Сценарій уроку, який навчить школярів усвідомлювати емоції

Вже цьогоріч у 25 школах України пілотуватимуть програму під назвою SEE Learning (Social, Emotional and Ethical Learning). Програма пропонує сучасні підходи для соціального, емоційного та етичного навчання, яку розробила для 12-річної школи міжнародна команда вчених за підтримки лауреата Нобелівської премії миру — Далай-лами XIV.

«Освіторія» пропонує вчителям готовий сценарій уроку «Вивчаємо самовідчуття» для молодшого та середнього віку, який допоможе учням усвідомлювати емоції, займає від 20 до 40 хвилин і має 5 частин. Інструменти, закладені в урок, покликані миттєво допомогти дітям повернутися до врівноваженого стану, якщо вони «розбалансувалися».

Що це за метод і чому українським школярам варто його спробувати?

Програму SEE Learning презентували на відкритті EdCamp 2019, і це не що інше, як програма розвитку м’яких навичок — soft skills:

  • утримувати увагу;
  • системно, креативно й критично мислити;
  • співчувати;
  • працювати в команді.

Також програма передбачає виховання стійкості до негараздів та роботу з психологічними травмами, що актуально для країни в стані війни.

5 інновацій, які пропонують автори SEE Learning

Результати впровадження цього методу такі: серед 270 тисяч школярів академічна успішність покращилась на 11 %, бійок та цькувань стало менше на 10 %.

В яких школах в Україні пілотуватимуть SEE Learning?

Вже зараз цей метод випробовують у двох приватних школах: Ліко-школа і DEC School у Києві. 

Натхненник руху EdCamp Олександр Елькін розповів:

Маємо 100 охочих серед учительства з різних регіонів, але які школи увійдуть до 25 закладів проєкту — стане відомо після відбору на EdCamp 2019. Принцип такий: один регіон — одна школа. Згодом ці школи стануть фундаментом для подальшого впровадження SEE Learning.


Сценарій уроку «Вивчаємо самовідчуття» за методикою SEE Learning

🙌

«Розігрів»

🗺

Презентація/обговорення

💪

Вправа на осмислення

🎓

Підсумки

Мета уроку

Цей урок присвячений вивченню фізичного самовідчуття учнів і створенню словничка для його описання. Самовідчуття — це важливо, бо воно свідчить про стан нервової системи. Ваші учні засвоять стратегії «Миттєва дорога», для яких потрібно навчитися відчувати предмети довкола себе.

Ці стратегії розробила Елейн Міллен-Керес і Trauma Resource Institute. Це дієві інструменти, що покликані миттєво допомогти дітям повернутися до врівноваженого стану, якщо вони «розбалансувалися» — надміру розхвилювалися чи, навпаки, це хвилювання через радісне перезбудження.

Ключові складові

Увага та самоусвідомленість

Тривалість

30 хвилин

Матеріали для уроку

Підготуйте:

  • великий аркуш паперу або дошку, щоб записувати список слів, що позначають самовідчуття,
  • маркери.

🙌
«Розігрів»

Тривалість: 4 хвилини

Доброго ранку, діти! Згадайте сьогоднішній ранок — з моменту, як ви прокинулися, і до приходу в клас. Підніміть руку, з ким трапилося (або хто з вас зробив) щось добре. Хтось хоче поділитися з класом?

Яке добро ви чинили за останні кілька діб (тиждень)? Як ви себе при цьому почували?

Як ви гадаєте, що буде, якщо ми й надалі робитимемо добре одне одному?

🗺
Презентація/обговорення

Тривалість:

10 хвилин

Що таке самовідчуття?

Огляд

Під час презентації ви допоможете учням зрозуміти, що таке самовідчуття, а також скласти список слів, які їх описують. Так з’явиться спільний словничок на тему самовідчуття.

Що вивчатимемо

  • Як ми сприймаємо зовнішній світ за допомогою 5 чуттів, так само можемо дослухатися до самовідчуття всередині свого тіла
  • Самовідчуття бувають приємними, неприємними або нейтральними
  • Існують прості стратегії, за допомогою яких можна допомогти своєму тілу заспокоїтися і почуватися в безпеці.

Схема дій

Пригадайте з дітьми 5 чуттів і поговоріть, для чого ми їх використовуємо. Обговоріть нервову систему і як вона пов’язана з чуттями. Обговоріть поняття самовідчуття (сприйняття власного фізичного стану).

Спільно з учнями складіть список слів, які описують самовідчуття.

Якщо діти кажуть щось на кшталт «Почуваюся добре!» — це почуття, а не конкретне самовідчуття. Заохотьте їх описати це почуття словами — поставте їм запитання на зразок «А як це «добре» відгукується у твоєму тілі?» або «Де в тілі ти це відчуваєш?»

Нічого страшного, якщо дітям спадатимуть на думку слова, які зовсім не описують самовідчуття, — далі будуть вправи, які допоможуть їм краще зрозуміти ці поняття.

Підказки для вчителя

Самовідчуття — це фізичне відчуття, яке з’являється в тілі. Наприклад: тепло, холод, поколювання, розслаблення, важкість, напруженість, легкість, відкритість.

Слова, які описують фізичне самовідчуття, не варто плутати із загальними станами — добре, погано, скуто, полегшено тощо. А також з емоціями — щасливі, сумні, налякані, захоплені. Коли діти складуть список слів на позначення самовідчуттів, їм буде легше розпізнавати власні фізичні стани, а це допоможе стежити за тілесним самопочуттям.

Якщо ви готові, дуже бажано розповісти учням про роль нервової системи, завдяки якій ми відчуваємо себе зсередини, а також сприймаємо світ назовні (наприклад, за допомогою 5 чуттів) і яка підтримує нашу життєдіяльність — регулює дихання, серцебиття, кровотік, травлення та інші функції організму. Матеріал і навички ви можете викладати без вживання терміна «нервова система», замінивши його словом «тіло». Але якщо вам вдасться поступово дати дітям розуміння автономної нервової системи, це допоможе їм краще засвоїти матеріал.

Приклад проведення

1

Ми вже вивчали доброту і щастя. Сьогодні поговоримо про те, як чуття допомагають зрозуміти, що відчуває наше тіло

2

Подумаймо, які є 5 чуттів? Ними ми сприймаємо зовнішній світ: бачимо, чуємо, нюхаємо, торкаємося й пробуємо на смак.

3

Що в зовнішньому світі ми сприймаємо за допомогою 5 чуттів? Розгляньмо одне з них — слух: посидьмо хвилинку в тиші й звернімо увагу на звуки, які ми за цей час почуємо. Що ви почули? Хтось хоче поділитися про інше чуття? Що ви бачите? Чого торкаєтеся? Що вам пахне?

4

Наше тіло має спеціальні засоби, щоб відчувати зовнішній світ, а також внутрішній — те, що відбувається всередині. Ці засоби називаються «нервова система».

5

«Нервова система» називається так тому, що в тілі є дуже багато нервів, які відправляють інформацію з різних частин тіла до мозку й отримують її від нього.

6

Отже, за допомогою чуттів ми сприймаємо світ поза тілом — чуємо запахи і звуки, наприклад. Давайте дослухаємося, чи «почуємо» ми щось усередині своїх тіл. Покладімо одну руку на серце, другу — на живіт і ненадовго заплющмо очі. Зверніть увагу на те, чи відчуваєте ви щось у своєму тілі.

7

Наприклад, це може бути жар чи холод. Такі відчуття називаються «самовідчуттями» — бо це про вас самих.

8

Самовідчуття — це те, що відчуває наше тіло. Воно говорить нам про свої відчуття — про само-відчуття.

9

Коли ви торкаєтеся парти — вона тверда? М’яка? Тепла чи холодна?

10

Коли торкаєтеся свого одягу, він м’який? Шершавий? Гладенький? Ще якийсь?

11

Візьміть до рук олівець чи ручку. Коли ви торкаєтесь — вони круглі? Пласкі? Теплі чи холодні? Гострі? Які ще?

12

Чи є щось на вашій парті, що можна описати словами-чуттями?

13

А тепер подумаймо про те, що ми відчуваємо всередині. Ось приклад: коли ми стоїмо на сонці, тіло підказує, що йому гаряче, і ми переходимо в тінь, де прохолодно. Спершу тіло відчуває спеку, коли ми в тіні — прохолоду. Давайте разом подумаємо про те, які ще самовідчуття у нас бувають усередині.

14

Давайте разом називати все, що спаде на думку. Якщо будемо не впевнені, що це самовідчуття, я запишу окремо це слово ось тут.

15

Деяким дітям можуть знадобитись окремі підказки для розуміння самовідчуттів. Тут допоможуть такі запитання: «Що ти відчуваєш, коли хочеш спати? Яка частина тіла підказує, що хочеш їсти? Що відчуваєш, коли тобі весело? А коли ти щасливий? Коли ти займаєшся улюбленим видом спорту, що відчуваєш усередині? А коли ти взагалі у захваті від чогось?» Допоможіть дітям прикладом: «Коли я думаю про те, щоб трохи повеселитися, то відчуваю тепло в плечах і на щоках».

💪
Вправа на осмислення

Тривалість:

12 хвилин

Відчуття зовнішні та внутрішні

Огляд

Ця вправа допоможе учням зрозуміти, що ми відчуваємо речі в зовнішньому світі (за допомогою чуттів) та всередині себе (коли дослухаємося до того, що відбувається в тілі, і називаємо це певними словами).

Розробники SEE Learning створили стратегію «Миттєва допомога!» (її наводимо в кінці статті). Її суть зводиться до того, щоб зайняти мозок чимось незначним або скерувати увагу на самовідчуття. Доведено, що коли нервова система збуджена, тіло можна миттєво заспокоїти, якщо певними діями скерувати увагу на самовідчуття.

Що вивчатимемо

Як ми сприймаємо зовнішній світ за допомогою 5 чуттів, так само можемо дослухатися до самовідчуття всередині тіла.

Про те, що самовідчуття бувають приємними, неприємними або нейтральними.

Про існування стратегій, за допомогою яких можна допомогти тілу заспокоїтись та почуватися в безпеці.

Схема дій

Виберіть одну з миттєвих стратегій «Миттєва допомога» (в кінці статті), яку ви опрацюєте з усім класом. Дотримуйтесь вказівок, поданих нижче, щоб спокійно поставити дітям запитання про самовідчуття.

За такою ж схемою можете пройти інші стратегії «Миттєвої допомоги», якщо у вас буде час.

Важливо!

Учні можуть познайомитись зі стратегіями «Миттєва допомога» у форматі станцій довкола класу. Приготуйте необхідні матеріали. Розкладіть їх по класу. Нехай діти об’єднаються в пари, обійдуть клас та виберуть собі станцію до вподоби. Вони можуть попрактикуватись удвох, а тоді взаємно поділитися враженнями. Коли всі пари спробують бодай по дві стратегії, зберіть клас докупи та попросіть розповісти, хто що пробував і хто що відчував.

Після того як діти познайомляться зі стратегіями «Миттєва допомога» і спробують деякі з них, можна також попросити їх намалювати власні станції«Миттєвої допомоги» та розмістити по класу.

Ось кілька стратегій. Нижче — приклади формулювань для проведення цієї вправи, щоб встигнути познайомитися з кількома з них паралельно.

  • Зверніть увагу на звуки в класі, а потім — за межами класу.
  • Назвіть кольори, які є в класі.
  • Торкніться меблів поруч з вами. Зверніть увагу на температуру і текстуру поверхні.
  • Силою натисніть долонями на стіну, зверніть увагу на відчуття в м’язах.
  • Полічіть від 10 до 1.

Приклад проведення

1

Пригадуєте, ми говорили, що хочемо відчувати щастя і добро?

2

Наші тіла також можуть почуватися щасливими й нещасними. Якщо ми почнемо звертати на це увагу, то зможемо робити ті речі, які чинять добро нашому тілу.

3

Зараз ми спробуємо кілька вправ на чуття і подивимося, чи відбувається щось у нашому тілі.

4

Почнемо з чуттів, скерованих назовні.

5

Прислухаймось: чи вдасться нам почути три різні звуки в цьому класі. Послухайте, а тоді піднімайте руку, якщо почули три звуки. (Зачекайте, поки більшість дітей піднімуть руки).

6

Ділімося: хто з вас почув які три звуки? (Запитуйте окремих дітей).

7

Тепер глянемо, чи вдасться нам розпізнати три різні звуки за межами нашого класу. Піднімайте руки, кому це вдалося. Примітка: вправу можна виконувати під музику. Увімкніть трек і запитайте учнів, що відбувається всередині, коли вони слухають музику.

8

Коли більшість дітей піднімуть руки, попросіть кількох школярів поділитися.

9

Що відбулося з нашими тілами, коли ми прислухалися до звуків у класі та поза ним? На що ви звернули увагу? Дайте дітям можливість поділитися враженнями. Можете зазначити, що коли ми прислухаємося, то сидимо тихо й нерухомо.

10

Тепер звернімо увагу на те, що відбувається всередині тіла, коли ми так поводимося.

11

Наші самовідчуття бувають приємними, неприємними та нейтральними (тобто, ніякими). Не буває правильних і неправильних самовідчуттів. Вони існують для того, щоб повідомляти нам про щось: що надто холодно й треба погрітися, наприклад. Нейтральне — це щось посередині, це ні приємно, ні неприємно.

12

Озирніться довкола. Чи ви знайдете три червоні предмети в цьому класі?

13

Зверніть увагу на відчуття всередині свого тіла, коли знаходите червоний предмет. Є в когось якісь відчуття? Якщо так, підніміть руку.

14

Які вони, ці відчуття? Приємні, неприємні, нейтральні?

🎓
Підсумки

Тривалість: 4 хвилини

Що сьогодні ви дізналися про самовідчуття?

Які слова описують самовідчуття?

Як знання про самовідчуття можуть допомогти бути щасливішим й здоровішим? Як гадаєте, коли ці вправи «Миттєва допомога» можуть бути корисними?

Запам’ятаймо те, що ми вивчили та подивимося, чи знадобиться це нам усім наступного разу.

🚑
Стратегія
«Миттєва допомога»

Станція 1

Повільно випийте склянку води. Відчуйте її в роті та в горлі. Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Станція 2

Назвіть 6 кольорів, які ви бачите. Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Станція 3

Озирніться довкола: на чому зупиняється ваша увага? Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Станція 4

Обійдіть клас і полічіть від 10 до 1. Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Станція 5

Торкніться меблів або поверхонь поруч. Зверніть увагу на текстуру, температуру. Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Станція 6

Міцно стисніть докупи дві долоні. Або потріть одна об одну, щоб нагрілися. Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Станція 7

Зверніть увагу на 3 різні звуки в класі та за його межами. Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Станція 8

Обійдіть класну кімнату. Зверніть увагу, що відчувають ступні на підлозі. Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Станція 9

Повільно притисніть долоні чи спину до стіни або дверей. Що ви відчуваєте всередині? Вам приємно, неприємно, нейтрально?

Поділитися цією статтею