Що таке просторові ігри і як вони розвивають змалечку математичні навички

Літо для дітей — це табір, природа, пляж та ігрові майданчики, але багато дошкільнят втрачають навички, які отримали протягом навчального року. Для маленьких дітей існують прості способи тренувати мозок, усе ще насолоджуючись канікулами. Їх описали американські науковці в публікації Інституту Брукінгса.

Зокрема, говорять про «грайливе навчання» — веселі заняття для дітей, щоб підтримати грамотність та знання мови, а також науки, технологій, інженерії та математики (STEM). Літо — це ідеальний привід ввести в щоденний режим такі навчальні ігри. Наприклад, будівельні іграшки (блоки та пазли), дерев’яні поїзди, лабіринти та карти скарбів — усе це допоможе розвинути за допомогою іграшок просторові навички.

Що таке просторові навички і чому вони важливі?

Просторові навички — це розумова візуалізація та зміна об’єктів і їх співвідношень між собою. Наші щоденні завдання вимагають просторових навичок — наприклад, завантажити посудомийну машину та знайти найшвидший маршрут для ранкової поїздки. Діти з кращими просторовими навичками в дорослому віці частіше здобувають професії в галузі STEM.

Інженери повинні візуалізувати, як сили впливають на побудову конструкції, біологи мають розуміти молекулярні рівні організації життя та ілюструвати їх у просторових уявленнях або схемах, а хіміки знають, де в просторі періодична таблиця та ідентифікують певні молекули з різних точок зору. І це лише частина професій, які потребують просторових навичок.

Наука за просторовим навчанням?

Наукові дослідження засвідчують, що побудова конструкторів із блоків та складання пазлів значно сприяють розвитку просторових та математичних навичок дітей. Як? Наприклад, під час будівництва вежі потрібно поставити квадратний блок на прямокутний або розвернути зелений блок і розташувати його поруч з оранжевим. Результати дослідницької лабораторії свідчать про те, що дорослі, які природно використовують ці просторові терміни в контексті гри, допомагають розвивати кращі просторові та математичні навички в дошкільнят.

Просторові та математичні ділянки мозку пов’язані — люди часто думають просторово під час вирішення математичних задач. Наприклад, діти використовують наочні стратегії для розв’язання нових математичних задач.

Якщо дитина з раннього віку має високі просторові компетенції — пізніше в неї кращі здібності до математики, запевняють учені. Трирічні діти, які повторювали конструкції з блоків та складали пазли, мали на 70% вищу математичну готовність перед початком навчання в школі. Такі просторові ігри сприяють розвитку в дітей ранніх математичних здібностей незалежно від різниці в можливостях між малозабезпеченими та заможнішими родинами. Гратися легко можна і вдома з батьками, і в садочках.

Як можна розвинути просторове навчання?

Дорослі можуть спеціально пристосувати повсякденні заняття маленьких дітей. У нещодавньому дослідженні вчені перевірили способи підвищення просторових навичок за допомогою простої головоломки. Дорослі давали вказівки та відгуки, коли діти вирішували дедалі складніші задачі — спочатку з лише двома простими блоками конструктора, потім трьома блоками та верхівкою, яка оберталася, і до ще складніших конструкцій із шістьма блоками. Попередні дані свідчать, що цей тип гри-головоломки з корекційним зворотним зв’язком допомагає просторовим та математичним навичкам 3-річних дітей, особливо дітей з неблагополучних районів.

Такі вправи не лише генерують просторову мову, а й можуть поліпшити мову чисел, скажімо, коли діти оцінюють висоту замку. Можна додати просторовий контекст в розмови за вечерею, включивши слова та фрази, що описують розміри або візерунки, чи проводити щотижневий сімейний ігровий вечір.

Для настільних ігор потрібне переміщення на точну кількість крапок, зазначених на кубиках. Гра «Холодно-гаряче» також може сприяти поінформованості дітей про форму (наприклад, щось овальної форми), поняття розміру (наприклад, коротке чи довге) та кількості.

Діти можуть намалювати карту мікрорайону або практикувати навички просторової перспективи, зображуючи, як виглядають будинки їхньої вулиці, якщо дивитися на них з різних куточків. Діти із задоволенням малюють картинки макета своєї спальні. Можливостей безліч.

І це все?

Та коли літо минає, навчання не потрібно зупиняти. Наука припускає, що просторове навчання є важливим фактором для подальшого розвитку STEM. Такі навички — ключові, і можуть вдосконалюватися весь той час, поки дітям пропонують більше просторової мови та досвіду.

Ось так легко можна допомогти кожній дитині здобути навички, які дадуть їй змогу бути сильним учнем. Літній час — прекрасна можливість для початку просторових ігор.

Поділитися цією статтею