З 23 вересня вся Україна перейшла в жовту карантинну зону. Школи зможуть працювати за умови, що 80% педагогів пройшли вакцинацію. У понад півсотні країн світу заклади освіти працюють лише дистанційно — повністю або частково. В інших країнах — суворі обмеження. Як саме там навчаються діти?
Індія: дошки просто неба
Ця країна — одна з тих небагатьох, де в частині регіонів школи не працюють вже понад півтора року. У деяких містах, зокрема, у столиці Індії Делі, діти прийшли до класів 1 вересня 2021 року. У жовтні цього року влада обіцяє поновити заняття для 5–12-х класів скрізь у сільській місцевості, де в закладах освіти небагато учнів, а в містах повернути до очного навчання лише старшокласників. Утім, будуть дотримуватися особливо суворих вимог до безпеки учнів. Усі вони мають постійно носити захисні маски. Вперше у школах Індії будуть створені медичні кабінети, щоб своєчасно виявляти хворих. Це буде не складно, адже в приміщеннях шкіл здебільшого розташовували лікарні, тож медики залишать трохи обладнання. Також скасовують заняття з фізкультури, спортивні заходи та масові фізкультхвилинки, адже дітям важко дотримуватися під час них соціальної дистанції.
Та офіційне відкриття шкіл не все вирішує, адже, згідно з опитуваннями, 77% індійських родин не відпустить дітей на заняття через загрозу інфекції або вагаються щодо цього. Більшість батьків переконані: навчання слід розпочати лише у 2022 році. В Індії, як пише преса, 92% школярів, які мешкають у селах та мали перебувати на дистанційному навчанні, не отримують його, а кожна третя дитина взагалі не навчається. Відтак освітяни роблять ставку на теле та радіоуроки. Стало типовим явищем те, що вчителі їздять на машинах та велосипедах по селах і проводять заняття просто неба. Говорять вони в гучномовці, пишуть на дошках, а учні — на дошках, які малюють на стінах власних будинків. Так зберігається соціальна дистанція.
Бразилія: відстань стріли з лука
Бразилія — ще одна країна, де висока захворюваність, а діти не навчаються вже близько року. Чотири мільйони школярів, за даними ЮНІСЕФ, не мали за цей час бодай якогось навчання. Кожен десятий підліток повідомляє, що більше не повернеться до школи. Освітяни розвозять навчальні матеріали та письмові завдання по домівках. А ще вони допомогли випустити мультфільм, де правила профілактики та вакцинування пояснюють на образах, які близькі корінним народам Бразилії. Наприклад, вірус долітає на певну відстань, немов стріла з лука, а вакцина дає силу та здоров’я воїна.
Із вересня учні поетапно повертаються до шкіл. Але профспілка вчителів протестує проти цього, адже педагогів не забезпечили вакцинами, а учні не проходять тестування та не завжди навіть є можливість виміряти температуру. Засобів дезінфекції теж бракує. Єдиний позитивний момент: серйозне ставлення школярів до носіння масок. Згідно з опитуванням, учні сумлінно змінюють маски по чотири рази за навчальний день, навіть якщо їх ніхто не бачить.
Німеччина: тести щодня
Третина земель Німеччини повернулися протягом вересня до навчання після весняного локдауну та канікул. Але вимоги до безпечного навчання тут досить суворі. Учням у багатьох регіонах доведеться проходити по три тести на COVID-19 на тиждень, а в деяких — вчителям також. Зокрема, у Нижній Саксонії та Бремені тести доводиться робити щодня перед заняттями. Учні початкової школи проходять не «швидкий тест», а ПЛР. І якщо в однієї дитини виявляють вірус, весь клас іде на карантин. Навіть за легкого перебігу хвороби учні не можуть повернутися до школи раніше, ніж за два тижні.
Тестування не стосується учнів, які були вакциновані чи перехворіли. Ці правила діють лише для шкіл у «зеленій» зоні. У «жовтій» переходять на змішане навчання, коли по черзі половина класу навчається дистанційно, решта — очно. У «червоній» заклади освіти закривають.
Міністерство освіти Німеччини планує зробити такі правила єдиними для всіх шкіл. А також обіцяє забезпечити дистанційне навчання кожному учневі, незалежно від статків його батьків та наявності гаджетів.
Італія: до школи — із СOVID-cертифікатом
В Італії школи теж починають працювати протягом вересня, але за жорсткими правилами. Учням вимірюють температуру на вході та виході. Класи виходять на вулицю в різний час та різними дверима. Школярі мають постійно носити захисні маски. Навіть на шкільне подвір’я може зайти лише один з батьків, які супроводжують дитину. До школи будь-якого дорослого (включно з учителями, працівниками їдальні, прибиральницями) пускають лише за COVID-сертифікатом. Також чинними є довідки про те, що людина перехворіла протягом останніх шести місяців, а також негативний результат тесту на СOVID за останні дві доби. Тести дорослі мають робити самостійно. Якщо хтось проходить без документів, на нього чекають солідні штрафи.
Якщо в класі хтось має позитивний тест на вірус, провакциновані однокласники повинні залишатися вдома тиждень, а невакциновані — 10 днів.
Франція: перевірка кисню в класі
Ця країна має протилежний досвід: майже не закривала школи на карантин. Хоча на півночі країни початок навчального року відклали до середини вересня. У Франції 9 із 10 педагогів та 6 із 10 підлітків вже провакциновані. Просто біля шкіл створюють тимчасові пункти щеплення. Ті, хто не пройшов вакцинацію, мають двічі на тиждень тестуватися на COVID-19, причому діти до 14 років — з дозволу батьків. Утім, 40% тат і мам не погоджуються.
Маски учні носять постійно, навіть у шкільному приміщенні. Школи оснащені спеціальними приладами, які показують, наскільки свіже повітря в класі, скільки в ньому кисню, чи не потрібне додаткове провітрювання. Якщо є позитивний результат в одного з учнів, не вакциновані однокласники йдуть на тиждень на ізоляцію.
Велика Британія: вакцинують у школах
Захворюваність серед учнів якраз у вересні 2021 різко підвищилася. Понад 130 тисяч дітей у країні залишаються вдома через підозру на COVID-19 чи виявлений випадок. Тому розпочато вакцинування підлітків 12–18 років, причому згода на це батьків не потрібна. Уколи робитимуть просто в школах. Така практика виняткова, тож освітяни готові до протестів антивакцинаторів. У деяких частинах країни темпи поширення вірусу серед тінейджерів вищі, ніж серед дорослих. Аргументи для вакцинації: діти пропускають через хворобу заняття, мають проблеми з навчанням, тож саме вони, а не батьки, повинні вирішувати питання захисту.
Влада намагається будь-яким чином залишити очні заняття. Соціальне дистанціювання, постійне носіння масок, покращення системи вентиляції, заборона батькам заходити до школи — типові методи профілактики. Утім, деякі школи самі перестають працювати, бо понад чверть учнів відсутні. Донині неповнолітнім членам родини, де виявлено хворого, не треба було ізолюватися. Але деякі регіони скасовують це правило.