Сертифікати від Cambridge: освітні можливості для викладачів англійської мови

CELTA і Delta для вчителя англійської мови — це не тільки можливість вдосконалити свої навички викладання предмета, а й шанс отримати підвищення на роботі та збільшити свій дохід. Що це за сертифікації та як їх отримати? Як складається професійне життя наших випускників після їх отримання? Саме про це йтиметься далі.

Перепустка у світ професіоналів

CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) вважають базовою кваліфікацією викладача англійської мови в усьому світі. Маючи такий сертифікат, ви отримуєте перепустку до світу професіоналів, адже CELTA видається Кембриджським університетом, визнається в більшості країн світу та найчастіше є однією з обов’язкових вимог до кандидатів на посаду викладача англійської мови.

Та навіть якщо ви не плануєте працювати за кордоном, цей 120-годинний курс дасть змогу засвоїти ефективні техніки викладання, пройти практику з навчання дорослих і набути необхідного досвіду для подальшого викладання. «Ці кваліфікації дуже допомогли отримати та розвинути розуміння того, що і як має відбуватися на занятті, що враховувати під час планування уроків, як ефективно використовувати додаткові ресурси», — говорить Олена Кошовська, яка отримала сертифікат CELTA у 2007 році.

Курс CELTA складається з теоретичної частини, викладацької практики та виконання чотирьох письмових завдань. Іспиту, як такого, немає, адже робота кандидата оцінюється досвідченими тренерами впродовж усього курсу. Як говорить Андрій Пігарєв, власник дипломів CELTA та Delta, «У 2012 році мало хто в Україні мав цей сертифікат, але вже ходили чутки про цей курс і його практичність. Моє рішення пройти CELTA було викликане, передусім, бажанням здобути практичні навички роботи з комунікативним підходом. До того ж було дуже мало шансів отримати кваліфікований фідбек на викладання від колег (цього сертифіката на той момент у Грейді практично ні в кого не було). А фідбек — дуже важливий стимул зростати та розуміти, куди і як це робити». Крім того, під час курсу до центру приїздять експерти Кембриджу та проводять незалежну оцінку роботи тренерів та якості навчання.

Пройти курси CELTA може кожен охочий віком старше 18 років, з вищою освітою і знанням англійської на рівні С1 (Advanced) і вище. Кандидати, які відповідають цим вимогам, проходять попередній відбір, який включає виконання завдання на знання мови та невелику співбесіду із CELTA-тренером. Тож, як бачимо, для того, щоби пройти курс, не потрібно мати досвіду викладання. За словами Дарини Луговської, викладачки Grade Education Centre, «Кваліфікація CELTA мені була потрібна для того, щоби навчитися викладати, оскільки мовою я володіла добре, а як її викладати — не знала зовсім». Цей курс — для вас, якщо ви прагнете здобути нові знання, саморозвитку, спілкування з колегами з інших шкіл та компаній, підвищити свій рівень викладання та здобути міжнародну кваліфікацію, а також зробити важливий крок у професійному розвитку. «Коли я зрозуміла, що викладала однаково, вирішила, що потрібне «свіже дихання» та новий виток у розвитку. Мене насамперед цікавила викладацька практика під керівництвом досвідчених тренерів», — зазначає Олена Бочкарьова, викладачка та академічна директорка Grade Education Centre.

Сьогодні здобути сертифікат CELTA в Україні можна за найнижчою в Європі ціною. Диплом, отриманий в Україні, рівноцінний дипломам з Англії, Польщі, навіть Азії, тому що CELTA — кембриджський курс, який має певний регламент. Після закінчення навчання ви отримуєте попередній висновок тренерів і рекомендований бал. Усі ваші напрацювання ретельно перевіряють експерти Кембриджу. І лише згодом ви отримаєте сертифікат із заповітним «Pass A», «Pass B» чи «Pass».

Згідно зі статистикою Cambridge Assessment English в Україні: 45 % вчителів отримують «Pass», 30 % — «Pass B», приблизно 2 % не виконують завдань курсу, інші — це «Pass А». Крім сертифіката, який не має терміну дії, їхні власники отримують нові можливості. Здебільшого опитані випускники одразу ж після здобуття сертифіката отримали пропозиції працевлаштування, підвищення на посаді або змінили місце роботи. Наприклад, Лідія Симак, яка викладає англійську для дорослих та дітей у Grade Education Centre, зазначає: «Після CELTA я пішла із загальноосвітньої школи в мовну школу». Ольга Лаврентьєва, викладачка цієї ж школи, каже, що після проходження курсу їй одразу надійшли пропозиції про роботу від декількох дуже хороших шкіл англійської. А ось Андрій Пігарєв, академічний директор Grade Education Centre, ділиться: «Місце роботи залишилося колишнім. Проте ці кваліфікації допомогли мені йти вперед — стати старшим викладачем, академічним директором, тренером. Не можу уявити собі, як би склався мій шлях у викладанні, якби у 2012 році я не вирішив пройти CELTA».

«Ти до» і «ти після»

Наступним кроком після здобуття CELTA зазвичай стає Delta (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages), особливо якщо ви плануєте будувати міжнародну кар’єру. Серед опитаних нами власників сертифіката більшість планує, здобуває або вже отримала диплом Delta. Так, Юлія Чорна, вчителька англійської в Anubanngao School (Таїланд), яка отримала сертифікат CELTA у 2016 році, зазначає: «Я ніколи не думала, що наявність сертифіката може настільки круто змінити моє життя. Коли я закінчила CELTA, я практично одразу знайшла роботу в Китаї та Таїланді, але обрала останній. Крім того, що змінився мій підхід до викладання англійської, змінився також і підхід до життя. Це неначе наркотик. Ти не можеш зупинитися. Не можеш і дня прожити, щоби не дізнатися щось нове, не поспілкуватися з колегами та однодумцями-професіоналами. З’явилося непереборне бажання ділитися знаннями з іншими вчителями, впевненість у собі. Я підтримую зв’язок зі своїми тренерами, зокрема Катериною Проценко з Grade Education Centre, і саме вони надихають мене на подальше зростання. Я можу з ними постійно радитися та відчуваю колосальну підтримку. Завдяки CELTA я чітко усвідомила, ким бачу себе в недалекому майбутньому. Тому ще під час перебування в Таїланді я розпочала підготовку до Delta».

Курс Delta призначений для вчителів, які мають принаймні два роки досвіду. Він підходить для вчителів, які працюють у будь-якому контексті та з будь-яким віковим діапазоном: молодші школярі, підлітки чи дорослі, адже у вас є можливість зосередитися на тому, що цікавить саме вас.

Крім отримання міжнародного сертифіката, шансів отримати роботу в найкращих мовних школах зі світовими іменами, Оксана Назарчук, викладачка Grade Education Centre, називає ще такі причини: «Чому я вирішила пройти курс Delta? На той момент я займала керівну посаду, колеги часто зверталися до мене за порадою, мені доводилося спостерігати заняття інших викладачів і давати фідбек. Відчувала, що знань знову не вистачає. Також хотіла стати тренером, а проходження Delta є одним із кроків до цього».

Серед переваг курсу Delta є те, що він прирівнюється до третини магістерської програми. Тому, якщо у вас є такий сертифікат і ви вирішили отримати диплом магістра в університеті, скажімо, у Британії, вам зарахують 60 кредитів. Також усі три модулі можна проходити разом або окремо, у будь-якому порядку та в будь-який час. Ви навчаєтеся у власному темпі.

1.

Mодуль — теоретичний. Це фактично письмовий іспит, який складається з двох частин, кожна тривалістю 90 хвилин. Підготуватися можна самостійно, але, як зазначає Анастасія Степанищева: «Придумувати велосипед — справа невдячна, тому і звернулася до тих, хто знає більше за мене, щоби навчитися тому, у чому маю потребу».

Підготовку до складання іспиту можна пройти онлайн разом із Grade Education Centre. Курс складається з теоретичного та практичного компонентів, а також зі Skype-сесій із тренером. Крім того, що надаються всі матеріали для самостійного опрацювання та читання, ви маєте можливість виконувати практичні завдання під керівництвом досвідченого тренера, скласти пробний іспит та регулярно отримувати конструктивний фідбек.

2.

Mодуль — практичний. Він зосереджується на розвитку професійної практики та включає викладацьку практику. Ви навчитеся планувати та проводити заняття, оцінювати, обирати та використовувати ресурси та матеріали, спостерігати й оцінювати уроки інших вчителів. Упродовж двох із половиною місяців ви матимете 120 контактних годин із вашими тренерами та 80 годин самостійної роботи. Навчальну практику протягом тижня можна буде пройти у вашій школі або в Grade Education Centre.

3.

Mодуль — письмові завдання на вибір, одне з яких зосереджується на спеціалізованій галузі викладання та навчання, яка вам до душі (наприклад, англійська для академічних цілей, підготовка до іспитів, навчання дітей, індивідуальне навчання), а інше — на менеджменті у сфері навчання англійської. Тому не дивно, що після отримання диплома Delta випускники нерідко стають не лише крутими викладачами, а й тренерами, директорами, відкривають власний бізнес.

Так, Андрій Пігарєв говорить: «Погоджуся з тими, хто скаже, що це ніби «ти до» і «ти після». Можна сказати — дві різні людини. CELTA змінила спосіб викладацького мислення, дала можливість розширити горизонт викладання та побачити більше можливостей. Delta ж допомогла бачити глибше, а також після Delta для мене відкрився шлях до тренерства. Чим, власне, я сьогодні й займаюся. Найважливіше — що ці кваліфікації допомогли мені краще орієнтуватися у своїй роботі та стали додатковим стимулом вкоренитися й розширити свої можливості у викладанні та менеджменті викладання».

«Вчитель-супергерой»

Якщо ж вам до душі робота з дітьми, то Cambridge Assessment English має що запропонувати і вам, адже нещодавно з’явилися ще два спеціалізовані курси, які набирають популярності серед вчителів початкової та середньої школи. Працюєте з віковою категорією від 6 до 12 років? CELT-P (Certificate in English Language Teaching — Primary) — чудова нагода для отримання або оновлення необхідних знань і навичок. Якщо ж ви настільки відважні, що зважилися на навчання підлітків (12–18 років), обирайте CELT-S (Certificate in English Language Teaching — Secondary).

Обидва курси передбачають 120 годин навчання на онлайн-платформі, розробленій Cambridge Assessment English. Потрібно буде переглядати відеолекції, читати статті, виконувати міні-тести та інші завдання. Частина занять відбуватиметься з досвідченими та кваліфікованими наставниками в авторизованому центрі-партнері, 27 та 24 години відповідно. Необхідно буде виконати практичні письмові завдання, у яких від учасників вимагається застосовувати знання, здобуті під час онлайн-навчання, до контексту, у якому вони навчають.

Проте найважливішим компонентом курсів CELT-P та CELT-S, як і в CELTA, є проведення 3 занять (teaching practice) тривалістю від 40 до 60 хвилин. Усі кандидати проводять заняття за місцем роботи в школі чи на мовних курсах.

Як обрати центр?

Для того щоби пройти будь-який з курсів, необхідно звернутися до авторизованого центру Cambridge Assessment English. Це і стане гарантією того, що ви недаремно витратите кошти та власний час. Сьогодні в Україні таких центрів декілька.

На що звертали увагу випускники курсів під час вибору центру? По-перше, це ціна, яка була і є найнижчою в Європі. Практично всі опитані нами викладачі зазначають, що навчання окупилося за період від кількох місяців до одного року. «Я повернула гроші за навчання з двох зарплат. Це просто неймовірно, коли сьогодні ти заробляєш одну суму, а із сертифікатом твоя заробітна плата збільшується в декілька разів», — ділиться Юлія Чорна. Крім того, Grade Education Centre постійно пропонує знижки за ранню реєстрацію на курси (early bird fees).

По-друге, важливими були і залишаються відгуки випускників. Саме позитивні відгуки стають вирішальними під час вибору центру для проходження навчання. «Будемо відвертими. Вибір тренінгових центрів невеликий, тому зараз я б прислухалася до відгуків колег, які пройшли CELTA. Також я б зараз обирала не центр, а персоналії», — говорить Катерина, яка працює в одній з мовних шкіл.

Особистість та досвід тренерів є рівноцінною відгукам причиною для вибору центру, яку називають усі опитані кандидати. «Усе залежить від людей (менеджери, тренери) — наскільки вони готові вам допомогти, витратити на вас час, вислухати вас і допомогти вирішити вашу проблему. Найважливіше, на мою думку — це ставлення до кандидата», — каже Андрій Пігарєв.

На думку колишніх випускників курсів, місце та дати проведення також відіграють роль у виборі центру, але не є вирішальними.

До слова, цьогоріч Grade Education Centre пропонує пройти курс CELTA під час літніх канікул. Також триває набір на курс Delta, який відбуватиметься восени, а пройти підготовку до складання іспиту Delta Module 1 ви можете онлайн у будь-який зручний для вас час. CELT-P/S розпочнуться у вересні та триватимуть до кінця лютого. Усі зустрічі з тренерами відбуватимуться на вихідних, тому не потрібно відриватися від основної роботи.

Приємно також і те, що для заохочення вчителів до участі в таких програмах МОН України зараховує міжнародні сертифікати (дипломи) CELTA, Delta, CELT-P/S як години професійної підготовки під час проходження планових курсів в інституті післядипломної педагогічної освіти.

Якщо ви зацікавились отриманням CELTA, Delta чи Celt-P/S зверніть увагу на ціни ранньої реєстрації (early birds).

Крім того, діє додаткова постійна знижка на загальні курси англійської мови для вчителів шкіл, а саме 15% при посеместровій оплаті та 20% при оплаті за весь курс одразу. Для використання знижки треба зазначити промокод GradeTeacher під час оформлення заявки чи сказати про це менеджерам.

Поділитися цією статтею
Автор: