Спеціально для «Освіторії» експертка у сфері дитячої освіти, засновниця, керівниця та ідейна натхненниця міжнародних таборів DEC Сamp Ірина Зарецька-Котруце розповідає про безпечну організацію літнього відпочинку для дітей у посткарантинних умовах. Радимо ознайомитися з кожним пунктом і бути спокійними за свою малечу.
Ірина Зарецька-Котруце — очільниця міжнародних таборів DEC Сamp.
Спікерка Українського форуму дитячих таборів, конференції Асоціації таборів «Лелека», Міжнародного таборового конгресу. Професійна спільнота ЛДВ (Лідери Дитячого Відпочинку) представлена таборами «Час Індиго», «MU camp», «Лазурна райдуга», «Движок», «DEC Сamp», «Аврора», «Приколка».
Карантин карантином, а літні канікули — за розкладом. Діти нарешті отримали свободу від багатогодинного сидіння перед екранами комп’ютерів на час онлайн-навчання і бавляться в парках, на дитячих майданчиках, у міських зонах відпочинку і на заняттях у спортклубах. Цей факт викликає внутрішній дисонанс, адже в країні ще офіційно карантин і всі зобов’язані дотримуватися заходів соціального дистанціювання.
Але абсолютно зрозуміло, що діти, як і їхні батьки, настільки виснажилися від ізоляції та вічного Zoom, що утримати їх у зачиненій квартирі неможливо. Батьки ламають голови над тим, як влаштувати цікавий і корисний відпочинок для малечі, але досі сумніваються — чи варто відправляти доньок і синів у дитячі табори. А якщо так, то в які?
Постанова Головного санітарного лікаря України № 36 від 06.06.2020 містить чіткі рекомендації з відкриття і роботи для багатьох закладів розміщення та відпочинку, у тому числі баз відпочинку, санаторіїв, хостелів і кемпінгів. Однак у тексті постанови «дитячі заклади відпочинку та оздоровлення» залишилися за дужками.
Чому держава не поспішає ухвалювати рішення про відкриття стаціонарних дитячих таборів оздоровлення, зрозуміти можна. Дуже часто оздоровчі табори — це величезні установи, розраховані на великий потік дітей (300–500–1000 за одну зміну). Головне питання — як надати безпечний відпочинок для великих груп дітей, а також забезпечити закупівлю всіх необхідних засобів захисту та дезінфекції проти COVID-19 у таких обсягах. Ще один нюанс, який хвилює владу, — можливість розмістити хворих у лікарнях, якщо раптом десь станеться спалах захворювання.
Головний критерій для дитячого відпочинку цього літа — його безпека. Тому представники галузі дитячого відпочинку, з ініціативи професійної спільноти* «Лідери Дитячого Відпочинку» у рамках мирного мітингу подали на розгляд до Кабміну повний список рекомендацій для відкриття і роботи стаціонарних таборів. Рішення попередньо мають озвучити 22 червня.
Водночас дитячі садки, виїзні спортивні збори і програми денного перебування дітей вже на повну приймають юних учасників. Багато таборів — українські та закордонні — активно готуються до старту перших змін. Спираючись на законодавство, готелі, ресторани і бази відпочинку відкрили сезон. Це означає, що виїзні дитячі табори певного формату вписуються в наявні стандарти. І залишається лише вибрати відповідну опцію для вас і вашої дитини. Із задоволенням ділюся критеріями вибору.
Врахувати все: обираємо безпечний літній відпочинок для дитини
У першу чергу рекомендую визначитися з формою: туристична поїздка, міський табір чи табір з проживанням. А вже потім обрати мету: підтягнути англійську, спортивний табір, театральний, танцювальний тощо.
Пам’ятайте, що в приватних таборах зазвичай дуже маленькі групи — від 50 до 100 дітей, але відповідальність набагато вища. А ще тут, як правило, є бюджети на додатковий медичний супровід, закупівлю необхідних засобів індивідуального захисту. Водночас державним таборам з цієї точки зору складніше.
Коли ці пункти позначені галочкою «вирішено», складіть список з кількох таборів, які сподобалися, і приділіть одну-дві години, щоб поспілкуватися з менеджерами, поставити їм питання «на засипку» і вибрати для себе найкращий варіант. Ось новий «золотий стандарт» критеріїв, ретельно перевіривши які, можна не боятися відправляти дитину на довгоочікуваний відпочинок.
1
Підготовка табору: локація, персонал і нові стандарти з урахуванням COVID-19
- По всій території табору мають бути спеціальні зони з дезінфекційним гелем, а також інформаційні таблички з правилами використання засобів захисту і поведінки в громадських місцях. У санвузлах — антибактеріальне мило та одноразові паперові рушники.
- Перед початком зміни всі співробітники табору повинні пройти спеціальну тренінгову програму щодо заходів профілактики COVID-19.
- Персонал проживає на території табору, щоб мінімізувати контакти із зовнішнім світом, а також до і протягом зміни проходить температурний скринінг і тести на антитіла.
2
Зустріч дітей і трансфер
Хто і як перевозить дітей у табір? Які заходи безпеки при цьому вживаються?
- Зараз бажано відвозити дітей у табір самостійно. Якщо такої можливості немає, переконайтеся, що переїзд дітей відбуватиметься за всіма нормами законодавства.
- Перед тим як дитина сяде в автобус або поїзд, має бути проведений температурний скринінг, анкетування батьків на предмет контактів із хворими на COVID-19 і наявності симптомів у самої дитини. Крім того, табір може зажадати медичну довідку про те, що дитина здорова.
- Під час поїздки мають бути дотримані всі правила гігієни та санітарії для водія, дітей, осіб, які їх супроводжують. Транспортний засіб має бути продезінфікований до і після поїздки.
- Добре, якщо переїзд супроводжує медсестра, яка проводитиме температурний скринінг, якщо поїздка довга.
- Салон автобуса або вагон мають добре провітрюватися.
3
Перебування дітей у таборі: кількість осіб у загоні та розважальні заходи
- Важливо, щоб у загонах була обмежена кількість дітей. Яка саме — залежить від можливості табору забезпечити стандарти протиепідеміологічних умов і максимального дистанціювання.
- Загальнотаборові заходи також мають бути обмежені, проводитися в мікрогрупах на свіжому повітрі або в приміщенні з постійною ротацією, щоб уникнути скупчення дітей.
4
Графік дезінфекції та прибирання в приміщеннях
Переконайтеся, що вологе прибирання, провітрювання та дезінфекція бактерицидними лампами кімнат і загальних приміщень у таборі, який ви вибираєте для дитини, будуть проводитися 3–4 рази на день. Крім того, кожні 3–4 години повинні протиратися дезінфекційним засобом ручки вхідних дверей, поручні, стільці, спинки крісел, вимикачі світла.
5
Жорсткі санітарні норми на кухні
Працівники ресторану або їдальні повинні перебувати в масках і захисних рукавичках. Продукти піддаються термічній обробці. Процес харчування налагоджений так, щоб мінімізувати велику кількість дітей в обідній залі.
6
Наявність медпункту
Бажано, щоб у таборі був власний медпункт, доступний 24/7, кімнати з можливістю ізолювати окремо хлопчиків і дівчаток, а також тести, маски та інші засоби захисту і профілактики COVID-19 у достатній кількості.
7
Чітка комунікація в таборі в разі виявлення захворювання
Що робити, якщо в дитини з’являться симптоми COVID-19?
Алгоритм дій приблизно такий:
- табір телефонує батькам та інформує про ситуацію;
- забезпечує ізоляцію дитини;
- забезпечує консультацію лікаря;
- подальші дії — за погодженням з батьками та лікарем.
При цьому важливо зберігати спокій і дуже м’яко говорити з дитиною, оскільки підвищення температури в дитячому таборі — явище досить часте і може бути викликане просто психосоматикою або перезбудженням.
Питання руба
Що робити тим батькам, які не готові відпустити дитину в табір?
Найменш ризикована альтернатива для будь-якого літнього табору — це онлайн-табори. Тут основним мірилом є кількість програмних годин на день та інтереси дитини. Можна опановувати якісь навички, підтягувати мови, освоювати лідерство або просто якісно спілкуватися з групою однолітків в Zoom на цікаві теми.
Ну а кожен «живий» табір має прозоро комунікувати про свою політику щодо COVID-19 на сайті та в пам’ятках, чітко фіксувати всі ці критерії в договорах і додатках до них. Як експерт і мама трьох дітей, я впевнена, що в нашій країні є табори, готові надати безпечний відпочинок. Головне — щоб вони відповідали описаним заходам безпеки та профілактики.
Американська асоціація таборів розробила список рекомендацій і алгоритмів дій у разі підозри на COVID-19, який кожен організатор дитячого відпочинку може ефективно застосовувати у своїй роботі. Це дає нам розуміння, що безпечний метод відкриття таборів існує. І якщо в такій великій країні, як США, знайшли спосіб організуватися і безпечно провести літо, значить в Україні це теж можливо.
З власного досвіду знаю, що утримувати дітей вдома вже нереально. Вони все одно рвуться на вулицю і, хочеш не хочеш, контактують з іншими дітьми. Кожен день з різними. А в таборі безпечніше — кімнати дезінфікуються кварцовими лампами, проводиться температурний скринінг, усі поверхні регулярно обробляються, доступ сторонніх осіб заборонений. Так що ці тижні в дитячому таборі можуть стати в рази безпечнішими, ніж звичайний щоденний контакт дитини із зовнішнім світом.