Фінал Global Teacher Prize Ukraine вже близько — 7 жовтня. А поки що знайомимо з фіналістами премії, серед яких Олеся Браташ — вчителька української мови та літератури з смт Добротвір на Львівщині.
Від космонавтки до вчительки
У дитинстві пані Олеся мріяла стати не вчителькою, а третьою жінкою-космонавткою (на той час були відомі тільки Валентина Терешкова та Світлана Савицька). «Чомусь завжди хотіла бути у перших рядах. На жаль, цьому моєму вибору щодо професії не довелось реалізуватися», — розповідає вона.
Але вже на останньому дзвонику в 11-му класі дала собі обіцянку: «Я хочу повернутись сюди, у цю школу і вести шкільну лінійку. Так, це мої думки майже тридцятирічної давнини. Не зразу, а через 12 років я повернулась у свою рідну школу», — згадує вчителька.
Людська гідність і толерантність
У своїй роботі вчителька керується правилом «Час трьох «Н»: «Немає нічого неможливого», і привчає до нього учнів.
Олеся Браташ вважає, що зараз ми всі живемо в незвичайний час, тому прагне показати це учням. Навіть у маленькому селі. Так, пані Олеся ініціювала відзначення в школі Дня Гідності, під час якого вони з учнями розглядали проблеми людської гідності, толерантності, поваги незалежно від гендерної та етнічної приналежності на прикладі програмних творів української літератури.
Власний блог
Вчителька розуміє, що сучасному педагогу треба бути в тренді, щоб завоювати повагу дітей, тому використовує для своєї роботи сучасні технології. Соціальні мережі та месенджери є невіддільною частиною її викладацької діяльності.
Також пані Олеся веде власний блог. Перед вивченням будь-якого програмового твору вона публікує у блозі ключові питання, тобто на що учням потрібно звернути особливу увагу, читаючи твір.
«До прикладу, п’ятикласники знають, що читаючи «Таємницю козацької шаблі», мають звернути увагу на екзотику старовинних українських замків, створити карту подорожі героїв. Шестикласники при читанні повісті «Джури козака Швайки» мають зосередитись в тому числі і на зображенні автором незвичайних здібностей козаків-характерників», — каже вона.
Боротьба з насильством
Вчителька ініціює проведення в школі заходів у межах Міжнародної акції «16 днів проти насильства», щоб привернути увагу до проблем насильства в сім’ї. Разом з учнями планує долучитися до відзначення Міжнародного дня миру.
Вони вже проводять флешмоби, уроки миру, беруть участь у Ході миру. Пані Олеся активізувала волонтерську роботу у зв’язку з війною на Донбасі.
На уроках
Браташ вчить учнів створювати ментальні карти, «шпаргалки», рекламу частин мови, одиниць синтаксису. Діти навчаються дискутувати, презентувати себе.
Пані Олеся розмовляє з учнями про їхні читацькі вподобання та реалізує власний проект «Читати, щоб бути в тренді». Ідучи в ногу з часом, вчителька дає можливість виконувати завдання не лише індивідуально, а й у команді, та не обмежує в місці виконання, щоб зацікавити дітей.
Активність поза уроками
Вчителька разом з учнями бере участь у проекті «Енергоефективні школи» (і зараз саме їхня школа — лідер з економії енергоносіїв у районі).
Із ініціативи Олесі Браташ у школі було створено волонтерський центр допомоги українським захисникам на Донбасі та вимушено переселеним громадянам.
Заручившись підтримкою релігійної громади селища, вони зібрали понад 300 книжок україномовної дитячої літератури для публічної бібліотеки міста Слов’янська.