Як у Britannica School з 2-го класу складають Кембриджський екзамен та опановують філософію

Автор тексту: Олена Юрченко

У рубриці Future Perfect ми розповідаємо про найпрогресивніші школи в Україні та за кордоном. Цього разу «Освіторія» завітала до Britannica School, де поглиблено вивчають іноземні мови.

Останні дні навчання перед канікулами. Школярі здають підручники, грають у перегони в просторому коридорі, мостяться на пуфах перед фотосесією в «Quiet space» на другому поверсі. Після перерви зазираємо до одного з класів, де творчий процес саме в розпалі.

— Це наш проект «Слово в 5 мовах». Діти досліджують, що значить бути кмітливим тими мовами, які вони вивчають: українська, російська, іспанська, французька та англійська, — каже пані вчителька. — Свою розповідь вони представлять іншим класам.

Із чого все почалося

— Наша історія розпочалася ще 10 років тому, коли в 2008 році відкрився дитячий садочок «Всесвіт» для 16 малюків, — розповідає співвласник Britannica School Лариса Андрійченко. — Через рік заклад переїхав до просторішої будівлі, де з комфортом розмістилися вже чотири вікові групи дітей. Батьки випускників садочка звернулися з проханням відкрити школу, тож у 2012 році запрацювала наша Britannica School у котеджному містечку в передмісті Києва.

Хотіли зупинитися на початковій школі, але зрештою переформатувались у повну середню. Найстарші вихованці «Британіки» сьогодні — шестикласники. Вони й будуть нашим першим випуском у 2023 році.


«Дітей до старших класів не набираємо ззовні, тому що наша мета — зростити й вивчити випускника з конкретними інтелектуальними та моральними характеристиками. Для цього з дитиною треба працювати змалечку».


А працюємо багато: навчання починається о 9-й ранку й завершується о 19:00.

Школа розміщується на 1200 квадратних метрах. Зараз її відвідують 120 дітей, а педагогічний колектив налічує 50 осіб. Класи із сучасним хіміко-фізичним лабораторним обладнанням, кілька кімнат для вивчення іноземних мов, аудиторії із системою миттєвого електронного тестування знань, рок-студія, спортивна зала, їдальня та інші приміщення займають два поверхи.

Метод CLIL та освітня версія Minecraft

Методика навчання в «Британіці» змішана: використовують як власні розробки, так і елементи державної освітньої програми.
— Але тільки тоді, коли це відповідає потребам дитини, — наголошує пані Лариса. — Наприклад, програму занять з IT та мистецтва ми розробляємо самостійно, літературне читання значно змінюємо, а на фізкультурі наші вихованці не здають нормативи, а грають у спортивні ігри на стадіоні. Наша головна мета — дати кожній дитині стійку базу академічних знань та гармонійний особистісний розвиток.

Пані керівниця розповідає, що англійська мова та математика — предмети, які дуже високо цінуються самими учнями школи. У школі активно використовують метод CLIL (Content and Language Integrated Learning, або предметно-мовне інтегроване навчання), коли предмети вивчаються англійською — від мистецтва та природознавства до науки (предмет Science). Так вивчення мови стає більш осмисленим, адже використовується для вирішення конкретних завдань тут і зараз.

А в 2017 році в Britannica School запрацював пілотний клас, який тестував освітню версію популярної освітньої гри Minecraft Edu. Спершу MinecraftEdu освоїли вчителі, а потім її почали використовувати в молодших класах. Як це працює? Перші хвилини уроку діти повторюють та закріплюють пройдений матеріал, а потім відкривають нетбуки та отримують завдання в Minecraft.

Працюють у групах, обравши керівника команди, який може проектувати роботу всіх учасників гри. Персонаж кожного учня має виконати серію завдань. Наприклад, щоб відкрити скриню, треба виконати завдання: обрати слово із запропонованих, яке не є дієсловом чи іменником. Потім скринька відкривається і персонаж отримує сувій з наступною місією.

Мультимовне освітнє середовище

Кожен вихованець Britannica School вивчає англійську мову по 6 годин на тиждень. Оскільки малеча практикує англійську ще з 2-річного віку в дитсадку, такий графік не викликає напруги. Також у другому півріччі 1-го класу діти обирають, яку другу іноземну хочуть опановувати — французьку чи іспанську. Її вивчатимуть по 2 години на тиждень. Також у «Британіці» викладають російську мову, якої немає в програмі державних шкіл — 1 година на тиждень у початковій школі.

— Динаміка на заняттях англійської мови просто шалена. У школі навіть є кафедра вчителів англійської мови — 3 викладача, з наступного року буде 5, — усміхається пані Лариса. За кожним класом «закріплений» свій викладач. До того ж щосуботи дитина має змогу півтори години попрактикуватися з англомовними спікерами в нашому «Speaking club».

«Британіка» використовує комунікативну кембриджську методику навчання і є Cambridge English School. Найголовніший компонент методики — уроки проводять винятково англійською. Під час занять клас об’єднується у дві групи по 8 учнів. Діти розподіляються за рівнями, у кожного з яких своя програма.

Починаючи з 2-го класу діти починають складати найнижчий рівень Кембриджських екзаменів. Такі екзамени проходять у незалежному сертифікаційному центрі в Києві. Тож якщо в батьків дитини є бажання провести таке тестування для доньки чи сина, направляємо їх туди. Ми й самі маємо право проводити сертифікацію, але не робимо цього — батьки мають побачити, як все відбувається в незалежній структурі.


«Наші вихованці вкрай рідко беруть участь в олімпіадах з англійської мови на державному рівні. Це пов’язано з корупцією, яка не завжди, але часто трапляється в цій системі. Беремо участь лише в інтернет-олімпіадах. Для нас показник успіху — коли на Кембриджських екзаменах діти набирають найбільше балів у частині Speaking».


Це означає, що комунікативна методика спрацювала, хоча деякі батьки досі не розуміють, чому «діти нічого не перекладають» і «чому немає словників». Саме тому організовуємо для мам і тат майстер-класи з методистами, які пояснюють, що і як відбувається на наших уроках, і чому це дає чудовий результат.

Філософія, яка вчить ставити сильні запитання

— Навчальну програму формують учні — усе, що просять діти, стараємося реалізовувати, — каже очільниця «Британіки». — Коли ми помітили, що діти старших класів цікавляться східною філософією, читають профільну літературу — вирішили ввести в шкільний курс 6-го класу «Філософію» окремим предметом. Теми уроків учні мали змогу обрати самостійно — «Дружба», «Рівність», «Кохання».

Зараз «Філософію» вивчають учні 3-го класу, а в 6-му — на прохання школярів. Вони також вирішать, чи варто продовжувати курс у 7-му класі чи залишити його факультативом.

— До слова, методику «Філософія для дітей» розробив американський теоретик освіти та філософ Метью Ліпман, — приєднується до розмови викладачка дисципліни Олена Андріївна. — Він хотів долучити школярів не до вивчення історії філософії, а до філософування як такого. Це розвиває мислення, вміння будувати правильні логічні висловлювання, вислуховувати думку опонента, брати до уваги всі думки, які пропонують люди з різних груп, не відкидаючи якесь міркування одразу, але вміти при цьому зробити власний вибір.

Вчителька філософії каже, що діти вчаться формувати запитання (запитування — початок мислення й важлива складова науки), і це вміння вони стали переносити на інші уроки. Імпульсом для формування запитань може стати що завгодно. За системою Ліпмана це може бути, наприклад, філософський текст для дітей. Але я використовую не тільки написані історії, а й фрагмент фільму чи картину.

— Планую на найближчому занятті використовувати для роботи з дітьми репродукцію Клода Моне «Японський місток». Перш ніж ставити питання за картиною, я запитую в учнів: «Якого кольору тут більше?» — «Білого». — «Давайте спробуємо поміркувати, біле — це що? Що ви відчуваєте, коли думаєте про цей колір?» Відповіді бувають дуже цікаві: «Якщо біле — це футбольний м’яч, відчуваю ненависть. Якщо біле — це мій одяг, то я, напевно, забруднився». Такі асоціації максимально близькі до особистого життя. Учні починають відчувати, що таке «сильне» питання або «хороший аргумент.

Один клас — один наставник

До 5-го класу в «Британіці» з дітьми працює тьютор та класний керівник, а після 5-го до кожного класу прикріплений наставник. Усі очільники класів пройшли психологічні тренінги та в будь-який момент готові підтримати дитину на емоційному рівні, запобігти конфлікту або швидко його вирішити.

Є в штаті «Британіки» і психолог. Його називають «друг дітей», адже школярі звертаються до нього, тільки-но виникає проблема, яку учень не хоче виносити на загал, чи потрібно порадитися. Вже в 3-му класі учні вивчають на досвіді схему, за якою з ними працює психолог під час конфлікту, і справляються самостійно. Виходять у коридор, сідають на диванчик: «Розкажи свою думку з цього приводу, а я розповім свою». Далі вирішують, що для кого було неприємно в конфлікті, тиснуть один одному руки й розходяться з миром.

Покарання за методом «відлучення від занять»

Як і в кожній школі, дисциплінарні проблеми трапляються і в «Британіці». Якщо учень вдався до фізичного чи психологічного насилля, неодноразово вживав нецензурну лексику, то може бути відлучений від занять.

— Це означає, що школяр 3-5 днів навчається вдома, — пояснює пані Лариса. — Він перебуває під постійним вчительським контролем і зобов’язаний проживати ці дні за звичним шкільним розкладом. Зранку отримує всі завдання, а після занять з порушником дисципліни виходять на зв’язок вчителі дисциплін, які були в розкладі занять.

Секретна 9-рівнева система оцінювання

— Три роки тому ми відмовилися від 12-бальної шкали і розробили 9-рівневу вербальну систему оцінювання, — розповідає очільниця школи. — Зараз до нас приїздять переймати досвід з усієї України, але до вересня не афішуємо деталей. Можу лише сказати, що ця система побудована на етапах пізнання та засвоєння людиною нового матеріалу та подальшому бажанні передавати знання й консультувати інших.

У «Британіці» немає паперових щоденників. Батьки можуть прослідкувати за динамікою навчання чада з кожного предмета в режимі онлайн. Вчителі завантажують дані в спеціальну програму, яка створює графіки та діаграми. Це дає наочне розуміння рівня прогресу учня з тієї чи тієї дисципліни. Наразі до цієї системи залучені батьки найстарших учнів, але з вересня підключатимуться всі.

Школярі постійно оцінюють самі себе.
— Наприклад, на початку уроку школяр встановлює бажаний рівень результату, — зазначає пані Лариса. — А старші учні можуть встановлювати його ще на початку навчального року за кожним предметом, щоб визначити пріоритетні дисципліни.

Для дівчат — чирлідинг, для хлопців — карате

У «Британіці» діти самостійно обирають спортивні напрямки. Дівчата в захваті від такого командного виду спорту, як чирлідинг (мікс гімнастики й танців), а хлопці тренують футбольні навички, займаються в карате-студії. Ну і як без інтелектуального спорту — шахи у школярів теж у фаворі. Як і відвідування факультативів із живопису і театральної студії. До речі, заняття з театральної майстерності входять у вартість навчання і є обов’язковими для всіх.

Вартість навчання

Місяць навчання у Britannica School коштує 21 000 грн. Оплата покриває навчання та виховання дитини у школі з 08:00 до 19:00, усі підручники та канцтовари, 5-разове харчування, а також дві студії.

Поділитися цією статтею