Як захистити дитину в інтернеті

Порнографія, ненормативна лексика, спілкування з небезпечними людьми, кібербулінг, шахрайство — усе це легкодоступне для користувачів інтернету. Що ж тоді робити, щоб убезпечити свою дитину? Ми зібрали список ресурсів, які зроблять перебування дитини в мережі безпечнішим.

Ресурс спрямований на підвищення цифрової компетентності учнів українських шкіл. Навчальна частина проекту складається з чотирьох навчальних модулів для школярів. Для вчителів — методичний посібник та практикум для проведення занять. Інтерактивна частина включає гру і тестування, покликані оцінити рівень підготовки учня.

Творці проекту виділили чотири основні напрямки, в яких повною мірою виявляються можливості і вимоги до відповідальної поведінки в інтернет-просторі. Це технічна безпека і базова технічна грамотність, інформаційне середовище, сфера комунікації і сфера споживання.

Це один з етапів програми «Безпека дітей в інтернеті», яку реалізують партнери програми — Коаліція за безпеку дітей в інтернеті. Сайт містить матеріали для дітей, батьків і вчителів (інтерактивні сценарії, короткі тести, готові плани уроків), завдяки яким діти зможуть опанувати основи безпечної роботи в інтернеті.

Дітям пропонують ознайомитися з інтернет-безпекою за допомогою історій-коміксів, що розділені на дві вікові групи — для дітей 7-10 років і 11-14 років. Наприклад, там є історія про дев’ятирічного Колю, який вчиться користуватися комп’ютером та електронною поштою. Читачі дізнаються про те, що таке інтернет і що в ньому можна робити. Крім того, в історії розповідається, що в інтернеті є речі, від яких слід захиститися. Або ж розділ з короткими оповіданнями, в яких ідеться про достовірність інформації в інтернеті, відповідальність, пов’язану з публікацією фотографій і текстів, а також про зустрічі з людьми в інтернеті.

Цей курс буде більше корисний батькам, адже допоможе зрозуміти, на що варто звертати увагу під час відвідин інтернету і як убезпечити себе. Після його проходження у вас буде більше знань, які можна буде передати дитини.

Головна мета курсу — донести до користувача базові правила поводження з персональними даними в умовах реального зближення фізичного і віртуального світів.

Додаток дає змогу батькам блокувати сторонні програми, інтернет і обмежувати доступ до небажаного контенту. Потрібен лише один обліковий запис для управління всіма мобільними пристроями сім’ї. Також можна встановлювати денні ліміти часу дитини в інтернеті. Коли ліміт закінчується — пристрій переходить у режим блокування. Це допоможе контролювати, скільки часу дитина сидить у мережі, поки батьки на роботі.

Функції блокування Kidlox дають можливість обмежити доступ до більш ніж 4 мільйонів URL-адрес. Діти бачитимуть лише результати, дозволені безпечним пошуком Google, і обмежений режим YouTube. Також є можливість вручну додавати сайти, які потрібно заблокувати. Або ж заблокувати додатки на IOS і Android-пристрої.

Це інтерактивна книга для дітей, яку розробила Google. Вона доступна і російською мовою. У ній можна прочитати про те, як взагалі використовувати браузери, які в них є розширення і навіщо вони потрібні, що таке HTML, JavaScript тощо.

Також там розповідається, як захиститися від вірусів і фішингу (вид інтернет-шахрайства, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів — логінів і паролів).

Google створив кілька рекомендацій, підготовлених за участю фахівців з інформаційної безпеки, батьків, педагогів і громадських організацій, про те, як зробити перебування дитини в мережі безпечним.

Зокрема, компанія пропонує п’ять інструментів, покликаних забезпечувати безпеку дітей в інтернеті:

1. Налаштувати фільтрування додатків за віковим обмеженням за допомогою батьківського контролю.

2. Налаштувати фільтрування неприйнятного контенту в YouTube.

3. Контроль контенту, доступного дітям. Батьки можуть вказати, на які сайти можуть заходити діти, використавши контрольований профіль в Google Chrome. У такому профілі можна переглядати історію браузера і блокувати небажані для відвідування сайти.

4. Обмежити доступ до додатків та ігор

5. Захистити дітей від небажаного контенту в пошуку Google.

Mobile Kids

Мобільний додаток, який дає змогу контролювати поведінку дітей у мережі. Він допомагає батькам моніторити місце перебування, а також керувати використанням дитиною мобільного телефону. Батьки отримують оповіщення, коли діти використовують свої мобільні телефони посеред ночі, додають нові контакти або завантажили і встановили новий додаток.

Також у батьків є можливість отримувати детальну статистику використання смартфона і встановлювати ліміти за часом, кількістю повідомлень, обсягом переданих даних тощо.

Child lock

Ще один мобільний додаток, що дає змогу батькам обмежити в часі або зовсім заборонити доступ до конкретних додатків. Наприклад, до ігор або до всіх програм, що використовують інтернет-з’єднання.

Він приховує іконки небажаних для дитини додатків, маскуючись під стандартний «Блокнот». Child lock захищений паролем і не припиняє свою роботу після перезавантаження девайса.

Додаток забезпечує безпеку дітей в інтернеті і допомагає батькам обмежити доступ дитини до небажаних додатків, сайтів та інформації. Також є можливість регулювати час, який вона проводить за екраном, бути в курсі, де перебуває дитина, а також отримувати звіти про те, які сайти вона відвідує і що шукає в інтернеті.

Мобільні оператори

Компанія «Київстар» ще кілька років тому ввела послугу «Батьківський контроль», яка гарантує захист дітей від онлайн-загроз під час виходу в інтернет з мобільного телефону. Також вона записала сім відеороликів серії «Розкажіть дітям про безпеку в інтернеті».

У оператора Vodafone також є функція «Батьківський контроль». Із цією послугою надається доступ тільки до обмеженого переліку ресурсів, схвалених експертами.

Поділитися цією статтею