«За кожним великим здобутком стоїть учитель», – так стартував п’ятий ювілейний сезон Global Teacher Prize Ukraine 2021 наприкінці березня. Він вже має власні досягнення, і за ними звісно ж стоять педагоги. Вперше маємо номінацію для прифронтових педагогів. Уперше будемо відзначати молодих учителів. Уперше студенти разом із учнями дарували зірки подяки вчителям під час справжнього антиуроку. І вперше ми проїхали 4500 кілометрів Україною, щоб віднайти сучасних та проактивних освітян. 1-го серпня Global Teacher Prize Ukraine 2021 закрила прийом заявок. І ми готові підбити перші підсумки. Хто вони — цьогорічні агенти освітніх змін, розповідаємо у статті.
П’ятий сезон Global Teacher Prize Ukraine встановлює нові рекорди
Поки українські спортсмени б’ють рекорди національної спортивної історії на Олімпіаді в Токіо, українські вчителі ставлять власні рекорди в історії національної Премії. Цього року ми отримали 3 273 заявки, з яких 797 пройшли технічний відбір. Тобто 797 педагогів повністю заповнили свої анкети, які відповідають базовим вимогам до участі. Для порівняння минулого року ми отримали 2962 заявки. Але це ще не все. Рекордна кількість українців подякували своїм педагогам: ми отримали 1870 номінацій.
Зірка подяки вчителю: хто і де дякував вчителям найбільше
Цього року ми запропонували українцям не просто номінувати вчителів. Кожен із них мав можливість створити власну зірку подяки педагогу, яка засяє на всю Україну. Побачити та прочитати історії вчителів тепер можна на інтерактивній мапі номінацій, яка доступна у режимі реального часу. Попереджаємо: карта «завалена» сяючими подяками від охочих, тому відшукати свою може бути нелегко. І це наш дуже тішить.
Найактивніше створювали зірки подяки мешканці Київської області та м.Київ, Вінницької, Харківської, Дніпропетровської та Львівської областей. Найменш активними у цьому році були Чернівецька та Миколаївська області.
Найчастіше номінували вчителів люди віком 25-45 років: батьки учнів, колеги, керівництво або випускники. Але школярі теж не пасли задніх. Ми отримали майже 500 номінацій від дітей шкільного віку. Одним із найпотужніших інструментів виявився антиурок подяки вчителям. Школярі не лише розміщували зірки подяки, але й креативили власні форми подяки педагогу. Більше про нього можна прочитати тут.
Сміливі завжди мають щастя: великий портрет учасників цьогорічної Премії
А тепер про найголовніше — хто ті проактивні освітяни, які вирішили долучитися до побудови потужної спільноти? Нагадуємо, що технічний відбір пройшли 797 анкет. Саме за ними ми визначили, де мешкають та чим займаються потенційні півфіналісти, фіналісти Премії та небайдужі вчителі, що назавжди вписали себе в історію Global Teacher Prize Ukraine.
Питання 1: де мешкають?
Найбільше педагогів подалося із Донецької, Дніпропетровської, Харківської, Київської областей та міста Київ. І якщо 4 локації у ТОПі регулярно, то Донецька область стає лідером уперше. Найменше вчителів подалося з Черкаської, Закарпатської та Кіровоградської області.
Питання 2: великі міста чи невеликі села?
На перший погляд вчителі, що працюють у містах, у більшості. Але якщо зануритися глибше, то можна побачити цікаву тенденцію. Цього року маємо 135 заявок від сільських учителів, що на 15 більше, ніж минулого року. З кожним роком дедалі більше педагогів сільської місцевості заявляють про себе. Це надзвичайно важливо,адже кожен має право на гідну освіту. А ось із містами ситуація зворотна: таких учителів навпаки подалося менше, ніж у 2020, — 572 анкети.
Питання 3: предмети, предмети і ще раз предмети
Якщо минулого року рейтинг очолювали вчителі фізкультури, цього року це викладачі англійської мови. Але ТОП-3 залишається незмінним уже не перший рік: це фізкультура, англійська та предмети початкової школи. Також цього року отримали багато заявок від викладачів інформатики та української мови.
Спеціальні номінації: Вчитель Незалежності та педагоги з прифронтових територій
Кожного року організатори Премії стикаються з одним і тим самим явищем — невпевненість молодих педагогів у своїх силах. «У мене мало досвіду, ще немає багато напрацювань», — чуємо у відповідь на заклики розповісти свою історію. Тому цього року «Освіторія» разом із молодіжною організацією AIESEC вирішили підтримати молодих педагогів. Створили окрему номінація – «Вчитель Незалежності». І це неабияк змотивувало молодих вчителів — ми отримали 217 (!) анкет від прогресивних педагогів, яким ще немає 30-ти. Отже, попереду багато драйвових історій.
Але ювілейна Премія особлива не лише цим. Ми отримали 105 номінацій зі Сходу України та 90 заявок від учителів Донецької та Луганської областей. І це не просто цифри. Кожен із них зараз працює на прифронтовій території, щоб забезпечити учням гідне та українське майбутнє. Саме для таких педагогів цього року Премія підтримала особливу номінацію — «Вчитель прифронтових територій». Школи 10 педагогів-фіналістів зі Східних областей отримають технологічні подарунки від Deltahost, а педагог-переможець отримає спеціальний приз від письменника Сергія Жадана.
Що далі?
Наступний етап — відбір ТОП-50 найкращих вчителів Global Teacher Prize Ukraine 2021. Їх оберуть волонтери у 4 містах України та онлайн за спеціальною методологією. Їхні імена оголосимо 15-го серпня на Освіторія.Медіа.
А вже 1-го вересня ми дізнаємося, хто потрапить до фіналу цьогорічної Премії. Саме на цих проактивних вчителів буде чекати триденний асесмент центр, де вже кваліфіковане журі визначить переможця. Її чи його ім’я ми дізнаємося на грандіозній церемонії нагородження 2-го жовтня у Києві.
Ми дякуємо кожному та кожній, хто номінував та подавав анкети. Ви разом пишете історію цьогорічної Global Teacher Prize Ukraine. Ви невпинно доводите:#ВчителіВажливі, а їхні історії варті того, щоб їх почули.