Відзнаку ООН «Взірець зеленої технології» здобув минулої осені український мобільний додаток «Кліматичні краплі». Додаток заохочує екологічно-дружню поведінку своїх користувачів. Ми раніше говорили із засновником сервісу Кирилом Томляком про особливості додатка та змагання між школами. Сьогодні він розповів про нові здобутки та плани «Кліматичних крапель».
Як працює додаток
Мобільний додаток перетворює екологічно-дружні вчинки своїх користувачів на електронні бали та дає змогу обміняти ці бали на знижки від компаній — партнерів додатка. Типи ековчинків, що опрацьовуються: рух велосипедом, поводження з відходами, висадка дерев, енергозбереження, дрібна генерація електроенергії. Кожен бал має назву «крапля» і відповідає 1 кілограму СО2, що не потрапив до атмосфери внаслідок конкретних екологічно-дружніх дій. Додаток можна безкоштовно встановити на мобільні пристрої з операційною системою Android. Він уже налічує сотні користувачів і 25 партнерів у 14 областях України.
Екологічне змагання між школами
Мобільний додаток є технічною основою шкільного конкурсу ековчинків, у рамках якого учні та вчителі здійснюють екодружні вчинки та проекти, заробляють кліматичні краплі та обмінюють їх на знижки й призи від партнерів додатка. У конкурсі вже беруть участь 55 шкіл з усієї України, які у 2018 році скоротили свої викиди на 363 тонни СО2 та реалізували навчання з екологічно-дружньої поведінки.
Чого навчають «Кліматичні краплі»
Ми прагнемо поширити серед молоді екологічно-дружні звички та знання із захисту довкілля.
Конкретні ековчинки учня або цілого класу монетизуються на їхніх рахунках у мобільному додатку та обмінюються на знижки або призи від наших партнерів. Це заохочує учнів до подальших екодій. Поступово поодинокі вчинки перетворюються на сталі звички. Також ми підтримуємо учнів та вчителів у здійсненні екологічних проектів. Адже віримо в здатність шкільних громад бути лідерами в екологічній трансформації України та світу.
Спочатку школа вирішує конкретну проблему в себе (наприклад, забезпечує правильне поводження з відходами). А згодом сприяє поширенню цієї практики на сусідні території — квартал, вулицю. Така співпраця потребує взаємодії з місцевою владою та бізнесом — це теж дуже корисне вміння для учнів.
Як зміна звичок впливає на зміну клімату
Додаток сприяє усвідомленню особистої відповідальності за зміни клімату. І пропонує конкретні та досяжні способи скорочення власних викидів парникових газів. У середньому, споживаючи різні товари та послуги, пересічний мешканець Землі спричиняє щорічні викиди парникових газів в атмосферу на рівні 7–10 тонн СО2. Але він може скоротити такі викиди на одну тонну, дещо змінивши свої поведінкові звички.
Може йтися про частіше використання велосипеда для пересування населеними пунктами, про роздільний збір відходів та здавання на переробку їхніх цінних видів (макулатура, скло, пластик тощо), заощадження енергії в будівлях.
Здійснення таких вчинків у школі демонструє їхню практичність та спонукає учнів до цих дій вже поза школою.
Щорічні інвестиції урядів розвинутих країн у протидію змінам клімату та адаптацію до їхніх наслідків мають скласти $100 млрд уже у 2020 році. Але навіть ці зусилля світової спільноти є недостатніми. Неможливо вирішити проблему зміни клімату без участі простих людей. Адже саме їхні звички є причиною викидів парникових газів. Навчальні заклади при цьому часто і є тими місцями, де формуються та засвоюються такі важливі звички. Ось чому, знову, #ВчителіВажливі!
Українські школярі на Конференції ООН
6 грудня 18 найкращих учнів та вчителів конкурсу з різних куточків України урочисто відкрили День молоді 24-ї Конференції Сторін конвенції ООН про зміну клімату в місті Катовіце, Польща. Українські представники закликали своїх колег здійснювати екодружні вчинки та разом скоротити викиди СО2 на 1 млн тонн.
Це одна з найбільших і найважливіших світових кліматичних конференцій. Вона тривала майже два тижні та зібрала близько 30 тисяч учасників з усього світу.
День молоді та нових поколінь Конференції — це місце зустрічі молодих людей, які реалізують проекти з протидії змінам клімату. Наші учні представили свою діяльність у рамках проекту «Кліматичні краплі» та ознайомилися з прикладами з інших країн.
Більшість представлених проектів були присвячені підвищенню обізнаності молоді з проблематикою змін клімату. Їхні учасники поширювали матеріали про зміни клімату серед навчальних закладів світу, щоб привернути увагу учнів до цієї теми. А український проект продемонстрував конкретні й вимірювані результати дій шкільних громад зі скорочення викидів парникових газів.
Про конкурс 2019 року
Призовий фонд конкурсу «Кліматичні краплі» на 2019 рік становить 100 тисяч гривень. Їх розподілимо між переможцями конкурсу або безпосередньо, або у формі призів, з можливим обміном коштів або призів на кліматичні краплі. Номінантами на перемогу будуть шкільні команди у складі учнів, вчителів та інших учасників.
Ми шукаємо лідерів із захисту клімату, що беруть активну участь чи організовують екодружні проекти та популяризують екологічну освіту, проекти та мобільний додаток «Кліматичні краплі» у своїх школах та за їх межами, з активним використанням сучасних комунікаційних можливостей.
Особлива увага буде надана навчанню з питань змін клімату та екодружньої поведінки серед різних вікових груп учнів. Тому заохочуємо готувати такі навчання та надавати відео відповідних уроків або їхніх частин. Надалі плануємо використовувати такі уроки, наприклад, у формі YouTube-роликів для просування кліматичної освіти мережею інтернет.
Обговорення результатів та оголошення переможців плануємо наприкінці року в Києві. З детальними умовами конкурсу можна ознайомитись за посиланням.