Репетитор у смартфоні: Як голосовий помічник підготує до ЗНО

На глобальній конференції про цифрові інновації в освіті EdСrunch-2019 американський фахівець у галузі штучного інтелекту, старший директор в ACT Next, психолог Стів Поляк провів майстерку про те, що він називає «голосом майбутнього» — персонального голосового консультанта.

Старшокласникам потрібна «настирлива» Алекса

Як би діти готувалися до ЗНО, якби на час підготовки в них був персональний голосовий помічник, підключений до Amazon і Google?

— Алекса, завантаж усе про ACT, — каже експерт (він на конференції грає роль старшокласника). АСТ (American College Testing) — це американський аналог ЗНО, який допомагає виміряти рівень академічної готовності учня до вступу в університет.

— Що вам сьогодні цікаво? — питає штучний інтелект на ім’я Алекса. На екрані з’являються іконки шкільних предметів та їхніх розділів.

— Чи ви зареєструвалися на тест? Адже ви плануєте через рік вступати до коледжу. 

Алекса, якщо хоч раз спілкується з кимось, запам’ятовує про нього всю інформацію, щоб не питати повторно. Помічник сам визначає геолокацію, тож уже знає, де і коли учень проходитиме тестування. Алекса виводить на екран час і місце проведення тестування, вказує на мапі, де це, показує, які кроки необхідні для реєстрації.

— Алексо, я хочу підготуватися до тесту.

— Бажаєте подивитися, які у вас нині навчальні успіхи? — вона показує всі оцінки.

— Я хочу зайнятися математикою.

— Так, але у вас високі бали по цьому предмету, а до вивчення англійської мови ви не приступали вже місяць. Вона теж буде на іспитах, — непокоїться Алекса.

— Ні, я все одно хочу вчити математику.

— Тоді я б радила зайнятися геометрією. Там є ще над чим попрацювати.

— Ок.

Алекса відкриває саме ті теми та відповідні матеріали (тексти, відеоуроки, завдання), які треба пройти конкретному учневі. Йдеться не про геометрію в цілому, а про найбільш актуальні саме для цієї людини знання та навички.

Коли йде відео, учень може просто сказати: зупини, перекрути назад, почни спочатку.

— Тепер перевірте знання з цієї теми, — наприкінці звертається Алекса та відкриває відповідний тест.

Такий голосовий консультант трохи більш настирливий, ніж це заведено з дорослими. Адже зайві нагадування і делікатний контроль старшокласникам не завадять.

Геймерам нагадують про іспити

Найцікавіше — спосіб, яким компанія планує достукатися до підлітків. Вона створила ще одну систему разом з компанією-розробником гри-шутера «Сall of Duty». Ця співпраця допомагає вийти на цільову аудиторію — «достукатися» до школярів, навіть якщо вони ще не замислилися про майбутні іспити. Можна одночасно грати в «стрілялки» та увімкнути голосового помічника, який стане в пригоді: оцінить, як ви граєте, скільки було перемог, що можна покращити. Також програма видає статистику. Надалі все те саме вже знайомий по грі голосовий помічник може робити щодо знань зі шкільних предметів. Так зі «стрілялок» дитина може безболісно перейти до думок про тестування.

Навіщо взагалі потрібні такі голосові помічники? Чим це краще за touch-screen? Опитування, проведені компанією, довели: насправді людям не завжди просто аналізувати таблиці, цифри, графіки. Значно зручніше багатоканальний підхід: інформація надходить одночасно через зір і слух. Тобто віртуальний консультант одночасно розповідає учневі і демонструє на моніторі матеріал. Приміром, пояснює кожен стовпчик тієї ж таблиці…
Компанія, яка створила Алексу, займається інноваційними підходами, наприклад, оцінюванням школярів, програмами для самоосвіти. Вона планує, що таким голосовим помічником можна буде безкоштовно користуватися на гаджетах — вдома чи в класі разом з педагогом. Вже розроблена Amazon Echo Show, яку можна завантажити в смартфони та планшети. Довелося органічно поєднати рішення для мобільних пристроїв, голосового управління, інтернету, аналізу великих даних, штучного інтелекту і машинного навчання.

Вам консультанта чи наставника?

На основі платформи Аlexа також розробили два види голосових асистентів, які допомагають дітям з підготовкою до незалежного тестування.
1. ACT Explorer — це голосовий помічник-консультант. Наприклад, він може сказати, які розділи будуть у тесті, де і як його проходять, скільки це коштує, скільки часу є на питання, та іншу довідкову інформацію. Пізніше помічник сам вийде на зв’язок — надішле нагадування, коли слід реєструватися і що робити на різних етапах, бо за порушення в США накладають штрафи. Він може допомогти і в процесі реєстрації.

2. ACT Coach — це вже віртуальний наставник, тобто багатоканальний помічник, який забезпечує доступ до безперервного навчання. Він, ніби справжній педагог, вміє аналізувати, як виконує завдання учень, і дає рекомендації та ідеї щодо ефективнішої практики. Щоб допомогти школяру готуватися до тестування, важливо знати, скільки часу потрібно учневі на освоєння того чи того предмета і які предмети слід додатково підтягнути. В усьому цьому допомагає Алекса, до того ж підлаштовується під потреби кожного учня. На базі платформи підготовки до тестів вона може виділити конкретні вправи, які корисні саме йому. Доки учень виконує завдання, паралельно йде аналіз помилок та досягнень, навіть якщо людина не просила оцінити її роботу. Голосовий помічник використовує  статистику й аналіз діяльності не лише для того, щоб надати її клієнту, а й щоб персоналізувати підхід до учня. Дитина може отримати детальні відповіді на питання: «Алексо, як у мене справи з англійською?» або «Алексо, які твої рекомендації щодо вивчення геометрії».

«Зіркові» оцінки та бали за soft skills

Школяр одночасно отримує доступ до завдань, щоб практикуватися, та до репозитарію (де зберігаються матеріали по шкільній програмі), аби повторювати те, що забув. ACT Academy спирається на структуровані великі бази даних з усіх шкільних предметів. У цій системі можна реєструвати вчителів, учнів та батьків. Тут можна побачити, наскільки добре школяр вивчає кожен предмет: він позначений від однієї до трьох зірочок, залежно від рівня опанування. Крім того, шкільна дисципліна ділиться на менші розділи. Наприклад, математика поділяється на сім розділів (арифметика, алгебра, геометрія, тригонометрія тощо). І по кожному з них можна пройти своє тестування, отримати оцінку зірочками та поради, що конкретно почитати. Якщо учень добре опанує, приміром, алгебру, його загальна оцінка за математику одразу ж покращиться.

Також за допомогою ACT Holistic Framework оцінюються soft skills: наскільки людина може гарно співпрацювати з іншими, комунікувати, аналізувати, критично ставитися до інформації.

Оскільки мільйони учнів відповідають, відбувається збір і загальних статистичних даних: наскільки та чи та тема складна для всіх, скільки в середньому йде часу на її опанування, як довго виробляється певна навичка.

Як ці послуги масштабують, щоб вони були завжди доступними мільйонам учнів, які готуються до тестів? Розробники використали набір голосових функцій, щось схоже на Amazon Web Service. Системи вбудовані в Amazon.Alexa Skill. Вони діляться на модель взаємодії та цільову функцію. Для всіх видів голосових запитів є своє кодування, яке зберігається в бібліотеках і допомагає організувати відповідь. Таким чином, голосовий помічник може підтримувати діалог.

Спочатку за допомогою розпізнавання голосу програма переводить «почуту» фразу в текст. Потім намагається її порівняти з можливими варіантами. Далі працює модель, яка визначає наміри конкретної людини. А після цього вмикається обране голосове висловлювання, яке почує учень.

Голосовий помічник нині ще й неабиякий мотиватор для учнів. Тож батькам і вчителям залишається радіти, якщо дитина каже: «Алексо, будемо вчитися!»

Поділитися цією статтею