Гроші вчителя: 6 способів заробляти більше

Як учителю суттєво вплинути на рівень своєї зарплати? Це питання постає перед кожним педагогом. А півфіналістки Global Teacher Prize Ukraine 2017 — вчителька англійської мови з Черкаської гімназії № 31 Надія Вовченко та вчителька хімії з невеличкого селища Івано-Франкове на Львівщині Оксана Окулова — навіть проводять майстер-класи на тему «Де вчителю шукати гроші». «Освіторія» разом з ними проаналізувала, де можна знайти матеріальні ресурси.

Де знайти додаткові кошти:

1.
Підвищити свою вартість на ринку праці

Чимало людей розмірковує за принципом повчальної історії Стівена Кові, де людина намагається працювати тупою пилкою: «Загострити, буде легше? Не можу, ніколи — пиляти треба». Вчителі нерідко кажуть: «Це в мегаполісі варто отримати найновіші знання і найвищу кваліфікацію — і знайти собі роботу в суперелітній школі. А в нашому селі чи містечку такої перспективи немає. Тож додаткове навчання — то лише для душі, якщо є час, але ніякого стосунку до прибутків не має». Також люди вважають, що на все це в них немає грошей. Але ж нині саме для педагогів існує величезна кількість безплатних онлайн-уроків. Приміром, Надія Вовченко пройшла фахові курси, які поглиблюють знання з мови та навчають новаторських методик викладання:

  • Кембриджський курс для вчителів;
  • British Council Schools Online;
  • AE Е-Teacher — курс, де пропонують знання на рівні університету та можливість планувати професійний розвиток. Як одна з найкращих, із результатом навчання 98 %, пані Надія стала фасилітаторкою міжнародної платформи;
  • Онлайн-курси Британської Ради «Учителі англійської мови — агенти змін»;
  • Education Beyond Borders — організації, яка займається подоланням глобального розриву в освіті за допомогою професійного розвитку вчителів;
  • Курс лідерства від професора МакЛоскі в Університеті Бесел, США. Адже оновлення знань та навичок буде не повним без «прокачки» особистісного росту: ефективна комунікація, менеджерські якості, цілепокладання тощо.

Існують і українські безплатні онлайн-курси, де чимало цікавого та корисного. Скажімо, Оксана Окулова віддає перевагу таким:

Ще один варіант — поїхати на безплатні тренінги чи курси. Звісно, туди не запрошують усіх, а відбирають на конкурсній основі. Але хто сказав, що не ви заслуговуєте на таку винагороду? Приміром, Оксана Окулова свого часу так виграла і пройшла навчання в центрі інноваційної освіти «Про.Світ».

2.
Застосувати нові знання та вміння онлайн

Усе це захопливо, але який практичний зиск? Заробляти можна теж через інтернет. Сучасна освіта дає змогу займатися репетиторством — давати уроки через Skype. Можна також навчати інших вчителів новітніх методик, а деякі міжнародні платформи дають можливість проводити власні платні онлайн-курси.

Вчитель іноземної мови завжди може знайти замовлення на переклади на біржах контенту чи в професійних спільнотах, підробити рерайтером та копірайтером. Ба більше — журналістом, адже чимало іноземних видань про освіту просто ганяється за якісними проблемними матеріалами іноземних дописувачів та сплачує пристойні гонорари. Новачків зупиняють страхи: що нового я можу розповісти міжнародному журналу? Але насправді матеріал англійською мовою про проблеми освіти в Україні може зацікавити, бо там шукають «свіжу кров».

3.
Отримувати допомогу від колег з усього світу

Якщо ви спілкуєтеся із широким колом освітян, це один з найкращих способів підвищення кваліфікації. Ви можете допомогти одне одному порадами. Та є й відчутніші моменти. Скажімо, обмін наочним матеріалом та книгами. Місяць тому Надія Вовченко дізналась, що одна американська школа розформувала свою бібліотеку і віддає книги охочим вчителям. Невдовзі ці видання англійською вже потрапили до рук її учнів і знайшли своє місце в кабінеті. Пані Надія встигає:

— підтримувати партнерство із системою шкіл МОФЕТ в Ізраїлі (система фізико-математичних шкіл з оригінальними авторськими методиками, адже «мофет» у перекладі означає «зразковий»);

— PISA4u — тут не лише можна пройти вебінари від міжнародних експертів, а ще й існує чимало можливостей для професійного спілкування, долучення до міжнародної спільноти вчителів;

— Skype in the Classroom надає можливість проводити уроки спільно з вчителями з інших країн, запрошувати експертів проводити онлайн-екскурсії, лекції тощо, або пограти в цікаву гру «Загадковий Скайп», у якій учні з двох країн вгадують, з якої країни їхній партнер, за допомогою загальних запитань.

А ось до освітньої мережі «Партнерство в навчанні» долучилася пані Оксана.

Варіант допомоги — практика в іноземній мові з носіями мови. Завдяки особистим контактам Надії Вовченко її учні отримують уроки від волонтерів із США.

4.
Безплатно оновлювати технічні можливості школи

Ще один спосіб взаємодопомоги — збір коштів на потреби класу, цікаві проекти серед інших вчителів, батьків та всіх, хто співчуває, тобто краудфандинг. На платформі GoFundEd Оксана Окулова та її учні зібрали кошти на 5 планшетів для створення віртуальної хімічної лабораторії. Тепер про хімічні досліди чи будову молекули школярі не розмовляють, а бачать їх за допомогою моделювання у KoduGameLab та Scratch.

Самостійно моделювати молекули в MolCraft ще зручніше, вважає Оксана Окулова. Але де знайти кошти, аби щороку платити за використання Minecraft? Та завдання не стало неможливим, адже пані Оксана отримала відзнаку Minecraft як «Вчитель-новатор», а у нагороду — не лише поїздку на щорічну освітню конференцію What’s New in EDU, а й ліцензію на Minecraft.

5.
Створювати міжнародні команди та отримувати гранти

Мережа eTwinning дає змогу створювати та реалізовувати спільні проекти зі школами інших країн. Цю форму роботи Надія Вовченко вважає дуже перспективною. Обмін досвідом із вчителями, всебічний розвиток учнів, удосконалення англійської мови та навичок командної роботи, комунікації — усе це важливо. ePals листування передбачає онлайн-зустрічі, обмін е-мейлами і листівками, вгадування, де чия аватарка, тощо.

Якщо ж казати лише про матеріальний бік, міжнародна команда має високі шанси на отримання грантів. Кооперація дає кращі результати. Тричі проект, над яким працювали учні пані Надії, отримував відзнаку «Найкращий проект місяця», і кожен учень отримував цікаві сувеніри. Звання «Проект року» двічі приносило вчительці планшети. 10 разів проекти її учнів отримували національний знак якості, а на європейському рівні — 6 разів, і все це приносило нагороди для дітей та вчителя. Одна робота може забезпечити чимало «дивідендів». Ось лише минулого місяця учні перемогли в номінації «Проект місяця», і їхній проект «E-Fun» отримав національну та європейську відзнаки.

За українсько-німецький екологічний проект «Вода — це життя» було отримано 300 євро, які школи поділили навпіл (за свою частину придбали сучасний телевізор). Учні робили досліди з водою, зняли про це фільм англійською мовою та виклали в мережу.

6.
Проводити тренінги та семінари

Можна заробляти, пояснюючи колегам алгоритм подання заявок на гранти, прийоми користування певними платформами, пошуку інформації чи планування роботи. Скажімо, пані Надія проводила торік платний всеукраїнський вебінар від Видавничої групи «Основа».

Але Оксана Окулова та Надія Вовченко діляться своїми знаннями на майстер-класах і безкоштовно, щоб якомога більше колег не розчаровувалися в професії і знаходили нові ресурси. І знов-таки: не варто вважати, що тренінги — лише для мешканців великих міст. По-перше, є чимало випадків, коли на майстерки до відомих вчителів їдуть з усієї країни. Знайти учасників тренінгів можна через соціальні мережі, а приміщення може підійти шкільне, якщо погодити це з керівництвом школи.

Інший варіант — приїжджати до столиці на один-два дні, на час тренінгів (як це роблять пані Оксана та пані Надія). Зал під семінари можна орендувати (у коворкінгових зонах це зовсім не так дорого). А ще зацікавлені школи, де чимало охочих пройти таке навчання, можуть на певних умовах надати приміщення безплатно (наприклад, частину учасників навчати безкоштовно).

Вчительки з ТОП-20 Global Teacher Prize Ukraine 2017 хотіли б підбадьорити всіх колег: «Усе можливо! Шукайте, і знайдете; стукайте, і вам відчинять!»

Поділитися цією статтею