Подаватися чи не подаватися? Номінувати свого улюбленого вчителя на Global Teacher Prize Ukraine чи ні? Якщо ви досі вагаєтеся, то знайте: навіть переможець премії минулого року Василь Дяків здобув зоряну статуетку і приз — 250 тисяч гривень не з першого разу. Те саме можна сказати і про багатьох фіналістів, які з кількох спроб потрапили в десятку найкращих учителів України. Ось вам історії чотирьох педагогів, після яких у вас розвіються усі сумніви, — подаватися!
Майя Тутаєва: Не всі вірили у вчительку із села, та вона втретє заповнила анкету і влучила в десятку
Майя Тутаєва, вчителька із села Хмельове на Кіровоградщині. Вона стала фіналісткою Global Teacher Prize Ukraine 2019 року. Під час щорічної зустрічі фіналістів Премії різних років в Освіторія Хабі вона поділилася своєю історією успіху.
— Ми там щось робили на городі. Мабуть, копали картоплю в серпні. Мама каже: «Ти бачила, там вчителів показують по телевізору». Кажу: «Та я бачила, я теж заповнила анкету». А вона: «Навіщо ти заповнила? Ти бачила, які там вчителі?»
Учителька математики із села, можливо, ніколи б і не наважилася взяти участь у конкурсі всеукраїнського масштабу. Та у 2017 році її кандидатуру запропонували учні.
— Коли діти кажуть, що ми вас подали, бо ми вас любимо, ви найкращі! Це не власні амбіції, повірте, — каже вчителька. — Це саме той момент, коли ти не можеш знехтувати довірою дітей.
Тричі Майя Тутаєва заповнювала анкету, запитання в якій щороку змінювалися. Перший раз нікуди не пройшла. Другий раз опинилася серед 50 найкращих вчителів України. І лише з третього разу вийшла у фінал — влучила в десятку.
— Коли я потрапила у 50-ку, мама, яка 13 років була директором нашої школи в селі і збудувала її своїми руками, була рада, — згадує вчителька. — Але коли я потрапила в десятку і їхала з інтерв’ю на обласному телебаченні в Кропивницькому, кажу їй: «Тепер тобі варто мною пишатися!»
Після того як Майя Тутаєва пройшлася червоною доріжкою перед оперним театром у Києві у 2019 році і взяла участь у пресконференції фіналістів, вона звертається до всіх учителів, особливо тих, хто із села, із закликом: «Подавайтеся!»
Визнання, на її думку, приходить до вчителя непомітно:
— Ти робиш певні кроки, непомітні, маленькі, які ведуть тебе до мети, але ти ще не знаєш, що ото твоя мета. Ти просто робиш чесно, добросовісно свою роботу. Ти віддаєшся дітям і справі, яку любиш.
Зараз Майя Тутаєва залишила школу і працює заступником начальника управління Державної служби якості освіти в Кіровоградській області.
— Я зрозуміла, що маю чим ділитися. Використовуючи власний досвід і нове бачення освіти, її значення для суспільства, можу працювати в цій службі й допомагати робити освіту якіснішою, — каже Майя Тутаєва.
Оксана Мироняк: Опинилася серед Топ-50 найкращих вчителів України і думала більше не подаватися
Учителька англійської мови з козацького пограничного міста Охтирка без особливих зусиль потрапила в Топ-50 найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine 2018 року. На цьому досвідчений педагог із Сумщини й переможниця багатьох конкурсів хотіла ставити крапку.
— Як для маленького провінційного міста це була досить достойна перемога, — згадує вона.
Проте наступного року хтось невідомий знову номінував пані Оксану на Премію, і вона отримала повідомлення на електронну пошту: «Заповніть, будь ласка, анкету».
Активній та інновативній вчительці було що додавати в анкету. Адже за рік, що минув, вона перейшла на роботу в іншу школу, мала нові досягнення: одноденний табір англійської мови з 15 волонтерами Корпусу Миру, проєкти з вивчення цілей сталого розвитку та глобального потепління Global Action Project, співпраця з міжнародною організацією Amnesty International, проведення уроку до Всесвітнього дня Гідності.
— Перш за все, сама анкета — це є підсумок діяльності вчителя, — розповідає пані Оксана. — Це скрупульозний аналіз того, що вдалося й чим ти можеш поділитися з іншими. Що це дасть громаді? І що це дасть дітям і Україні?
Таким чином, із другої спроби пані Оксана потрапила в дружню десятку Премії 2019 року, яка сама себе назвала «золотий червінчик».
— Ви бачите, це — родина. Ми спілкуємось, дружимо, переписуємося, ділимося сімейними новинами, — говорить вона. — Життя ж не обмежується тільки роботою й методикою викладання. Життя є життя. І вчителі такі самі люди, як і будь-хто.
Зі щемом вона згадує емоційний момент, коли вперше отримала звістку про те, що вийшла у фінал. Тоді вона саме поверталася з тренінгу з медіаграмотності в Києві і їхала в маршрутці десь між Пирятином і Полтавою. Прекрасними були хвилини, коли вітала родина й колеги. А також незабутній момент на сцені, коли нагороджували переможців.
— Це була емоційна хвиля… коли ти стоїш і розумієш, що ти отам, серед найкращих, — згадує вона. — Це викид енергії, позитиву… Це драйв. Це правда. Шикарно… Це треба випробувати на собі. Усі ті несподіванки, усі челенджі… Адже випробування бувають не тільки горем, але і славою, — ділиться вона.
Ця перемога надихнула пані Оксану податися на світову премію Global Teacher Prize, де анкету потрібно було заповнювати вже англійською мовою. І хоча вчителька з України не стала фіналісткою цього конкурсу, однак зміцнила свою самооцінку.
— Я вирішила, що я маю підґрунтя для того, щоби відправити свої документи, — каже вона. — Що я гідна бути на такому ж світовому рівні.
Разом із Майєю Тутаєвою Оксана Мироняк побувала в Дубаї на церемонії нагородження фіналістів світової премії Global Teacher Prize.
Олег Слушний: Здобув звання найкращого вчителя 2019 року за версією телеглядачів лише з другої спроби
Неочікувано для себе Олег Слушний опинився в першому ряду театру імені Франка як один із 50 найкращих вчителів України 2018 року.
— Атмосфера театру. Найкрутіші освітяни всієї України, — згадує пан Олег. — Тут виходить ця десятка, і в мене відбулася візуалізація: «Я хочу наступного року стояти на цій сцені. Я хочу бути успішним освітянином. Хочу нести оце добре, світле, мудре, але вже не сидіти в першому ряду, а бути серед переможців». І… мрії збуваються.
У наступному 2019 році, заповнюючи анкету, учитель інформатики з Вінниці зробив свого роду «роботу над помилками».
— Коли я заповнював анкету перший раз, велике значення надавав усім грамотам, подякам, дипломам і сертифікатам, які в мене були, — ділиться він. — А потім зрозумів, що головне — не перемоги, не кількість сертифікатів, не кількість заходів, які я відвідав і провів, а саме мій вплив на спільноту… Я розумів, що вчитель, який подається на Global Teacher Prize, є цікавим суспільству і має бути дійсно формату «глобал».
Десять років поспіль Олег Слушний був співорганізатором педагогічного фестивалю «Перспектива». І кожного року влітку проводив навчання для понад 200 вчителів. Тож не дивно, що коли на сайті телеканалу «1+1» відкрилося народне голосування за найкращого вчителя, пан Олег переміг.
Та найбільше йому запам’ятався момент, коли він отримав звістку, що потрапив у десятку.
— 31 серпня ми з родиною відпочивали на березі річки Південний Буг. Це була прогулянка на катері. Ми виїхали за межі нашого населеного пункту, де не було зв’язку. Уже сутеніло. Ми повертаємось, і мені надходить шалена кількість повідомлень, — згадує, ніби знову переживає ці емоції, пан Олег. — До мене додзвонилася Майя Тутаєва й каже: «Олег, я тебе вітаю!» — «З чим?» — «Ми в топ-10». — Це було неймовірно!
Наступного дня, коли на шкільному подвір’ї відбувалася урочиста лінійка з нагоди 1 вересня, колишній директор школи привітав Олега Слушного з перемогою і представив його як виконувача обов’язків директора й кандидата на цю посаду.
— Мене це окрилювало, одна перемога підсилювала іншу. Ефект був просто неймовірний! — розповідає пан Олег, який згодом таки став директором цієї вінницької школи.
Також він вважає себе амбасадором Global Teacher Prize Ukraine і проводить тренінги для колег про те, як розвивати бренд учителя й податися на Премію.
Василь Дяків: Став найкращим вчителем України 2020 року з другого разу
Ім’я та прізвище «ВАСИЛЬ ДЯКІВ» великими літерами висвітилися на баржі посеред Дніпра у жовтні 2020 року. Та всеукраїнське визнання і приз у 250 тисяч гривень учитель історії з невеличкого містечка Заліщики Тернопільської області отримав не одразу. Спершу він почув про Премію, але, як каже сам, «ще не дозрів». І лише через три роки, у 2019 заповнив анкету і… став усього-на-всього одним із 50 найкращих вчителів України.
— Діти постійно змінюються, тож я завжди хочу перевірити свій рівень методичної підкованості, — говорить пан Василь про свою мотивацію податися на Премію. — Чи я в принципі потрапляю до освітніх трендів, чи ні? Тому що в мене 32 роки стажу, і я розумію, що той багаж мені потрібно постійно модернізувати.
Із 2001 року пан Василь 10 разів брав участь у різних змаганнях на додачу до двох десятків різних проєктів. Тричі брав участь у конкурсі «Вчитель року» й у 2008 році посів друге місце в категорії «Вчитель історії». Тож невеличка невдача під час подання на Global Teacher Prize Ukraine першого разу не вибила із сідла досвідченого учасника. Другого разу він ретельніше підійшов до заповнення анкети, натхненний «атмосферою і драйвом», «позитивом і демократизмом» команди «Освіторії».
— Я намагався показати, що для мене важлива дитина. Щоби це відчули ті, хто будуть читати анкету, — каже пан Василь.
Він заповнював анкету етапами, коли до нього приходило натхнення, і закривав якийсь розділ. Загалом на все пішло кілька годин.
— Найголовніше — визначити, для чого це тобі треба. Часто-густо, можливо, навіть буде так: людина буде довше шукати відповідь на це запитання, ніж потім заповнювати анкету.
Про свою перемогу та участь у Премії каже так:
— Якщо це твоє покликання, то ти просто серцем розумієш, що це твоє. І тоді ти йдеш.
Global Teacher Prize Ukraine — це національна версія престижної міжнародної премії, що проводиться в Україні з 2017 року. Спершу на основі анкет журі визначають Топ-50 найкращих вчителів України, потім із них формують десятку фіналістів, з якої врешті-решт і обирають найкращого вчителя. Переможець «нобелівки» для вчителів отримує зоряну статуетку, приз у розмірі 250 тисяч гривень на втілення освітнього проєкту та поїздку на Global Education & Skills Forum. Існує також понад десять партнерських номінацій, серед яких і найкращий учитель за версією телеглядачів каналу 1+1. Церемонія нагородження Топ-10 фіналістів конкурсу в різні роки проходила в урочистій атмосфері театру Франка, Національної опери та на відкритому майданчику біля Арки Дружби народів у Києві.
Дедлайн подання анкет у 2021 році — 1 серпня.
Щоби податися на премію Global Teacher Prize Ukraine або номінувати свого вчителя, натисніть тут.