Як навчають в одній з найтехнологічніших шкіл в Україні — Ліко-школі

cover_liko
Автор тексту: Олена Юрченко
Фото: Олег Терещенко

У рубриці Future Perfect ми розповідаємо про найпрогресивніші школи в Україні та за кордоном. Цього разу «Освіторія» завітала до Ліко-школи. Тут вчителі на день можуть стати чарівниками, діти беруть уроки у криміналістів і відомих дизайнерів, з першого класу вивчають інженерію та конструювання, а оцінки отримують не за відповіді, а за роз’яснення уроку іншим.

Територія: 6000 квадратних метрів.  Три поверхи з навчальними кімнатами, лабораторія Science, художня студія, актова зала, 2 зали для занять спортом, спортивний майданчик на відкритому повітрі та приміщення для театру.

Кількість учнів: У Ліко-школі навчаються 311 учнів, з 1-го по 6-й клас. Також є дошкільна група Ліко-знайка для 5-річних дітей.

Вартість навчання: станом на 2017/2018 навчальний рік — 20 тис. грн на місяць. У ціну входять усі освітні послуги, 3-разове харчування, відвідування басейну, гуртки за вибором.

Особливість: 1 вересня 2018 року навчальний заклад буде перейменовано в Технологічний ліцей Ліко, а в старших класах поглиблено готуватимуть до університетів за напрямками: будівництво, архітектура та містобудівництво. До слова, будівництво нового вишу такого спрямування — у найближчих планах засновника школи, президента «Ліко-Холдингу» Ігоря Лисова.

І детективне агентство, і колонія на Марсі

Інжинірингова Школа «Brains&Hands» розташована поряд з основним корпусом. Тут діти розробляють механізми, конструюють, дізнаються про сучасні тенденції розвитку технологій, вчаться застосувати науки в щоденному житті — розповідає директорка школи Олена Кухаревська.

TER_6935
TER_6941
TER_6927
TER_6641
26
23
TER_6613
TER_6670
TER_6804
TER_6755

STEAM-освіта включає напрямки: «Робототехніка», «Моделювання і протипування», «Програмування», «Розвиток креативного та критичного мислення». А ще є окремий напрямок — «Детективне агентство»: діти знайомляться з кодами та шифрами, вчаться дедукції, а заняття веде криміналіст-практик.
Зовсім скоро Інжинірингова Школа тимчасово перевтілиться на… майданчик колонізації Марса. Діти досліджуватимуть космос, вирощуватимуть кристали, зображуватимуть сонячну систему за допомогою 3D-ручки.

Оцінюють себе ще й… на початку уроку

У перших класах Ліко-школи використовують українську методику «На крилах успіху». Співавтори підручників за нею — вчителі англійської мови Ліко-школи.
Програма побудована на інтеграції програм із шести навчальних предметів. Із цікавинок — у процес навчання вводяться казкові персонажі лаксики. Саме їм учні мають пояснити те чи те завдання. Діти одержують оцінку не за відповідь біля дошки, а за те, які вони вчителі: за правильне чи ні навчання казкових друзів. Результат визначають самі учні, а не дорослі. Найкраще людина навчається тоді, коли навчає інших. Так лаксики допомагають реалізувати принцип «навчаючи інших, навчаюся сам».
А для трохи старших дітей учителі впровадили самооцінювання.


Викладачі роздають на початку уроку листочки, на яких учні записують, яку оцінку хотіли б сьогодні отримати, і це стає для них мотивацією протягом заняття.


Протягом уроку, на якому застосовуються різні види роботи, учні ставлять на листочку позначки, а в кінці виставляють собі фінальний бал. Якщо він відрізняється від бажаного, дитина пише, над чим їй треба попрацювати.

Замість класів — динамічні групи

Класів у Ліко-школі немає. Натомість є динамічні групи, у кожній з яких — по 20 дітей. На думку очільників школи, поділ на класи перетворюється на відокремлення одних дітей від інших. Тоді учні живуть тільки життям замкнутої групи, не помічаючи, що відбувається у сусідів, і навіть іноді протиставляючи себе їм.

TER_6465

У 5-х класах Ліко-школи об’єднали учнів у малі групи — так краще засвоюється інформація, а у вчителя є можливість приділити увагу кожному. Перехід із групи в групу створює сценарій взаємообміну.

Тьюторів обирають учні

Учнями 1-4-х класів опікується куратор. Окремо 17 тьюторів працюють із дітьми двох 5-х класів та 6-го класу закладу. «Саме в цей період розвитку дитини тьютори можуть допомогти вибудувати траєкторію індивідуального розвитку дитини, — зазначає директорка школи Олена Кухаревська. — Наші тьютори — молоді вчителі-предметники (до 30 років)».

TER_6576
TER_6797
TER_6608
TER_6468
21
2
TER_6673
TER_6798
TER_6719
TER_6568

«У кожного з учнів є тьютор, якого він обирає. За кожним тьютором «закріплено» від 1 до 5 дітей, — розповідає відповідальна за тьюторство в Ліко-школі Тетяна Васильова. — Протягом року учень за потреби домовляється з тьютором про зустріч, і той дає дитині поради щодо взаємодії в колективі або допомагає вирішити проблеми в спілкуванні з друзями, старшими».
Тьютор має навчити дитину розумінню, що їй вдається найкраще, що захоплює і в якому напрямку варто розвиватися далі, досліджує її сильні та слабкі сторони.

Есе «Правила супергероїв» та задачі про Супермена

В останню п’ятницю кожного місяця в Ліко-школі проводять Тематичний день. «Учні досі в захваті від Дня кіногероя та Дня театрального героя, — розповідає заступник директора з виховної роботи Оксана Карпенко. — Діти переодягались в улюблених театральних та кіногероїв, а протягом дня відбувався флешмоб: вчителі перевтілились у героїв книги «Чарівник Країни Оз» і зробили для дітей інтерактивну міні-виставу.

TER_6415

Протягом дня на всіх уроках підтримується обрана тематика: на математиці учні можуть обчислювати, яку відстань пролетить Супермен, на уроках живопису малюють героїв, на уроці літератури пишуть есе «Правила супергероїв», на фізкультурі виконують вправи, які стосуються здібностей супергероїв.

Білінгвальне навчання та мовна практика онлайн

У Ліко-школі поглиблено вивчають англійську мову. У першому класі на це відведено 7 годин на тиждень, включно з білінгвальними предметами. Із 1-го класу англійською викладається «Художня творчість», з 2-го — Science (поєднання природничих і математичних предметів).

На білінгвальних заняттях вчитель розмовляє англійською та за потреби перекладає українською. А з 4-го класу всі бажаючі можуть долучитися до онлайн-навчання з британським викладачем, який розробляє та проводить уроки для груп по 6-8 дітей. З 2019 року в такому режимі в Ліко-школі викладатимуть математику та Science.

Для емоційного інтелекту — Lions Quest

У Ліко-школі з 1-го класу діти проходять курс за методикою Lions Quest. Вона виникла в США, і зараз за нею працюють 98 країн (до слова, впровадили її і більшість прибалтійських шкіл).

В основі курсу — розвиток соціальних та емоційних компетенцій ХХІ століття. А саме: самоусвідомлення: «Хто я? Який я? Чого прагну? Які в мене емоції та почуття? Які маю сильні та слабкі сторони?»; самоконтроль; соціальна свідомість (емпатія, прийняття інших такими, які вони є, розуміння законів суспільного життя); побудова стосунків (комунікація, вміння бути хорошим другом, розв’язання конфліктів). Методика Lions Quest наскрізно проходить через усі предмети в Ліко-школі.

Учні за музейних екскурсоводів

Чимало занять Ліко-школи проводять у формі екскурсій. Наприклад, спочатку учні всебічно вивчають тему «Вода», а потім їдуть у Музей води. Або коли, наприклад, на уроці історії закінчують вивчати тему первісного суспільства, дітей везуть у Музей історії. І екскурсію музеєм проводять учні. «Ми підходили до експоната і діти розповідали, що вони знають» — каже заступник директора з виховної роботи Оксана Карпенко.

TER_6483
TER_6349
TER_6772
TER_6606
24
25
TER_6595
TER_6571
TER_6394
TER_6444

Також учні їздять на ферму при Національному університеті біоресурсів, де знайомляться з основами бджільницва, вивчають життя тварин і вчаться за ними доглядати. Як бонус наприкінці уроку діти каються верхи на конях.

Замість батьківських зборів — дружня кава і тренінги

У Ліко–школі немає поняття «батьківські збори». Замість нудних зборів для мам і тат по середах організовують «батьківську каву» для батьків учнів з різних класів. Також спеціально для батьків у Ліко-школі проводять тренінги і семінари, запрошують послухати лекції психологів.

Усю інформацію про навчальний процес і шкільні активності батьки отримують на внутрішньому порталі школи (мобільний додаток Teams). Кожен клас і вчитель має там свою сторінку. Батьки можуть поставити запитання в чаті будь-якому викладачу, члену адміністрації школи чи директору.

П’ять «китів» Ліко-школи:

1. Інформаційно-комунікаційні технології

Школярі не тільки поглиблено вивчають інформатику та математику, а й проходять профільні спецкурси: вивчення актуальних мов програмування, адміністрування інформаційних мереж.

2. Біотехнології

Окрім поглибленого вивчення хімії, біології та фізики, учні проводять лабораторні та практичні роботи в сучасних лабораторіях.

3.Інженерія та конструювання

Кожен учень Ліко-школи має змогу запускати стартапи в цьому напрямку і зустрічатися зі знаними інженерами-конструкторами та винахідниками.

TER_6586

4. Дизайн

Діти поглиблено вивчають образотворче мистецтво, художню культуру, у школу запрошують відомих дизайнерів. Займаються на профільних спецкурсах у шкільних майстернях: 3DLab, LaserLab, текстильна. І дівчата, і хлопці працюють молотком та рубанком, шиють: поділу за статтю немає.

5. Будівництво та архітектура

Учні відвідують профільні спецкурси, зустрічаються з лідерами будівельної галузі й можуть пройти практику в будівельно-архітектурній компанії «Ліко-Холдинг».

Поділитися цією статтею