Ми зібрали найцікавіші нові видання, які можуть доповнити знання вчителів про їхні предмети й особливості сучасних школярів. А також стануть у пригоді під час підготовки до уроків, щоб розповідати непосидливим учням ненудно та цікаво про складне.
«Рухливий клас» Вольфганг-Міхаель Ауер (Наірі)
У цій книжці йдеться про нову концепцію перших і других класів — інноваційну Бохумську модель рухливого класу, яку запропонував учитель Вольфганг-Міхаель Ауер у Німеччині в 1996 році. Відтоді вона стала поширюватись у всьому світі, особливо в Німеччині, Австрії та Швейцарії.
В основі такої моделі лежить рух та пізнання через органи чуття. Вона була відповіддю на ситуацію, у якій опинилися сучасні діти. На думку Вольфганга, нині вони позбавлені достатньої кількості почуттєвих переживань, можливостей для руху, тривалих людських зв’язків та соціальної впевненості. Тому дітям часто важко навчатися, розвиватися і належно поводитися.
Першокласники потребують насамперед відчуттів, спрямованих на власне тіло — дотик, відчуття життя, руху і рівноваги. Розвинена здатність до сприйняття в цих сферах є фундаментом успішного навчання у школі. Це базис не тільки для читання, письма та рахунку, а й для самостійності, уважності, віри в себе, старанності. Рух має стати головним елементом навчання. Якраз такі умови створює рухлива класна кімната, в якій немає ні столів, ні стільців, а є, наприклад, легкі лавки і міцні подушки. У ній багато вільного місця, де можна стрибати і гратися всім разом або в групах.
«Ейнштейн. Життя і всесвіт генія» Волтер Айзексон (Наш Формат)
Нарешті українською видали книгу про Ейнштейна одного з найкращих американських біографів Волтера Айзексона, яка вийшла у США в 2007 році. Раніше в Україні виходили його біографії про засновника компанії Apple Стіва Джобса і творця Amazon Джеффрі Безоса. Сам Айзексон колись працював директором телекомпанії CNN і головним редактором журналу Time.
Автор теорії відносності свого часу був бунтарем у фізиці та цінував уяву людини значно більше за знання. Ейнштейн часто ставив під сумнів загальноприйняті уявлення про космос. Тому йому складно було знайти роботу викладача або отримати кандидатський ступінь.
На думку Айзексона, саме завдяки важкій вдачі, впертості та невдачам Ейнштейну вдалося зробити такий вагомий внесок у науку. Ця книга — захопливе чтиво про науку й життя одного з найголовніших фізиків, від якого важко відірватися.
«Екскурсія математикою. Як через готелі, риб, камінці і пасажирів зрозуміти цю науку» Стівен Строгац (Наш Формат)
Професор прикладної математики Стівен Строгац кілька років тому написав серію колонок про основи математики для The New York Times. Несподівано вони стали дуже популярними серед читачів. Адже автор у легкій цікавій манері пояснював складні математичні теорії. А в такий спосіб можна зацікавити математикою навіть школярів-гуманітаріїв і допомогти їм зрозуміти теорему Піфагора, інтеграли й геометрію. Відтак Строгац вирішив написати вже книгу, яка швидко стала бестселером.
У ній автор насамперед пояснює, для чого взагалі потрібні цифри. Усі складніші поняття викладає з прикладами зі щоденного життя. Наприклад, зі скількома людьми вам потрібно позустрічатися перед тим, як завести серйозні стосунки? Спершу вам доведеться витратити 37 % вашого особистого життя на несерйозні. А трагедію Ромео і Джульєтти можна легко передбачити математично.
«Народжені бути вільними. Чому підлітки ризикують та як захистити їх від небезпек» Джесс П. Шаткін (#книголав)
Ця книжка допоможе батькам і вчителям розібратися в специфіці психологічного та фізіологічного розвитку підлітків, чому вони постійно ризикують і конфліктують. Та як краще з ними спілкуватися в період статевого дозрівання.
Джесс П. Шаткін, фахівець у галузі громадського здоров’я і викладач дитячої та підліткової психіатрії та педіатрії, вважає, що більшість уявлень і порад педагогів щодо підлітків дуже застарілі. Заборони і суворі покарання не працюють. Він спирається на останні наукові дослідження мозку людини та психології. Виявляється, мозок підлітка еволюційно запрограмований на ризик і дослідження не обов’язково через якісь комплекси чи відчуття вразливості.
Головне — сім’я та школа не повинні забороняти тинейджерам ризикувати та експериментувати, а мають допомогти скерувати цей потяг до ризику в якесь корисне русло. Шаткін також пише про те, що варто змінити у школах. Особливо важливо підтримувати програми спорту, мистецтва і соціального навчання. Він критикує сучасну систему оцінювання, яка переважно зводиться до стандартизованих тестів. Натомість школа має навчати, як працювати в групах і розв’язувати проблеми.
«Поради батькам і педагогам. Маленькі непосиди. Гіперактивні діти» І. Сухіна (Ранок)
Це посібник із практичними рекомендаціями та порадами, як виховувати гіперактивних дітей і дітей з дефіцитом уваги. А також — як учителям впоратися з такими дітьми в класі. Авторка детально описує кожен з випадків, особливості таких дітей та розповідає про сучасні методи їх навчання.
Посібник особливо сподобається тим батькам і вчителям, які не мають багато часу на читання і не люблять у текстах «води». Адже він містить лише факти і практичну інформацію на всього 32 сторінках. До того ж коштує книжка близько 40 грн.
«Світ Софії» Юстейн Ґордер (Літопис)
Це підлітковий роман норвезького письменника про історію філософії. Одного разу 14-річна Софія знаходить у своїй поштовій скриньці листа від незнайомого філософа Альберто Кнокса. А згодом отримує від нього пакет документів — частину курсу філософії. Так таємно від матері вона стає його ученицею та дізнається про філософів від часів VII ст. до н.е. аж до мислителів ХХ ст.
Роман отримав багато літературних нагород, його видали у 40 країнах, а також екранізували в Норвегії. Книга точно зацікавить школярів, а також допоможе вчителям готуватися до уроків, щоб легко й захопливо розповідати дітям про складні й на перший погляд нудні теорії.
«Нарис історії України. Формування модерної нації XIX–XX століття» Ярослав Грицак (Yakaboo Publishing)
Це перевидання книги 1996 року знаного українського історика з певними виправленнями й уточненнями. А також до свіжого видання додано нові розділи про два останні десятиліття незалежної України, зокрема Революцію Гідності, війну з Росією та навіть передвиборчу кампанію 2019 року.
Ярослав Грицак нині є одним з найуспішніших істориків і публіцистів. Він викладає в УКУ та постійно пише колонки в різних медіа про події в теперішній Україні через призму її історії. Також на платформі масових відкритих онлайн-курсів Prometheus можна пройти дуже цікавий його курс «Вибрані питання європейської історії», який знадобиться для ширшого розуміння історії України як частини Європи.