпраця, спілкування та обмін досвідом. Це надзвичайно важливий чинник, через який педагоги обиратимуть саме ці курси. На що ще варто звернути увагу, обираючи програми для професійного зростання? Склали для вас перелік найактуальніших можливостей.

І нейронауки, і майстерність дистанційного навчання

Тож де знайти такі програми? На нараді керівників обласних закладів післядипломної педагогічної освіти, яку провів фінський проєкт «Навчаємось разом» спільно з Міністерством освіти і науки України, Командою підтримки реформ та Українським інститутом розвитку освіти, якраз і пропонували змішані та дистанційні варіанти підвищення кваліфікації за часів пандемії.

Тренінговий центр ГС «Освіторія» пропонує 15 програм підвищення кваліфікації. Згідно з постановою № 800 Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року, він може вважатися суб’єктом підвищення кваліфікації педагогів.

— Перші експерти нашого тренінгового центру виросли з учителів Новопечерської школи, де професійним зростанням займалися провідні експерти: як українські, так і світового рівня. Тим, що відпрацьовується там, нині вони діляться з усіма через співпрацю з педагогічною спільнотою, — пояснює операційна директорка ГС «Освіторія» Анна Сидорук. — Вже зараз кожен вчитель може підвищити майстерність дистанційного навчання: як організовувати ефективну співпрацю та спілкування онлайн, створювати та знаходити для уроків креативний мультимедійний контент. Інша програма  навчає, як розробляти власну систему формувального оцінювання та застосовувати його інструменти. Знання сучасних нейронаук допоможе активувати увагу учнів та розширити обсяг їхньої пам’яті. Онлайн-конференція «Від викликів до можливостей. Про змішане та дистанційне навчання» містить 7 актуальних нині модулів, у яких, серед іншого, йдеться про дистанційний урок мрії, ресурси та комплексні рішення для змішаного та дистанційного навчання, стратегії формувального оцінювання для дистанційного навчання, оff/on line: як увімкнути увагу та цікавість до навчання.

Про ці та інші програми можна детально дізнатися тут, а також  на сторінці у Facebook та на сайті Хабу Освіторії, і зареєструватися. Із будь-яких питань щодо організації та тематики навчань варто поспілкуватися з координаторкою тренінгового центру Наталією Каташинською (kny@osvitoria.org).

Онлайн-мандри до Швеції та курс про правильне підвищення кваліфікації

— Спільнота відповідального вчительства — ініціатива EdCamp народилася 11 років тому в США. Нині вона плідно працює у 32 країнах, але визнано, що найбільш активною поза межами Америки є саме українська. Це вже 35-тисячна спільнота в нашій країні. Такі агенти змін є в кожній другій школі, — розповідає віцеголова Ради громадської організації «EdCamp Україна» Олена Масалітіна. За її словами, нині конкуренція уже не працює та не приносить мотивації. Значно ціннішими є сталі горизонтальні зв’язки між освітянами, вільний дискусійний простір, якісний зворотний зв’язок під час обміну досвідом.

— 88% опитаних учасників кажуть, що цей досвід покращив життя їхніх учнів. За часів COVID-19 форми роботи змінилися, але до Антикризового національного онлайн-EdCamp приєдналися 10 тисяч осіб.

У 2021 році спільнота планує провести онлайн-ЕдМандри: програму освітніх експедицій до різних країн за успішними педагогічними кейсами. Цього разу побувають у Швеції. Також запланований онлайн-курс із впровадження у школах системи соціально-емоційного та етичного навчання (SEE Learning). Це адаптована до наших умов програма фахівців Університету Еморі (США). Охочі вчителі дізнаються, як змінити мотивацію учнів до навчання, ставлення одне до одного та до себе.

Дев’ять складових матриці вимірів та рівнів, на які можна розкласти соціально-емоційне й етичне навчання. Зображення: Emory University, EdCamp Ukraine 2019

Моніторингова програма «Учительство — студентству педагогічних спеціальностей» має допомогти зближенню, адаптації до реальних умов, щоб молодим педагогам комфортніше було приходити до шкіл.

У квітні стартує онлайн-курс на Prometheus «Підвищення педагогічної кваліфікації: нові вимоги та можливості». Це узагальнена інформація з питання, як і де вчитель може проапгрейдитися, як директор школи має планувати професійний розвиток команди, як правильно вести документацію. Така потреба виникла, коли за новим законом про освіту школи отримали свободу вибору щодо способу підвищення кваліфікації. «Освіторія» вже розповідала, як ухвалювати рішення про визнання результатів підвищення кваліфікації. Тому педагоги намагаються зорієнтуватися, які освітні послуги з підвищення кваліфікації вчителів надають державні та неурядові організації, що підходить саме для їхньої школи. Для цієї ж потреби у квітні планують запустити Національну платформу можливостей підвищення кваліфікації, де буде акумулюватися інформація про тих, хто надає послуги.

Час встановлення стандартів

Студія онлайн-освіти EdEra працює понад 6 років та займається онлайн-освітою. Тут є понад 100 курсів з різних тем, які пройшли понад мільйон студентів. Вчителі можуть знайти тут як сучасні професійні знання (дистанційне навчання, громадянська освіта, викладання української в класах з навчанням мовами національних меншин, медіаграмотність, фактчекінг), так і те, що їм цікаво для персонального розвитку (IKT, право). Понад 257 тисяч слухачів пройшли курс для вчителів початкової школи, який є актуальним, хоч і був запущений у 2018 році.

Особливий інтерес у вчителів до курсу «Бери й роби. Змішане та дистанційне навчання», створеного спільно «Освіторією» та Lenovo. Це практичні інструменти для вчителя, які він може одразу ж застосувати на уроці. 15 експертів ГС «Освіторія», інтерв’ю з освітніми гуру із США, Канади та Європи, з нейропсихологами, поведінковими спеціалістами й найкращими вчителями світу.

Представники EdEra теж вважають актуальною потребою створення інтерактивного переліку суб’єктів підвищення кваліфікації, щоб на одному ресурсі вчитель міг знайти вичерпну інформацію щодо підвищення кваліфікації. Також залишається питання щодо різного обсягу запропонованого матеріалу тренерами різних організацій: можливо, на часі встановлення певних стандартів, створення пам’яток для тренерів, проведення консультацій для них.

Поділитися цією статтею