8 найефективніших завдань для підготовки до ЗНО

Нещодавно в Чернівецькій та Закарпатській областях відбулися мовні табори в рамках проекту «БомбеЗНО». Мета проекту — показати румунсько- та угорськомовним 11-класникам, що готуватися до державного іспиту з української мови та літератури можна цікаво і драйвово. Після закінчення проекту вчителі, які працювали в різних таборах, поділилися своїми спостереженнями. Діти, судячи з відгуків, у захваті від «БомбеЗНО». Утім, є кілька методів та завдань, які «зайшли» одинадцятикласникам найбільше.

Власне висловлення

Учасники були дуже задоволені підготовкою до написання власного висловлення. Не секрет, що випускники по всій Україні нерідко відмовляються від написання есе на іспиті: мовляв, не можу або не хочу. Практика показує, що навіть учні, які набирають хороші бали на тестах, іноді не пишуть твір. І це прикро, адже творче завдання дає можливість отримати цінні бали, а також висловити власну думку, виявити своє «я», розкрити реальний рівень мовної та літературної грамотності. Діти зазначили, що зрозуміли, як писати власне висловлення, і цей процес їм сподобався.

Учителі розповіли про структуру есе (вступ, теза, два аргументи, два приклади, висновок), на прикладах творів на різні теми показали, як це працює, запропонували дітям написати власні висловлення, поділившись яскравими прикладами. Учні мали змогу попрацювати над текстами як самостійно, так і в групах, щоб закріпити цю навичку.

Доволі відомий багатьом учителям онлайн-сервіс Kahoot! має чималий успіх серед учнів та сприймається як гра та змагання. Після вимкнення музичного супроводу в тесті, щоб не відволікав від завдань, пролунало схвильоване «Залиште звук!» Повні азарту та ентузіазму одинадцятикласники з вогнем в очах шукали правильні відповіді, а закінчивши тест просили: «Пограймо ще!»

Kahoot! — це ті самі тестові завдання, які ми зазвичай подаємо в роздруківках, але атмосфера (енергійна музика, яскравість кольорів, дух змагання) перетворює навчання на захопливу гру.

Музика

Це справжнє джерело натхнення під час підготовки до ЗНО. Пісні та інформацію про діяльність українських музикантів можна використовувати для вивчення будь-яких мовознавчих розділів. Для підняття настрою діти спочатку співали разом з виконавцями або за принципом караоке, а потім виконували завдання: шукали в текстах різні синтаксеми: вставні слова, однорідні члени речення, відокремлення тощо. Також ділилися враженнями від почутого, використовуючи різні види складних речень, розставляли розділові знаки в тексті інтерв’ю гурту «Один в каное».

Інтерактивні ігри

Різноманітним іграм, які використовували вчителі, не було меж. Це і «Вгадай, хто я», «Я загадав героя/твір/орфограму», «Вгадай слово», «Знайди пару» тощо. Усі вони спрямовані на відгадування за певними правилами. Наприклад, на заняттях з літератури треба було за питаннями впізнати персонажа твору: це герой урбаністичного роману? Роману «Місто» Валер’яна Підмогильного? Це головний герой? Активність з мови передбачала знайти картку-пару: на одній написане синтаксичне явище (відокремлене означення), а на парній — речення-приклад із цим синтаксичним явищем.

Завдання за ілюстраціями до твору

Дітям запропонували кілька малюнків, за якими треба було вгадати автора, назву твору, напрям, жанр, сцену та розіграти за нею діалог. Командна робота дала змогу учасникам доповнювати відповіді одне одного й одночасно повторити матеріал. Більшість учнів зверталися до першоджерела — тексту, з ілюстрацією якого вони працювали. Але найцікавішими та найефектнішими, звісно, були самостійно створені діалоги за поданим твором.

Ілюстрація Анатолія Базилевича до «Енеїди»

Ментальні карти

Ще один яскравий метод, який допомагає систематизувати матеріал і подобається дітям. Перевага ментальних карт над звичним зубрінням полягає в наочності та яскравості. В учнів активізується мислення, вони використовують інформацію з голови, а забуте мають відновити. Таким чином, діти зосереджують увагу на систематизації та повторенні матеріалу. Поєднання аудіального (усне проговорювання) та візуального (безпосередньо схеми) способів дають можливість краще запам’ятати матеріал.

QR-коди

Учасникам проекту сподобалося працювати з QR-кодами, у яких зашифровані інтернет-посилання. Це зручно, незвично, легко та швидко. Учителі використовували QR-коди як елемент квесту, для роботи з онлайн-тестами, відеороликами, різними платформами. Приємно було спостерігати, як і після занять діти сканували картки, щоб подивитися, з чим там ще попрацювати.

«Перший мільйон»

Відома телегра допомогла учасникам «БомбеЗНО» узагальнити повторене за чотири дні табору. Для неї використали тестові завдання з мови у форматі ЗНО. Це була своєрідна рефлексія: учні відповідали та одразу бачили правильні відповіді, отже, могли проаналізувати, над якими темами ще треба попрацювати. Дітям завдання дуже сподобалося.

Сьогодні навчальні інтернет-платформи дають змогу будь-який тест перетворити на гру. Серед них можна назвати Plickers, Learning Apps, Padlet та інші. Суть та наповнення завдань не змінюються, але ставлення дітей до них зовсім інше.

А безкоштовно підготуватися до ЗНО у форматі онлайн можна на платформі iLearn. Гарантуємо, ви будете в захваті!

Поділитися цією статтею