Від мафії до шахів «сьогі»: Ігри, в які грають діти

Корисні ігри, які батьки та вчителі можуть запропонувати дітям, щоб не лише розважитися, а й навчитися нового, прокачати скіли логіки та стратегічного й абстрактного мислення, навчитися працювати в команді та навіть «читати» свого співрозмовника за мімікою та жестами і легко запам’ятовувати закони фізики. Достатньо 15 хвилин на день, щоб із приємністю провести час і покращити цілу низку корисних навичок.

Спеціально для «Освіторії» про найкрутіші ігри розповів Олександр Толесніков, чемпіон світу з інтелектуальних ігор із Ізраїлю.

— Грати в ігри — це корисно, адже гра характеризує розвинутий розум. Чи ви помічали: що розумніша тварина, то більше вона любить гратися, — каже Олександр. — Ігри обожнюють не тільки діти! Я особисто знаю чимало випадків, коли нобелівські лауреати, бізнесмени й просто успішні у своїй сфері люди захоплені тими чи тими іграми як хобі. А зараз пропоную ігрові активності, які полонять увагу дитини з першої хвилини та сприятимуть гармонійному інтелектуальному розвитку.

Що? Де? Коли?

Блискуча команда гра у відповіді на каверзні запитання. Грати можна як «домашнім» родинним складом, так і в школі. Саме «Що? Де? Коли?» ненав’язливо, але глибоко допоможе пропрацювати з дітьми комунікаційні скіли та навчить злагодженої командної співпраці. Адже саме команда в цій грі — ключова персона і той живий організм, якого гравці ведуть до перемоги.

У команді рекомендовано виділити двох гравців (у тому числі капітана), які будуть «тримати форму» питання. Це означає, що вони запишуть його суть. Решта команди має якомога детальніше записати сам текст питання під час його читання. Команду варто постаратися сформувати так, щоб у ній були і аудіали, і візуали, і ті, хто краще розбирається в точних чи гуманітарних науках. У команді гравцям доведеться об’єднувати всі ці корисні навички. Якщо гра відбуватиметься в школі, команди формуйте з учнів паралельних «сусідніх» класів:10-11-12-й клас або 7-8-9-й клас.

Детальніше про тактику та стратегію варто почитати в мережі або подивитися ролики на YouTube. Список найрізноманітніших запитань для пробних шкільних ігор «Що? Де? Коли?» теж можна знайти в інтернеті або придумати самостійно. Наполегливо рекомендую другий варіант.

І пам’ятайте, для успішної гри необхідні:

  • бажання грати із запалом і якісно;
  • бажання грати краще, ніж суперники;
  • впевненість у своїх силах;
  • швидкість реакції;
  • вміння концентруватися та мислити «як Шерлок»;
  • повна довіра серед членів команди.

ТОП-5 запитань «із зірочкою» для «Що? Де? Коли?» від чемпіона світу з інтелектуальних ігор Олександра Толеснікова:

Питання 1

На плакаті до Міжнародного дня людей з інвалідністю зобразили ЇЇ. Назвіть місце, де її знайшли моряки на руїнах у 1820 році.

Відповідь: Острів Мілос.

Коментар: ВОНА — Венера Мілоська.

Питання 2

У залі Смітсонівського музею, де стояв ВІН, щодня розставляли кілька десятків кеглів. Назвіть ЙОГО двома словами.

Відповідь: Маятник Фуко.

Коментар: Через обертання Землі маятник поступово змінює площину руху. Неозброєним оком це дуже важко помітити — на широті Нью-Йорка маятник Фуко здійснює менше одного оберта за добу. Але ось те, що поступово він збиває нові й нові кеглі, цілком помітно!

Питання 3

Казуар, який мешкає в Новій Гвінеї, зазвичай бігає, нахиливши голову вперед. Його голова увінчана кістяним гребенем. За однією з версій, цей гребінь виконує функцію ЙОГО. Назвіть ЙОГО словом, яке має іспанське походження.

Відповідь: Мачете.

Коментар: Казуара, який мешкає в новогвінейських джунглях, ще називають лісовим страусом. Він бігає хащами зі швидкістю 30–50 кілометрів на годину. А кістяний гребінь допомагає прорубати дорогу в підліску та густих заростях.

Питання 4

В одному з фільмів героїня акторки Одрі Хепберн відламує ЙОГО зі словами «Терпіти не можу ці штуки. Усе одно, що пити каву крізь вуаль». Назвіть ЙОГО.

Відповідь: Сигаретний фільтр.

Коментар: У часи Одрі сигаретні фільтри були ще відносно в новинку.

Питання 5

На сайті однієї наукової конференції піктограма, на якій зображено ВОНО, означає не біологію, а фізику. Назвіть ЙОГО.

Відповідь: Яблуко.

Коментар: Мається на увазі яблуко Ньютона.

Настільні ігри

Ось приклади настільних ігор, від яких за вуха не відтягнеш, причому як дітей, так і дорослих.

Прогери

Завдяки цій грі дитина вчиться програмування з раннього віку, адже тут можна дізнатися, що таке алгоритми та як їх застосовувати на практиці, як виправляти баги. Гра тренує уважність та логіку, «прокачує» увагу та стратегічне мислення.

RoboRally

Гравці управлятимуть та програмуватимуть мініатюрки роботів, щоб потім за допомогою спеціальних карт провести їх через контрольні точки до фінішу. Гравцям знадобляться вміло обрана стратегія і дрібка хитрощів, щоб випередити конкурентів у небезпечному поєдинку.

Colt Express

У цій грі доведеться перетворитися на бандитів з Дикого Заходу, які мають поцупити скарби з потягу та обходити стороною Маршала. Партія однієї гри триває 5 раундів, кожен з яких ділиться на «планування» та «пограбування», коли треба програмувати дії злодіїв.

Каркасон

Гра, яка захопить дітей з першої ж партії. Перевірено. Гравцям треба освоїти територію поблизу французького замка Каркасон. Із карток із зображеннями середньовічного ландшафту вони мають зібрати свій об’єкт. Кожна нова картка має бути продовженням попередньої. Наприклад, стежка, яка обірвалася на попередній карті, має продовжитися на наступній. Тільки-но гравець завершує свій об’єкт, то ставить на ньому дерев’яного чоловічка та підраховує бали. А переможе той, хто набере найбільшу кількість.

Agricola

Ця гра — класика серед топових ігор з економічним нахилом. Розвиває стратегічне мислення та вміння планувати дії на кілька кроків уперед. Діти теж у захваті від цієї гри. Кожен гравець стає головою сімейства фермерів, які мають розвивати свої угіддя. Дія відбувається у кінці 17 століття після епідемії чуми, коли селяни поспішають виїхати в поля, засіяти їх та зібрати врожай вчасно. Нестача зерна чи овочів змушує їх відправляти більше тварин на забій. Фермерське угіддя — дошка-планшет гравця, на якому побудована хижа на дві кімнати. А ось до кінця гри учасники мають освоїти всю ферму, перебудувавши убогу хижку на кам’яний будинок.

Шахи, японські шахи «сьогі» та шахи Arimaa

Звичайні шахи роблять зі звичайної дитини логіка та аналітика. Логіка тренується завдяки тому, що всі шахові ходи взаємопов’язані та підпорядковані загальному плану. Ходи змінюються в процесі гри залежно від динамічності партії. Дитина постійно продукує логічні конструкції, і цей скіл використовує і після завершення партії у звичайному житті. Також дитина вчиться аналізувати: оцінює ситуації на гральній дошці та вибудовує план дій.

Шахи добре тренують концентрацію уваги, пам’ять та здатність мислити організовано. Адже гравець має запам’ятати кроки на майбутнє, розрахувати ті чи ті варіанти розвитку подій: мозок працює на максимумі.

Усі перелічені вище фактори добре пропрацьовують характер та розвивають цілеспрямованість, адже в шахах не обійтися без вольової боротьби та вміння зберігати холоднокровність. Набридли звичайні шахи? Запропонуйте дитині вивчити правила гри в японські шахи «сьогі». Або ж різновид сучасних шахів — Arimaa, які чудово розвивають абстрактне мислення.

Соціальні ігри

Мафія

Це психологічна командна гра, яка гарно тренує вміння слухати одне одного, гуртує, допомагає зрозуміти людину за невербальними проявами — завдяки самим лише міміці та жестам. «Зчитати» людину за позою? Без проблем — частіше грайте в «Мафію». А ще гра в «Мафію» розвиває упевненість у собі, логічне мислення, спостережливість. Діти навчаться контролювати власне хвилювання, відточать ораторські навички, зможуть швидко відповідати експромтом без підготовки.

Суть гри проста: мешканці міста розподіляються на «мирних» та «мафіозі», які щоночі «вбиватимуть» нову жертву. Мирні жителі під час ігрової фази «дня» спробують приборкати бандюганів. У цю гру можна грати без будь-якого реквізиту, потрібен лише ведучий.

Ігри для комп’ютерів і мобільних для «прокачки мозку»

Насправді, таких ігор мало, адже світова тенденція — випускати ігри з яскравими картинками, але «нулячі» за інтелектуальною складовою. Пропоную ігри, які гарно розвивають логічне, просторове та стратегічне мислення:

  • Гра для розвитку навичок програміста
  • SpaceChem
  • Europa Universalis IV
  • Age of Wonders
  • Пригодницька гра-головоломка Rime
  • Euclidea (Піфагорія — легший варіант)
  • Logic Master
  • Happy Glass
  • The Turing Test
  • Q.U.B.E.
  • Magnetic Daydream
  • Tetris Effect
  • Robo Instructus
  • Spy Tactics
  • Exception
  • Puzlogic

Поділитися цією статтею