Яких помилок вступникам треба уникати під час створення електронного кабінету та на що звернути особливу увагу, «Освіторії» розповідає Оксана Бєлік, директор Державного підприємства «Інфоресурс», що є технічним адміністратором Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
1
Уважно читайте інструкцію
Сайт, де абітурієнти створюватимуть е-кабінети, запрацює 2 липня. Там же розмістять детальну покрокову інструкцію з подання заяв в електронній формі. Уважно прочитайте її, перегляньте всі параметри, а потім починайте реєстрацію. Під час реєстрації потрібно буде ввести особисті дані. А саме:
1
серію та номер атестата і додатка до нього;
2
номер, PIN-код, рік отримання сертифіката ЗНО (у 2018 році дозволено під час вступу до навчальних закладів використовувати сертифікати ЗНО 2016, 2017, 2018 років);
3
середній бал атестата, обчислений за 12-бальною шкалою з округленням до десятих частин бала. Для зручності вступників на сайті цьогоріч буде розміщено калькулятор розрахунку середнього бала.
2
Не використовуйте заборонені адреси електронної пошти
Те, що показав нам досвід попередніх років і від чого хочеться застерегти абітурієнтів цьогоріч: деякі вступники намагаються реєструвати кабінет на адресу поштової скриньки, забороненої в Україні законодавством. До таких належать mail.ru, yandex.ua, bk.ru, а також mail.ua, yandex.ua.
Не сплутайте літери чи цифри в адресі скриньки та використовуйте для реєстрації пошту, яка в Україні точно дозволена: gmail, ukr.net, i.ua.
3
Перевірте, чи збігаються дані в атестаті та сертифікаті ЗНО
Однією з умов успішної реєстрації електронного кабінету є відповідність даних у шкільному атестаті та сертифікаті ЗНО.
Нерідко трапляються помилки в цих сертифікатах та шкільних атестатах — у прізвищі чи імені, даті народження. Ви не зможете створити електронний кабінет, якщо в документах будуть розбіжності.
Тільки-но з’ясувалося, що в одному з документів є помилка, — дійте. Шкільний атестат передрукують протягом 2-3 діб. А якщо помилкові дані закрались у сертифікат ЗНО — звертайтеся до регіонального центру оцінювання якості освіти.
4
Активуйте е-кабінет протягом доби
Після того як внесете всі дані і натиснете «Зареєструватись», система надішле запит до Єдиної державної електронної бази з питань освіти для перевірки правильності внесення даних.
У разі відповідності даних на електронну пошту вступника, що є логіном для входу в електронний кабінет, буде надіслано лист з посиланням. Треба перейти за вказаним посиланням, щоб підтвердити активацію е-кабінету. Важливо: активацію можна здійснити протягом доби. Тож після відправки даних можете вже через кілька годин перевіряти пошту.
Якщо протягом однієї доби не активуєте е-кабінет, то ваш запит на його створення зі всіма внесеними даними анулюється. Треба буде повторно пройти процедуру реєстрації.
5
Обчисліть середній бал і завантажте фото в правильному форматі
Після активації е-кабінету вступникові потрібно:
1
вказати контактний телефон, за яким приймальна комісія зможе зв’язатися з абітурієнтом;
2
підтвердити середній бал атестата, який вносили під час реєстрації е-кабінету. Якщо виявили помилку — вносимо нове значення та підтверджуємо.
Важливо пам’ятати:
Середній бал підтверджує приймальна комісія навчального закладу, яка першою реєструватиме заяву вступника. Після підтвердження середнього бала навчальним закладом його вже не можна буде змінити.
Якщо така ситуація все ж трапилась і ваш некоректний середній бал підтвердила приймальна комісія закладу вищої освіти, треба звернутися з письмовим зверненням до технічного адміністратора системи (на сайті є відповідна опція) та паралельно — до вишу, який підтвердив неправильний середній бал;
3
завантажити кольорову фотокартку.
Є чіткі вимоги до формату та розміру знімка: формат JPEG (JPG) або PNG, максимальний розмір файлу — 1 Мб. Розмір фотокартки – 3 на 4 см;
4
за потреби додати інформацію про сертифікати ЗНО, за якими не здійснювалася реєстрація кабінету;
5
завантажити додаток про повну середню освіту у форматі JPEG та розміром не більше 1 Мб;
6
завантажити додаткову інформацію;
7
зберегти внесені дані.
6
Перевірте, чи маєте право на сільський коефіцієнт
Щоб скористатися під час вступу до вишу сільським коефіцієнтом, треба завантажити довідку, яка відповідає встановленому зразку. Скористайтесь документом: Додаток №13 до постанови КМУ від 2 березня 2016 р. № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».
Це важливо, тому що зараз у системі немає можливості редагування або видалення такої довідки.
До того ж право на сільський коефіцієнт діє лише для вступників, які не тільки на рік вступу здобули повну середню освіту в школах на території сіл, а й зареєстровані там протягом останніх двох років.
7
Встановіть пріоритетність заявам
Заяви подаються з 12 по 26 липня. На бюджет можна подати не більше 7 заяв і максимум на 4 спеціальності (кількість заяв на контракт не обмежується).
Тож обирати конкурсні пропозиції та встановлювати пріоритетність заявам треба особливо уважно. Після подання першої заяви та її реєстрації у виші ви не зможете внести зміни.
Можна тільки скасувати заяву, але до моменту її реєстрації приймальною комісією вишу. Якщо заява зареєстрована, а потім скасована вступником — вона втрачає свою пріоритетність.