Експертка з технологій доповненої та віртуальної реальності, голова товариства «AR/VR в освіті», авторка книг на цю тему Джеймі Доннелі (США) розповіла на конференції EdCrunch про те, як технології допомагають школярам створювати віртуальні світи, набувати унікальні навички та занурюватися в кожну тему — немов переноситися до інших історичних часів, на інші материки та планети.
Чому очікується бум AR/VR
Сьогодні віртуальна і доповнена реальності, які можуть занурити користувача в абсолютно нові світи, — це новий освітній тренд, на думку пані Донеллі. За статистикою, ринок AR/VR зростає і торік становив $17 млрд. А в 2020 році очікується великий стрибок, адже запланований випуск окулярів від Apple. Окуляри від Google, які вийшли раніше, були не дуже вдалим варіантом, бо випередили час. Нині ж починається бум цієї технології. Нові окуляри AR легко доповнюватимуть будь-який iPhone. Прогнозована кількість користувачів AR у 2020 році — 1 млрд по всьому світу.
Чому ми переходимо від віртуальної реальності до доповненої? Що менше технологія нам заважає бути в реальності, то краще. Приміром, навушники можна одягати, але якщо носити постійно, нічого не чуєш довкола, випадаєш із життя. AR позбавлена цієї вади: ми в реальному світі отримуємо додатковий шар.
Якщо нові технології задовольняють важливі потреби, на думку пані Донеллі, вони потрібні. Припустимо, дитині важко зрозуміти якесь фізичне явище, і вона не може за допомогою традиційного методу — ручки і паперу — усе це засвоїти. А ось AR та VR здатні зробити урок таким, що закарбовується в пам’яті.
Новації — не самоціль, а спосіб краще підготувати учнів. Тож учителям варто прогнозувати, які cаме технології в майбутньому знадобляться дітям, і готувати їх до цього на уроках.
Як технологія рятує від… ведмедів
Доповнена реальність дасть змогу істотно знизити витрати на професійну підготовку. Особливо це корисно в тих галузях, які не можна відтворити в реальності. До слова, 64 % споживачів США планують використовувати AR на роботі. Скільки специфічних потреб існує, де зможе допомогти така технологія! Наприклад, навчитися захищатися від… хижаків. В американської експертки є друг — освітянин з Аляски, який використовує AR, щоб навчити людей захищатися від ведмедів, застосовуючи газовий балончик. На Алясці є серйозна загроза нападу «господаря лісу». Але скільки не розповідай людям про правила самооборони, вони можуть розгубитися, коли загрожує смертельна небезпека.
Усі слова вилітають з пам’яті, а ось тіло зберігає навички. Це як плавати чи їздити на велосипеді — досить навчитися один раз, і людина зможе робити це навіть після тривалої перерви. Тож учні одягають шоломи, йдуть у ліс, вчаться розпилювати газ із балончика. Після навчання деякі люди непритомніють, інші тікають і втрачають шолом. Тому що тіло реагує на те, що людям показують, так, ніби перед ними справжній ведмідь. Це дуже потужний момент. Це доводить, що AR дає змогу опановувати навички, які учням знадобляться в майбутньому.
Як «оживає» візитівка вчителя
Спочатку Джеймі Доннелі розповіла про ті зручності, які вже сьогодні можуть бути доступними на мобільних телефонах за допомогою спеціальних додатків.
Людина може «оживити» візитівку в AR: з’явиться відеозвернення, сторінка соцмереж, особисті повідомлення. Обирати можна рухом однієї руки, використовувати візитівку як тачпад, одним помахом скасовувати останню дію і повертати на крок назад або на «домашню» (початкову) сторінку. Можна очищати інтерфейс та повертатися до розширеного — з відображенням вбудованих віртуальних додатків.
А ще з AR-інтерфейсами, які з’являються лише в користувача, ми зможемо робити звичні речі, як з гаджетами: клікати, скролити та перетягувати об’єкти, адже є функції впізнавання позиції руки та розпізнавання дії. Такий простір для дій дає технологія теплового дотику, завдяки якому гаджет зчитує, що людина робить пальцями в повітрі. Керувати зручно також за допомогою голосових команд.
Як читати незнайомою мовою
У перекладачі Google — програмі, якою майже всі користуються — є можливості, про які ще мало знають. Запускаємо його, вмикаємо камеру телефона (з програмою AR) — і отримуємо переклад: той самий шрифт, колір, розмір. Просто дивимося на флаєр і читаємо його рідною мовою. Це має допомогти кожному школяреві з вивченням мов. У США, трапляється, батьки-емігранти не приїжджають до дітей у кампус, тому що не можуть прочитати покажчики, не можуть спілкуватися з людьми. Ця технологія знімає проблему.
Ще одна новинка: Insta 3600 One — камера 360 градусів, яку зручно використовувати для стрімінгу. Нині користувачі вже не хочуть завантажувати відео в YouTube — забагато роботи. Тож пані Доннелі передавала у Twitter свій виступ на EdСrunch у режимі реального часу, а люди з усього світу могли розглядати присутніх, залу. Панорама 360 градусів дає ілюзію присутності на конференції.
Google Street View дає змогу робити знімки на вулиці на 360 градусів. Ця програма працює і на гаджетах попереднього покоління. Це безкоштовно і доступно навіть нашим школярам. Можна викладати ваші 360-градусні фотки на Tour Creator, інтегрувати з локацією на картах Google, додавати опис, аудіо або ж об’єднувати кілька фотографій на 360 градусів.
Квідич під стелею класу
Як задіяти AR- і VR-інструменти в навчанні і додати творчі елементи в рутинні освітні процеси? Американська експертка радить спиратися на дві непересічні можливості: побачити на власні очі будь-яку теорію та створити власний світ.
Щодо першого: це вже на порядок вище стандартної візуалізації.
Приміром, програма «Злови слово AR» необхідна, коли вчать мову. Вчитель обирає слово і пропонує його. Літери в AR просто розлітаються в повітрі. Дитина має впіймати кожну і вставити в правильній послідовності у слово (немов на шоу «Поле чудес»).
DisruptEDX дає змогу побачити книжки з доповненою реальністю для учнів початкової школи. Вони допомагають засвоювати грамоту, ази математики, знайомлять з казковими та фантастичними персонажами. Хто б не хотів на уроці літератури побачити, як Гаррі Поттер грає у квідич під стелею класу?
Схожа програма корисна на хімії, фізиці, астрономії, географії. Наприклад, старшокласники вчать хімічні елементи. Картки з їхніми найменуваннями оживають, можна побачити зовнішній вигляд, приміром, металу, формулу тощо. Так само можна працювати з картками планет, географічних об’єктів тощо.
«Діти, підведіть Шекспіра до Сервантеса»
Уроки анатомії та охорони здоров’я стають у рази ефективнішими. Із презентації, представленої на EdCrunch, було видно, як донька пані Доннелі просканувала палець за допомогою камери, і одразу ж була визначена частота серцевих скорочень. Школярка бачить, що відбувається в її грудній клітці і як б’ється серце саме з її ритмом. Можна подивитися навіть розріз серця і піти за потоком крові всередині вени. А можна — як кисень розподіляється по організму. Це цікаво для школярів, які бачать, як усе відбувається в реальному часі. Також можна побачити кістки, м’язи, внутрішні органи.
«Оживляти» історичних персонажів, щоб роздивитися їхні постаті, побачити в русі, немов реальних людей, і легше запам’ятати допомагає програма Quantum ERA. Але це ще не всі можливості! Картки з героями можна покласти поруч і подивитися, як ці історичні персонажі взаємодіяли в минулому. Приміром, на уроці можна почути від вчителя «Діти, підведіть Шекспіра до Сервантеса. Спостерігайте, як вони спілкуватимуться. Зробіть висновок, чи були вони знайомі?»
Створимо планету разом?
Друга суперможливість для вчителя та учня — створення нових просторів, віртуальних чи з доповненими елементами. Це вивільнює креативність дітей. Школярі стають розробниками контенту. Це теж дуже важливо для підготовки до майбутньої діяльності.
Компанія 3D Bear, наприклад, доповнює реальність тваринами, за поведінкою яких можна спостерігати, ніби на фермі чи в зоопарку. Вони рухаються, спілкуються між собою, можна обійти їх навколо. Або ж створити власних.
Учні спільно з педагогом можуть легко додавати до знайомих реалій мультиплікаційних персонажів, велетнів, ельфів — у класах, на стадіонах, поруч з учнями, біля школи.
Нещодавно компанія 3D Bear зробила прорив. Тепер у них є можливість об’єднати роботу кількох студентів. Джеймі Доннелі з учнями під’єднали до роботи кілька людей по всьому світу і створили доповнену реальність разом. Це було дуже цікаво! Діти отримують досвід, як віртуальне спілкування і співтворчість стають реальністю, до якої можна регулярно повертатися.
Окуляри Oculus Go в поєднанні з додатком Add Search дають змогу взаємодіяти з віртуальною реальністю і створювати свій простір. Приміром, у запропонованому ландшафті кількома кліками додавати ріки, гори, рослини, тварин і птахів, змінювати сезон чи час доби.
Змішана реальність — дитяча іграшка
Вершина сучасних технологій — поєднання AR та VR. Наприклад, Merge Cube, який оживає за допомогою програми Object Viewer. Ця платформа дає змогу що-небудь створювати, завантажувати і переглядати всередині такого куба (блока тематичної інформації, поданого всіма можливими способами). Сюди вбудований контент і у віртуальній, і в доповненій реальності. Скажімо, тема — акули. У віртуальній реальності ми побачимо, як ця хижа риба плаває, побачимо документальний фільм про життя акул та спільне плавання з ними аквалангістів, зможемо завантажити енциклопедичні факти. А в доповненій реальності — подивитися на зуби акули, наприклад, виміряти їх і порівняти з іклами хижаків. Нині такі «кубики» вже продаються в Україні як іграшки та навчальний матеріал і доступні кожному.
Пані Доннелі переконана, що саме такими будуть підручники в найближчому майбутньому.