Майбутнє невпинно вривається в наше сьогодення, кардинально змінюючи його. Які сфери формуватимуть нові глобальні тенденції — пояснює у своїй книжці «Індустрії майбутнього» Алек Росс. Автор був старшим радником з питань інновацій у Гілларі Клінтон. Як ви підготуєтеся до цих тенденцій майбутнього, багато в чому залежить від освіти.
Роботи, гуманізація
Роботизація сьогодні вже не дивина. А от гуманізація роботів — це достатньо свіжий напрямок. Роботи поступово опановують навички, які донедавна вважалися винятково людськими. Завдячувати можливості «оживити» роботів ми повинні поєднанню двох технологій: моделювання простору довіри і створення каналів зв’язку роботів із хмарним віртуальним сховищем.
- Що робити: звикати до ідеї, що роботи можуть бути компаньйонами, водіями, доглядальниками та викладачами. Робототехніка з рівня гуртків позашкільної програми має переселитися в основну сітку шкільних предметів, щоб сучасні діти мали змогу не просто знайомитися з можливостями світу роботів, а й вчилися програмувати роботів, залишаючи «кнопку управління» ними за людьми.
Геномні дослідження
1995 року вперше було секвеновано (визначено) геном живого організму — бактерії, яка спричиняє розвиток гемофільної інфекції. Наступне амбітне завдання: секвенувати повний геном людини. Декодування трьох мільярдів базових пар ДНК уможливить персоналізовані форми терапії раку.
Завдяки геноміці люди зможуть залишатися здоровішими та жити довше, але «їхнє життя стане складнішим — доведеться мати справу з більшими обсягами інформації й частіше обирати між різними варіантами». Автор не сумнівається, що через якихось 20 років процедура секвенування пари основ ДНК стане звичною.
Передові геномні технології дозволяють замислитися про можливість відродження вимерлих видів тварин у разі, якщо їхні ДНК добре збереглися.
- Що робити: пам’ятати, що розвиток медико-біологічних наук нерозривно пов’язаний з технологіями зв’язку та обробки величезних масивів даних. Відтак, технології та програми обробки даних мусять бути предметом вивчення в рамках шкільної програми.
Унаслідок появи діагностичних програм нового покоління точно зміниться система підготовки медиків. З’являться нові типи медичних працівників, які зможуть діагностувати багато хвороб за допомогою лише програм, установлених на мобільних телефонах. Загалом, система охорони здоров’я буде децентралізованою, місцевою і профілактичною.
Віртуальні гроші та економіка спільного користування
Інтернет та мобільний банкінг вже є нормою життя в розвинених країнах. Гаманець стає віртуальним. Мобільний телефон дедалі частіше стає інструментом здійснення платежів і поступово замінює банкомати та операційних працівників банків.
Такі наразі всім відомі компанії як Uber або Airbnb створили альтернативи традиційній службі таксі та готельному бізнесу. І це завдяки механізму економіки спільного користування, бо водіями в Uber є власники автомобілів, які хочуть підзаробити, маючи вільне місце в машині. А 800 тисяч пропозицій на сайті Airbnb формують власники житла (не готельних номерів), які мають змогу здати його в оренду.
По суті, економіка спільного користування уможливлює ринкові відносини будь-де, перетворюючи будь-кого на підприємця. Для цього потрібні технологічні платформи та мобільні телефони із завантаженими відповідними програмами-додатками для взаємодії фізичних осіб. Важливою складовою цієї взаємодії є двостороння система оцінювання продавця й покупця. Попри відстань між учасниками, про сліпу довіру не йдеться.
- Що робити: розуміти, що завдяки спрощенню виконання певних фінансових операцій легшою стає комерція, не просто платежі. Будь-хто може розпочати свою справу та розширювати бізнес. З огляду на це корисним у школах буде введення курсу підприємництва та управління власним бізнесом з урахуванням того, що місця, придатні для створення технологічних платформ економіки спільного користування, вже є новими центрами, куди стікаються гроші.
Програмування грошей
Кодування грошей (або переведення в одинички і нулі й засекречення потужним криптографічним інструментарієм) називають переломним моментом в історії фінансових послуг. Чому? Цифрова валюта створена у відповідь на потребу відновити довіру до фінансової системи. У ній алгоритми та криптографічний запис, а не офіційні державні інституції (як-то уряд чи нацбанк) стали новими «агентами довіри».
Метод, за допомогою якого цифрова валюта захищена від найвправніших хакерів світу, називається «блоковий ланцюжок» чи «блокчейн» (від англ. «blockchain»). По суті, ця технологія — як величезна бухгалтерська книга, що зберігає інформацію про всі транзакції та є публічно доступною. Вона довела свою абсолютну надійність, оскільки здатна забезпечити захист від підробок та шахрайських втручань.
- Що робити: бути готовими до змін у глобальній економіці з урахуванням впливу переваг електронної валюти. Особливо для ринків з нестабільною валютою та залежністю від грошових переказів. Імовірно, технологія блокового ланцюжка застосовуватиметься окремо від функцій грошей, оскільки є фундаментом для надійних транзакцій. Тож на уроках програмування незайвим буде вивчення імовірних способів використання протоколу blockchain в інших галузях та процесах.
Кібервійна: програмний код як зброя та захист
Використання комп’ютерного коду як зброї змінило методи ведення війни й відкрило абсолютно нове конфліктне поле. Кібератаки коштують нині світовій економіці сотні мільярдів доларів, спонукаючи відповідно ріст видатків на кібербезпеку. Об’єкти кібернападу скрізь. Процес оцифрування практично всіх речей несе в собі загрозу більшої відкритості та вразливості для кібернападів та зламів.
- Що робити: усвідомлювати нагальну потребу розробляти механізми безпеки паралельно з впровадженням інновацій, оскільки потреба в (кібер)захисті постійно ростиме. Галузь кібербезпеки видозмінить військово-промисловий комплекс, зброя дедалі частіше ставатиме віртуальною та нематеріальною, відтак, доступнішою.
Золота ера програмування
У підсумку варто виділити дві важливі тези:
- Дані — це сировина інформаційної доби. Як-от в аграрну епоху основним ресурсом та фактором росту була земля, а в промислову — залізо, великі дані зараз відіграють ту саму роль. Аналіз та обробка даних є інструментом росту та розвитку будь-якої галузі.
- Програмування стає новою глобальною мовою розвитку. Як казав Тоомас Гендрік Ільвес, президент Естонії 2006–2016 років: «Комп’ютерна мова є ще однією мовою, яка має свою граматичну систему. Хіба що вона логічніша, ніж, скажімо, французька». Програмування стає конче потрібною навичкою в добу робототехніки, повної комп’ютеризації й автоматизації.
По суті, усі зазначені індустрії майбутнього неможливі без розвитку навичок програмування. Сьогодні настає «золота ера» програмування. І це повинно відбиватися передусім у шкільній програмі. Грамотності на рівні користувача IT-технологій для прогресу абсолютно недостатньо.
Формат розвитку вимагає рівня розробника програм для управління та функціонування роботів, обробки величезних масивів даних, впровадження заходів кіберзахисту та підтримки технологічних платформ бізнесів спільного користування.