Якщо дитина в сотий раз скаржиться «Мені нудно», ви можете обрати одну з 10 веселих ідей або реалізувати щось з нашого нового переліку активностей, які зроблять будь-який відпочинок цікавим.
1. Ігри вашого дитинства
На карантині, хай вже не такому суворому, чимало батьків побоюються дозволяти малечі гратися в пісочниці чи будувати щось з гілок, як раніше. Але руханки ніхто не забороняв. Можна пограти в хованки, квачика, «холодно — гаряче», «море хвилюється» тощо. А ще краще згадати розваги, які були у ваші перші роки життя або навіть у дитинстві бабусь і дідусів.
Резиночки
Наприклад, навчіть доню стрибати «в резиночки». Гра гарно сприймається сучасними дітьми, бо чимось схожа з комп’ютерною: окрім вправ, які треба виконати і не збитися, тут є ще й рівні. Скажімо, резинка може бути на рівні щиколоток, колін, стегон, талії. А вправи можна знайти в інтернеті. Від найпростіших: на двох ногах застрибнути в середину та вистрибнути.
До складних: «хусточка». Правила там такі: чіпляємо одну резиночку однією ногою, переносимо її за другу, підстрибуємо і повертаємося на 180 градусів, не відпускаючи резиночку, далі стрибаємо — звільняємося і стаємо так, щоб ноги були з двох сторін від першої резиночки.
Штандер
А чого варта гра «Штандер»! Ведучий підкидає м’яча та називає ім’я одного з гравців. Якщо той ловить м’яча, ведучий вже він. Якщо ж ні, ведучий підіймає м’яча із землі, діти розбігаються, а на крик «штандер» зупиняються. Тепер доведеться вгадати, скільки різних кроків зробити до обраного гравця. А кроки незвичайні: велетенські, ліліпутські, мурашині, жаб’ячі та ще чимало варіантів. Якщо вдалося виконати все і доторкнутися до гравця, той стає ведучим. Навіть батькам з дитиною буде весело та цікаво.
2. Нові просунуті версії
Піжмурки
Якщо знайти в інтернеті (особливо в дитячих влогах, де малеча ділиться челенджами) або самостійно змінити традиційні ігри, буде значно веселіше. Скажімо, піжмурки можуть бути з музичними інструментами: ви вдома обираєте (свистки, сопілки, трикутники) чи робите їх з підручних матеріалів (наприклад, маракаси з пляшки та гороху). Ведучому зав’язують очі, і він ловить гравців на звук. Але має не лише доторкнутися, а й назвати на ім’я, впізнаючи інструмент.
3. Ігри на «машині часу»
Якщо згадали вже все зі свого дитинства, зверніться до розваг наших пращурів. Дитині буде особливо цікаво, якщо ви спочатку розповісте чи навіть покажете відео про те, коли цю народну гру шанували — у 18 чи 19 столітті, хто саме в неї грав — сільські діти чи юні гімназисти.
Перстень
Скажімо, «Перстень»: діти беруть маленьку річ, яка зватиметься «перстень». Кладуть у руки так, щоб відгадник не знав, у кого ця річ. А для цього діти наставляють руки, і той, що роздає «перстень», кладе свої руки в інші руки і кому забажає, тому й опустить ту річ. Завдання ведучого — вгадати. Або така гра: двоє гравців сідають на землю, беруться за руки й, упершись ступнями ніг, намагаються перетягти одне одного. Хто перетягне — той дужчий.
Фанти
Або ж цікаво дізнатися, що діти в Києві 19 століття грали у фанти. Кожен пише завдання (обираємо якісь рухи, пантоміму тощо) на папері, складає та кладе до капелюха. Гравці витягують по черзі та виконують.
4. Ігри «на літаку»
Коли історія вже не допомагає, зверніться до географії: пошукайте прості рухливі ігри, що популярні в інших країнах.
Ladder Ball
Наприклад, кумедна американська гра «М’ячі та сходи» (Ladder Ball, блонгобол або боло м’яч). Чи ж не зросте цікавість до неї, якщо дитина дізнається, що це — улюблена забавка ковбоїв на Дикому Заході? Кажуть, у ті часи вони розкручували спійманих змій і закидали їх на жердини парканів. Нині правила простіші: треба з певної дистанції закинути зв’язку з двох м’ячів або кеди із зав’язаними шнурками на одну з перекладин. Їх можна почепити і на дерева, і на зроблену самотужки рамку. Верхня перекладина «коштуватиме» 3 бали, середня — 2, нижня — 1. Для перемоги необхідно набрати рівно 21 бал. Ця розвага розвиває м’язову силу, уважність і точність кидка.
5. Ігри із сусідами та… без
Знайди веселе ведмежатко
На Заході в часи пандемії батьки вигадали чимало ігор. Скажімо, у «карантинне ведмежатко» чи у «веселку». Для цього дорослі з кількох кварталів домовлялися між собою: хтось виставляв на підвіконня іграшки або клеїв наклейки на вікна, а дитина на прогулянці мала знайти всі «мітки». Усе для того, аби прогулянка не була нудною.
Пожвавлюємо прогулянку
Пропонуємо варіант, як надати сенсу прогулянці самотужки. Наприклад, хто з вас — батьки чи дитина — швидше знайде 10 вазонів з квітами на підвіконні (у приватних будинках чи на першому-другому поверхах багатоповерхівок). Хто за відведений час побачить більше живих котиків у вікнах. Або виставлених іграшок (так робило чимало людей і до карантину, без всякої угоди). Ще один варіант: хто більше нарахує машин певного кольору. Гуляти буде веселіше.
6. Гра в детектива
Варіант попередньої, але увага на людей. Ведучий раптово питає щось про людину, яка щойно пройшла (треба робити це з перервами, щоб гравці не були готові). Приклади запитань: якого кольору очі? Що було взуте на ногах? Чи тримала людина щось у руках? Яка зачіска? Яка сумка?
7. Ігри… у повітрі
Зовсім безпечно розважатися з тим, що не торкається поверхні землі та різних предметів. Тож можна вигадати чимало простих змагань з мильними бульбашками чи повітряними кульками. Хто видує найбільшу? Чия бульбашка долетить до певної відмітки? Хто утримає повітряну кульку на голові?
Є й складніші варіанти (тут вже є те, що має падати на землю). Приміром, на кілки або гілки дерев прив’яжіть кульки. На кожній напишіть кількість балів, яку можна отримати. Ті кілочки, що далі, дають більше очок у разі потрапляння. Завдання: накидати хула-хуп поверх кульки на кілочок. Бали додаєте. Але якщо кулька лопнула, стільки ж віднімаєте від загальної суми.
8. Допоможуть прилади
Дітям завжди цікаво досліджувати, як застосовувати компас або навіщо потрібні секундомір, таймер. Малеча обожнює змагатися, коли визначені певні терміни, про які сповіщає секундомір. Наприклад, хто більше невеличких кіл пробіжить за той самий час. Хто скільки підскочить, відійде далі. Це прекрасні кардіотренування.
А гуляти парком буде цікавіше, коли ви визначите місцеперебування кіоску з морозивом, певного дерева (можна позначити його стрічкою), виходу чи місця, де ви залишили цукерки (наприклад, обмотали фольгою та поклали до щілини на даху будиночка на дитячому майданчику). А дитина шукатиме, орієнтуючись за компасом (50 кроків на південь, ще 30 на захід).
9. Світи улюблених фільмів
Завдання будуть значно цікавішими, якщо пов’язати їх з улюбленими кіно- чи літературними героями. Будь-яка «смуга перешкод» стане кращою, якщо це — тренування супергероїв. Розплутати своєрідний лабіринт, зроблений нитками, що поєднали дерева та кущі, — дуже цікаво, якщо йдеться про втечу з павутиння акромантула зі світу Гаррі Поттера. А для тих, хто трохи старше, фізичні вправи перестануть бути нудними, якщо це — випробування за фракціями з фільму «Дивергент».