Учитель щороку має підвищувати кваліфікацію протягом 30 годин. Як педагогу обрати потрібну і цікаву програму? Що дає педагогам вибір? Як навчатись із задоволенням і без стресу? Зібрали надкорисні лайфхаки.
30 годин навчання — це багато?
Офіційно кожен український вчитель має підвищувати кваліфікацію щороку протягом 30 годин. Чи багато це? В Австрії вчителі приділяють удвічі менше часу професійному зростанню. А ось у Нідерландах — у 5,5 разів більше.
Хто має визначати, на що витратити ці години?
За НУШ, це — право вчителя. Адже потреби педагога не можна визначити згори. Потім свої запити педагоги мають узгодити між собою на педраді. Власне, її треба відродити як реальний орган, адже в багатьох школах педради не проводилися, існували лише на папері, а рішення оголошувала адміністрація.
Суть Нової української школи в тому, щоб брати відповідальність на себе, вибудовувати індивідуальну освітню траєкторію. Тому у вчителя зараз значно більше свободи і можливостей для професійного зростання.
Що дає вчителеві вибір?
Суть реформування в тому, щоб ініціатива педагога зараховувалася: щоб учителі знаходили те, що саме їм цікаво, потрібно в роботі просто зараз і на завтра, мали відповіді на свої конкретні запитання, переймали досвід у практиків. За ті самі гроші, які мають ходити за вчителем, людина може опанувати максимально якісні сучасні методики.
За минулими стандартами можна було обирати лише організації, що мали ліцензії на надання таких послуг та акредитовані МОН програми (а це лише інститути післядипломної педагогічної освіти та окремі університети).
Із 2020 року неурядові організації мають можливість надавати освітні послуги з підвищення кваліфікації вчителів.Тренінги вже проводять досвідчені педагоги — наприклад, переможці Global Teacher Prize. Також є комплексні програми від організацій — помічників у професійному зростанні: «Освіторія», EdEdera, EdCamp Ukraine, Prometheus та інших. Вчителі створюють професійні товариства, які теж надають такі послуги — наприклад, Асоціація керівників закладів освіти Одеси проводить семінари для вчителів.
Визнає освітні програми організацій педагогічна рада.
Затвердження програм підвищення кваліфікації — процедура проста
Навчання для професійного зростання школи мають запланувати на початку навчального року. Директори шкіл після затвердження кошторису на рік оприлюднюють загальний обсяг коштів, передбачений у цьому році на підвищення кваліфікації. Протягом наступних 15 календарних днів кожен вчитель, який має право на підвищення кваліфікації за державні кошти, подає директору пропозицію. У ній має міститися тема програми, яка організація чи установа її проводить, форма, тривалість, вартість послуг чи те, що вони безкоштовні. Педагогічна рада затверджує програму на рік у рамках наявних коштів. Директор школи забезпечує укладання договорів між закладом освіти та суб’єктом (суб’єктами) підвищення кваліфікації.
Після проходження навчання вчитель має звітувати на педраді, чого саме він навчився. Якщо результати задовольняють колег, вони затверджують факт підвищення кваліфікації. Отже, процедура досить проста. Тож вчителю можна не обмежувати себе і отримати саме ті знання і навички, які необхідні.
Як підвищують кваліфікацію педагоги в Європі та США?
Є чимало країн, де ідея підвищення кваліфікації вчителя йшла не згори, а від педагогів. Адже від цього залежала конкурентоспроможність на ринку праці. А за кваліфікацію співробітників відповідають школи, тож саме вони дбають про сучасні знання та вміння для вчителів. Наприклад, у США заклади освіти запрошують до себе фахівців з різних методик, авторів підручників. Вони обирають з переліку тренінгів і програм, зважаючи на їхню вартість, немов на концерт запрошують «зірок» та менш відомих співаків.
У Японії навпаки: школи визначають потреби вчителів і формують заявку. А громадські організації готують програми під конкретні запити.
У Фінляндії за кваліфікацію вчителя відповідає директор школи. У країнах Балтії діє «принцип ярмарку»: у загальному реєстрі вчителів напроти кожного прізвища позначаються всі пройдені курси, тренінги, і саме від цього залежить зарплата, яку пропонують педагогу школи. А репутація закладу освіти залежить від того, наскільки кваліфікованих вчителів вони запросили.
Найпопулярніші теми для підвищення кваліфікації:
- навчання носіїв інших мов — США,
- навчання обдарованих учнів — Німеччина,
- інклюзія — Швейцарія,
- встановлення дисципліни — Нідерланди,
- психологічний саморозвиток — Фінляндія.
Академічний підхід до організації професійного розвитку зберігається у Великій Британії, Данії, Норвегії, де такі послуги надають університети та академії. У більшості країн — Фінляндії, Австрії, Іспанії, Італії, Швеції — цим займаються недержавні організації та об’єднання вчителів. Цікаво, що в Німеччині педагогів тренують також церкви, банки та видавництва. Там, де атестація означає перевірку знань, її проводять не чиновники, а колеги, громадські організації. А в Німеччині додають бали за вчителювання, виставлені батьками учнів.
«Освіторія» постійно пропонує курси і тренінги, які вчителі можуть обирати для свого розвитку та професійного зростання. Це 2-годинні лекції та практичні заняття і 4- або 8-годинні поглиблені воркшопи на різну тематику і смаки.
- Унікальний курс «Разом», присвячений інклюзивній освіті, можна слухати весь або обирати потрібні модулі.
- Безкоштовний інноваційний онлайн-курс «Бери й роби» — це креативні ідеї та практичні інструменти, які допоможуть урізноманітнити уроки та змінити їх форму, а іноді й зміст.
- Зростати за найвищими стандартами керівникам допоможе унікальна Школа освітніх управлінців.
- Курс підготовки вчителів початкової школи до НУШ дасть змогу опанувати методики інтегрованого навчання, стратегії розвитку критичного мислення, читацьких та математичних компетентностей, психологічні особливості розвитку дітей молодшого шкільного віку та багато іншого.
Розвивати професійні навички учителям разом з «Освіторією» допомагають найкращі експерти України та світу. Про події та курси тренінгового центру «Освіторії» можна дізнаватися на сторінці у Facebook та на сайті Хабу Освіторії — справжнього місця сили українських освітян.
З будь-яких питань щодо організації й тематики навчань сміливо звертайтеся до координаторки тренінгового центру Ярослави Мозгової — пишіть на training@osvitoria.org.