22 вересня Кабінет Міністрів підтримав пропозицію МОЗ впровадити обов’язкову вакцинацію від COVID-19 для вчителів. Це викликало неоднозначну реакцію в освітян: хтось підтримує, хтось налаштований категорично, а когось бентежить обов’язковість і наявність примусу. Розбираємося, як вакцинують учителів у країнах Європи та США.

Авторка тексту: Анастасія Тимошенко. Фото: pexels.com

Зі 149 країн лише в 17 вчителі належать до групи людей, які в першу чергу мають отримати вакцину. Ще у 20 країнах педагоги належать до другої за пріоритетністю групи. А 56 країн взагалі не внесли працівників шкіл до пріоритетних груп. Раніше Європейський суд з прав людини підтвердив, що обов’язкова вакцинація є законною і може бути необхідною в демократичних суспільствах та не суперечить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

То як країни вакцинують учителів?

Італія

Від початку пандемії в Італії зафіксували понад 4,5 млн випадків зараження коронавірусом (всього в країні мешкає 60 млн), італійці тривалий час були на суворому карантині. Нині уряд країни запроваджує обов’язкову вакцинацію для працівників громадського та приватного секторів — а це майже 18 млн осіб. Зелені паспорти вакцинації (green pass) є обов’язковими і для працівників шкіл. Щоб потрапити на роботу, треба буде показати посвідчення вакцинації (green pass), негативний тест на COVID, зроблений протягом останніх 48 годин, або довідку про одужання від хвороби протягом останніх шести місяців. У серпні 2021 року 60 % населення в Італії вже було вакциновано.

Франція

У країні запроваджено обов’язкову вакцинацію для медиків, рятувальників, пожежників, соціальних працівників у лікарнях та будинках для літніх людей. Працівники шкіл не входять у цей список, однак повідомляється, що 78 % учителів вже отримали дві дози вакцини. Навчання відбувається у звичному режимі з дотриманням соціальної дистанції, заборонені контактні види спорту. Якщо в якомусь з початкових класів дитина захворіє на коронавірус, весь клас відправляють на дистанційне навчання. У старшій і середній школі все вирішує статус вакцинації: невакциновані учні переходять на навчання з дому, а вакциновані продовжують відвідувати школу. З червня в країні дозволили вакцинувати дітей від 12 років. Це можливо лише за згоди обох батьків. Нині в країні триває четверта хвиля коронавірусу. Всього у Франції зафіксовано 6,9 млн випадків інфікування.

Велика Британія

Масову вакцинацію у Великій Британії розпочали ще в грудні 2020 року. Тоді запровадили два етапи вакцинації й виокремили 11 пріоритетних груп. Вчителі опинилися в десятій групі за пріоритетом. Утім, у країні створили петицію про те, щоб працівників шкіл вакцинували першочергово. Вона зібрала понад 500 тис. підписів. Нині в країні дозволили вакцинувати підлітків віком 16–17 років без згоди батьків, а це означає, що 1,4 млн дітей зможуть отримати першу дозу Pfizer. Раніше дітям від 12 років потрібно було вакцинуватися, якщо вони належали до групи ризику або мешкали разом з особами, які перебувають у групі ризику. Всього у Великій Британії зафіксовано 7,6 млн випадків зараження коронавірусом.

Німеччина

Як і у Великій Британії, у Німеччині вчителі не належать до першочергової групи осіб, які мають вакцинуватися. Загалом у країні виокремили три групи, і працівники шкіл та дитячих садочків належать до останньої. Канцлерка Ангела Меркель повідомила, що в країні не будуть запроваджувати обов’язкову вакцинацію для окремих груп осіб, бо це може підірвати загальну довіру. Вона також наголосила, що сформувати позитивне ставлення до вакцинації в населення можна за допомогою реклами, а також даючи можливість якомога більшій кількості людей вакцинуватися і розповідати про власний досвід. З липня в Німеччині сповільнилися темпи вакцинації (у травні та червні у країні за день вакцинували мільйон осіб), а тому із серпня отримати щеплення можуть також діти у віці від 12 років.

США

США є однією з небагатьох країн, де вчителі належать до другої пріоритетної групи для отримання вакцини. Крім того, у деяких штатах (наприклад Нью-Йорк, Орегон, Вашингтон) вакцинація для працівників шкіл є обов’язковою. В інших штатах вчителі можуть на вибір вакцинуватися або ж регулярно здавати тести на COVID, а в деяких навпаки — округи взагалі не можуть змушувати вчителів вакцинуватися. У березні 2021 року президент Джо Байден закликав владу кожного штату зробити вакцинацію для вчителів обов’язковою. За його словами, це необхідно для того, щоб діти безпечно могли повернутися до шкіл. Повідомляють, що 87 % вчителів у всій країні вже отримали щеплення. Всього в США зафіксовано 43,7 млн випадків зараження на коронавірус.

Поділитися цією статтею
Автор: