Рівно рік тому — 12 березня 2020 року школи та дитячі садочки в Україні зачинилися на карантин через Covid-19. Відтоді змінилося все — наше уявлення про навчання, спілкування, роботу. Без яких термінів неможливо тепер уявити освіту та які фрази лунали найчастіше протягом цього року? Ми зібрали 7 слів, без яких тепер годі уявити українську школу.
Zoom-урок або урок у Zoom-і
Українські школи зачинилися на карантин 12 березня. Це було безпрецедентне глобальне закриття по всьому світу, яке залишило без доступу до шкіл понад 1,5 мільярда учнів. Досить швидко проактивні українські вчителі оцінили переваги платформи Zoom для проведення синхронних уроків. Більшість шкіл використовують безкоштовну версію сервісу, а тому Zoom-урок зазвичай триває 40, а не 45 хвилин. Перші кілька тижнів діти були в захваті від Zoom-зустрічей: вони показували свої кімнати, домашніх улюбленців та іграшки. Згодом запал дітей помітно згас, а експерти навіть почали вживати термін Zoom fatigue — втома та вигорання через необхідність постійно спілкуватися у Zoom-конференціях.
Дистанційне навчання або дистанційка
Поняття «дистанційне навчання» існувало і до коронакризи — таку форму навчання обирала незначна кількість родин з різних причин. Після закриття шкіл через COVID-19 дистанційка набула нового значення: тепер усі школи мали перейти на цей формат освіти. Однак не всі змогли: за даними опитування, яке провела Державна служба якості освіти, лише 18 % вчителів проводили онлайн-уроки. А 41 % вчителів просто надсилали дітям номери параграфів для самостійного опрацювання. Звісно, це не можна назвати дистанційною освітою. Тому протягом 2020 року ми багато писали про зручні цифрові інструменти для вчителів та покрокові інструкції, як перейти на дистанційне навчання.
Google Classroom або Classtime
Це два зручних цифрових інструменти, якими українські вчителі та учні навчилися користуватися впродовж 2020 року. Google Classroom — безкоштовна платформа, що дає змогу тримати всю комунікацію з класом (домашні завдання, розклад, спільні документи тощо) в одному місці. Цього року на запитання батьків: «А чому домашка не записана в щоденник?» діти частіше відповідали: «Вона в мене в Google Classroom».
Classtime — українська розробка, що значно полегшує роботу вчителя: тут можна швидко створювати тести, перевіряти їх, виставляти оцінки і проводити контрольні роботи.
ВШО, або Всеукраїнська школа онлайн
Вперше Україна дізналася, що таке ВШО, 6 квітня: тоді відеоуроки Всеукраїнської школи онлайн почали транслювати найбільші національні телеканали, щоб якомога більше дітей мали доступ до освіти. У грудні 2020 року стартувала ВШО нового формату: тепер це повноцінна безкоштовна онлайн-платформа, що доступна 24/7 і містить навчальні матеріали з усіх предметів для 5–11-х класів. Це не лише короткі та динамічні відеоуроки, а й цікаві тести та матеріали для самостійної роботи учня. Розроблена спільно МОН, Мінцифри, Інститутом розвитку освіти та ГС «Освіторія», платформа є незамінним помічником і вчителя, і учнів, тому новим локдауном українську школу вже не налякати.
Руханка
Слово «руханка» віддавна вживали пластуни як відповідник російського слова «зарядка». Але по-справжньому руханка вибухнула під час весняного карантину: тоді вчителька Новопечерської школи та фіналістка Global Teacher Prize Ukraine 2020 Анна Домніч створювала запальні танцювальні тренди у проєкті «Всеукраїнська школа онлайн». Руханка Анни Домніч набрала понад 15 мільйонів переглядів у TikTok і стала справжнім трендом здорового способу життя та позитиву під час шкільного карантину.
Змішане навчання, або blended learning
Концепція змішаного навчання з’явилася у світі наприкінці 1990-х. В українській освіті досі її використовували лише деякі школи або осередки неформальної освіти. Проте у вересні 2020 року українські школи опинилися в новій реальності: всю територію країни поділили на кольорові зони, залежно від рівня захворювань на COVID-19. За цими правилами школи в «помаранчевій» зоні мали перейти на змішане навчання — поєднання уроків у школі та в онлайн-форматі. Якщо ви досі не знаєте, як ефективно впроваджувати концепцію blended learning на своїх уроках, маємо для вас зрозумілу інструкцію.
Локдаун
За версією Collins Dictionary, «lockdown» стало словом року 2020. І хоча воно стосувалося не лише освіти, левову частку українців — батьків, учнів та вчителів упродовж 2020 цікавило саме те, як під час локдауну працюватимуть дитячі садочки та школи. За однією з версій, термін «локдаун» походить з тюремної лексики: так називають режим, коли в’язнів не випускають з камер через порушення дисципліни. Весною 2020 року «шкільний локдаун» був глобальним: 194 країни світу припинили роботу шкіл на кілька місяців. Під час другої хвилі карантину восени і взимку європейські країни не закривають школи, адже розуміють важливість шкільної спільноти і соціалізації для дітей.
Фрази, що увійшли у вжиток учнів та вчителів у 2020 році:
«Мене вибило» — коли раптом зникає Wi-Fi і дитину чи вчителя «викидає» із Zoom-уроку.
«Ви на м’юті» — коли вчителька говорить на онлайн-уроці з вимкненим мікрофоном.
«У мене цілий клас чорних квадратів» — коли учні під час Zoom-уроку не хочуть вмикати камери.
«Підіть у Classroom і подивіться» — коли діти на дистанційному навчанні кажуть, що не знали, де записане домашнє завдання.
«Вимкніть кота, у мене шиншила боїться» — коли учні на онлайн-уроки беруть своїх домашніх улюбленців.