Хіп-хоп математика, або Як станцювати цифри, кратні шести

Навіщо зубрити табличку множення і ділення з учнями, якщо її можна станцювати? Так одного разу подумав звичайний вчитель з Південної Африки, а за сумісництвом хіп-хоп виконавець Курт Міннаар. Тривалий час він викладав математику, як усі, допоки не поєднав роботу із хобі — хіп-хоп музикою, танцем і навіть дизайном. Не дивно, що мотивація його учнів одразу зросла, і тепер вони біжать на заняття. Про те, як використовувати елементи хіп-хоп навчання в математиці, винахідливий вчитель розповів під час Всесвітнього тижня освіти Т4.

Хіп-хоп навчання

Курт Міннаар з’являється в камері, танцюючи під музику в стилі хіп-хоп, обертається один раз у кріслі, а тоді вже вітається і представляється. За його спиною майоріє кольорове графіті, на ньому — стильний світшот власного дизайну. Під час розмови репер активно жестикулює і показує на пальцях: класно — значить обов’язково буде великий палець догори, пункт три — на екрані без сумніву з’являться три пальці. Африканець розучує з учасниками онлайн-конференції найпростіші хіп-хоп рухи: кивання головою, підкидання рук догори. Жодного сумніву, що перед вами не просто кваліфікований учитель математики з десятирічним стажем, а й любитель хіп-хоп культури.

«Правда в тому, і ми всі знаємо, що традиційний спосіб викладання не працює», — переконаний учитель з Африки так само, як і його колеги на всіх континентах.

Нещодавно Курт перейшов на роботу в Гіацинтську початкову школу у провінції Вестерн Кейп у Південній Африці. Це приватний безкоштовний навчальний заклад, що розташовується в регіоні, де близько 40% населення живе за межею бідності, процвітає бандитизм та є проблеми зі зловживанням наркотиками. Тож як у таких умовах мотивувати учнів? Курт вирішив зробити це за допомогою хіп-хоп навчання.

Скріншот з відео CRE-EIGHT: MULTIPLES OF EIGHT

Згідно з визначенням американського журналіста Марка Ламонт Хілла, хіп-хоп навчання — «це те, як елементи хіп-хоп культури — реп-музика, брейкданс, графіті, мода та мова — можуть бути використані в класі задля покращення мотивації учнів, вивчення медіаграмотності, розвитку критичного мислення та вивчення різних дисциплін».

На думку Курта Міннаара, хіп-хоп культура зосереджена на оригінальності та самобутності, заохочує кожного бути самими собою, вивчати свої корені, формувати свою позицію з різних питань, а також вона естетично приваблива. Усі ці риси хіп-хоп культури й сформували його стиль викладання.

«Хіп-хоп дозволяє тобі приходити в тому, в чому ти є, — говорить Курт. — Не потрібно нічого змінювати. Ти можеш прийти одягненим, як ти є, зі своїм власним досвідом, зі своїми власними танцювальними рухами, треками, енергією. І це якраз те, що я хочу для свого класу. Я хочу, щоб діти приходили, як вони є, я заохочую їх бути собою, і я хочу створити простір, де вони комфортно почуватимуть себе такими, як вони є».

Щоб захопити увагу дітей на початку уроку, Курт іноді розпочинає заняття з ритмічної хіп-хоп руханки з такими словами: «Хто ми такі? — Класні такі!» Текст містить слова як з англійської мови, так і з місцевих африканських мов, а також сленг. Хореографія, елементи якої також використовуються, покращує координацію рухів та здоров’я загалом, особливо коли учні довгий час сидять під час навчання.

Ефектний початок уроку, неординарний учитель і його стиль, яскравий дизайн класу, творчість і співпраця — ось те, що може дати хіп-хоп шкільному навчанню.

Станцюйте порядок виконання математичних дій

Щоб учні легше запам’ятали порядок виконання математичних дій у прикладах та рівняннях, Курт винайшов простий танець. Кожній математичній дії в ньому відповідає певний рух руками: дужки — рухи опуклі, опущені вздовж тулуба, множення — руки перед собою навхрест, додавання — руки утворюють знак «плюс», віднімання — одна рука перед собою показує «мінус», дорівнює — дві руки паралельно. Усе, що залишається учням — вивчити порядок рухів і швидко їх відтворити.

Скріншот з відео Vanguard: Perfect Seven

«Якщо я не вивчу це, завалю тест», — жартує вчитель на відео з класу. Він помітив, що і під час контрольних учні мимоволі повторюють рухи, щоб згадати правильний порядок дій. Ця методика також дає змогу зробити клас більш інклюзивним, тобто таким, що враховує потреби всіх учнів. Адже деякі діти краще сприймають матеріал візуально чи на слух, тоді як інші — кінестетики, їм потрібно рухатися, танцювати.

Звісно, танець — це спосіб мотивації учнів. Далі можна перейти до традиційного вивчення теми, переконаний вчитель.

Як весело вивчити кратні числа за допомогою танцю

Певний танцювальний рух можна придумати не лише для математичних знаків «дужки», «плюс», «мінус», «множення», «ділення», «ступінь», а й для кожної цифри. Тоді легко можна станцювати всі математичні теми, починаючи від таблички множення і закінчуючи кратними числами.

Курт демонструє відео, на якому виконавець танцює числа, кратні семи. На ньому легко вгадується, що хвилястий рух рукою танцівника означає цифру сім.

Для створення наступного відео з числами, кратними шести, Курт запросив одного з найкращих у Південній Африці виконавців брейкдансу. А також врахував зауваження колег-вчителів і в правому верхньому кутку відео додав цифри, що діляться на шість, які в цей час проспівуються і протанцьовуються: 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60, 66, 72, 78.

«Коли я показую це відео в класі, я вам кажу, діти «на гачку», вони в повному захваті», — каже Курт. А якщо станцювати просто в класі, ефект подвоюється: «Вони такі: «Що це тут відбувається?!»

Саме такою була реакція, коли вчитель показав учням відео свого виступу на африканському телебаченні, на якому він танцює і співає числа, що діляться на чотири. Хіп-хоп трек називається «Never forget» («Ніколи не забувай»).

Також він зазняв атмосферу в класі, яка була на початку заняття до того, як він станцював учням наживо кратні числа, і після того. Ентузіазм, з яким діти відповідають на запитання вчителя, зацікавившись темою, очевидний.

Якщо вже так сталося, що ви з якоїсь причини не танцюєте брейкданс чи хіп-хоп і не можете зрепувати числа, то попросіть кількох учнів зробити це і показати всьому класу. Результат може бути ще кращий.

Математика, хіп-хоп і дизайн

Вивчаючи кратні числа, можна створювати не лише хіп-хоп треки, а й сучасні постери для декору класу. Тож Курт взяв чорно-біле зображення кросівки і вписав у нього числа, які діляться на три: 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21… і так далі. У результаті вийшов стильний постер, який можна надрукувати не лише на папері, а й на світшоті, що він, власне, і зробив.

«Ідея полягає в тому, щоб рухатися від конкретного до абстрактного, — пояснює Курт. — Цікаво спостерігати за тим, що відбувається, коли математика перетинається з мистецтвом».

Скріншот з відео Vanguard: Perfect Seven

У співпраці з дизайнером одягу, танцівником та фотографом Курт створив постер, який ілюструє математичну тему про кут 360 градусів. Фотограф зняв танцівника згори, створивши ракурс, при якому постать чоловіка ідеально вписується в коло. Коли діти вперше бачать щось таке, каже Курт, у класі западає тиша — ідеальний момент для навчання.

Коли потрібно було пояснити, що таке трикутна призма, Курт розробив постер, на якому вписав брейкданс-танцівницю в цю фігуру.

«Я почав вивчати геометричні фігури, шукаючи аналогії в танцювальних рухах, — згадує Курт. — Танцювальна природа дуже розвинена у людей в Південній Африці», — додає він.

Хобі як ключ до авторського стилю викладання

Життя викладача докорінно змінилося, коли він поєднав роботу і хобі.

«Тож якщо ви вчитель і граєте в шахи чи в крикет, або любите іще щось, окрім викладання, я заохочую вас поєднати те, що ви викладаєте, з тим, що ви любите, — переконує вчитель з Африки. — І я вам гарантую, що це зробить викладання набагато цікавішим і привабливішим. Якщо ви оживете, діти також оживуть».

Поділитися цією статтею