Безсоння, сколіоз та короткозорість — як учителю вберегтися від професійних хвороб

cover_doctor

Необхідність говорити багато та гучно, напружувати зір над учнівськими зошитами та постійна перевтома викликають специфічні захворювання, які під час медоглядів виявляють у кожного другого вчителя. Про найпоширеніші з них ми поговорили з терапевтом та кардіологом медичного центру Doctor Sam Юлією Кузнєцовою-Арабулі. Пані лікарка, що має десятирічний досвід роботи, радить, як не втратити здоров’я у школі.

Зниження зору

Для вчителя надважливо відрегулювати освітлення на робочому місці. Воно має бути достатньо яскравим, але не засліплювати і не викликати неприємні відчуття.

Якщо це настільна лампа, на ній має бути абажур чи плафон, щоб світло не потрапляло в очі. Інакше перевірка зошитів і читання швидко втомить зір. Із часом це може суттєво вплинути на показники зору.

Світло має падати з лівого боку. Коли працюєте з комп’ютером, монітор слід розміщувати трохи нижче рівня очей. Тоді верхня повіка буде опущена, а це знизить випаровування рідини з очей та зменшить імовірність розвитку синдрому сухого ока.

Якщо треба довго працювати за монітором, використовуйте спеціальні краплі для зволоження очей. Але для цього краще проконсультуватися з офтальмологом.


Через кожні 40 хвилин напруженої зорової роботи вчителям слід робити перерви і відволікатись мінімум на 5 хвилин від зошитів та книг.


Не буде зайвим зробити просту та дієву зорову гімнастику, яка розслабить м’язи очей: інтенсивно покліпайте, а потім знайдіть за вікном найближчий предмет, сконцентрувавши увагу на ньому. Після цього переведіть погляд на найвіддаленіший предмет. Повторіть кілька разів.

Також для збереження гостроти зору дуже важливе повноцінне харчування, яке включатиме продукти, корисні для ваших очей — багаті мікроелементами та вітамінами А, D, E, C.

Не забувайте про натуральне вершкове масло в раціоні, рибу, печінку та жовток, бобові та молочні продукти. Вживайте журавлину, гарбуз, чорницю, моркву, абрикоси та зелень.

Варикоз

Ця недуга частіше зустрічається в жінок-вчителів, у тому числі через те, що вони часто носять не надто зручне взуття.

Профілактика варикозу — уникання статичного положення ніг і ходьба. Навіть під час уроку намагайтеся не сидіти за столом, а проходжуватися по класу.

Кожні дві години слід робити простеньку вправу: підніматися навшпиньки, відриваючи п’яти від підлоги. Вправу слід повторити 15-20 разів. Вона допомагає покращити венозний тонус і на початкових стадіях хвороби призупинити її розвиток.

Рекомендую позбавитись звички під час сидіння на стільці закидати ногу на ногу. У такому положенні погіршується кровообіг у нижніх кінцівках, що може сприяти розвитку варикозної хвороби.


Вчителькам раджу відмовитися від високих підборів під час занять у школі. Обирайте зручне туфлі з каблуком, висота якого не перевищує 4 см.


Контролюйте вагу, відмовтеся від паління та надмірного вживання алкоголю. Не вживайте забагато жирної їжі. Візьміть за звичку приймати контрастний душ і кожного разу на завершення водних процедур обливайте гомілки прохолодною водою.

Коли вдома читаєте чи переглядаєте ТБ у горизонтальному положенні, піднімайте ноги вище рівня тулуба: використовуйте для цього подушку.

Ларингіт і фарингіт

Вчителі говорять багато і досить голосно — це частина професії і цього не змінити. Однак це провокує численні хронічні хвороби верхніх дихальних шляхів.

Щоб уникнути проблем, під час уроку не слід говорити постійно. Побудуйте заняття таким чином, щоб навантаження на голосові зв’язки розподілялося рівномірно.

Намагайтеся контролювати тон голосу, не надто підвищуйте його. Інколи вчителі не помічають, що говорять голосно. Тому треба просити колег і родичів звертати вашу увагу на такі моменти, підказувати.

Якщо відчуваєте необхідність, зверніться ЛОР-лікаря. Або ж до фоніатра, який займається безпосередньо проблемами голосових зв’язок і може призначити потрібне лікування.

Для профілактики використовуйте пастилки. Наприклад, з екстрактом ісландського моху — їх можна приймати навіть вагітним.


Якщо відчуваєте, що весь день було велике навантаження на голосові зв’язки, попросіть членів родини поставитися з розумінням до того, що вам треба трохи помовчати.


А самі випийте тепле молоко з медом та невеликим шматочком масла. Можна такий напій брати в школу в термосі.

Безсоння

Порушення сну можуть виникати через надмірне навантаження та стрес.

Тому намагайтеся перемикатися з одного виду діяльності на інший: вдома відкидайте всі робочі проблеми і не говоріть про шкільні справи. Знаходьте час для себе і улюблених занять: хтось любить читати книги, хтось співає або танцює, хтось займається фітнесом. Це дійсно чудово допомагає.

Щоб не мучило безсоння, старайтеся не відкладати авральні справи на останній момент. Грамотний тайм-менеджмент — запорука міцного сну.

Перед сном варто впускати в особистий простір винятково приємні емоції. Краще засинатимете, якщо хвилин 15-20 прогуляєтеся перед сном, приймете теплу ванну або почитаєте негостросюжетну книгу.


Якщо знаходите в себе симптоми професійного вигорання та неврозів, не слід нехтувати візитом до лікаря.


Зверніться до сімейного лікаря або терапевта. У певних випадках може знадобитися допомога психолога, кардіолога, невролога.

Слід пам’ятати, що навіть валер’яну та інші рослинні заспокійливі засоби варто вживати тільки після консультації лікаря.

Уникайте переїдання перед сном та залиште гаджети мінімум за 30 хвилин до того, як підете в ліжко. Також допоможе звичка лягати щодня в один і той самий час.

Для того щоб організм звик розслаблятися, почніть практикувати йогу, пілатес, стретчинг, медитацію. Звісно, у тому випадку, якщо це відповідає вашому темпераменту.

Практично всім корисне плавання — воно зміцнює нервову систему і знімає напругу.

Сколіоз, остеохондроз

Не забувайте тримати поставу — те, чого самі вчите своїх учнів. Подбайте про зручну висоту стола та стільця в класі.

Ідеально, якби кожна школа закуповувала для викладачів ортопедичні стільці, висоту яких можна регулювати. Адже вчителі — різної комплекції та зросту, а зручно має бути всім.


Кожні 30-40 хвилин розминайтеся, потягуйтеся, робіть «замок» за спиною.


Масажі — дієвий метод профілактики, але лише після консультації з лікарем.

Геморой

Щодня робіть легкі фізичні вправи і щопівгодини вставайте з-за столу і ходіть класом. Помірне навантаження дуже важливе.


Якщо є можливість, до роботи і дому краще йти пішки.


Ще раз перегляньте своє взуття та не зловживайте підборами.

Не вживайте копчених, жирних продуктів та уникайте надто гострої їжі.

Важливий нюанс: якщо є схильність до закрепів, обов’язково зверніться до спеціаліста, щоб запобігти розвитку геморою.

Гастрит

Захворювання шлунково-кишкового тракту часто виникають на фоні стресів і нерегулярного харчування. Якщо для вчителів у школі передбачено другий сніданок — не пропускайте його, як і обід під час великої перерви.


Важливо харчуватися щодня в один і той самий час.


Із меню варто прибрати страви, які негативно впливають на шлунково-кишковий тракт.

Якщо проблеми зі шлунком турбують часто, відвідайте гастроентеролога і зробіть тест на наявність бактерії Helicobacter pylori. Якщо тест виявиться позитивним, необхідно обов’язково пройти курс видалення бактерії.

Перекуси мають бути корисними, уникайте надмірного споживання вуглеводів — печива, тістечок. Це може бути 15-20 грамів чорного шоколаду, курага, горіхи або банан.

Поділитися цією статтею